چگونه روش اجرائی نگهداری و تعمیرات کارخانه را بنویسیم؟ بخش اول

در هر کارخانه ای که مبتنی بر سیستم مدیریت باشد نیاز است که فعالیتهای نگهداری و تعمیرات به شکل روش اجرائی و مجموعه دستوالعملهای لازمه تدوین شود.در این خصوص در اکثر کارخانجات دارنده سیستم های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ ISO و ایزو تی اس ISO / TS جایگاه مستندات لازمه برای فعالیتهای نت مشخص و تعریف شده می باشد.

در اکثر بازدیدها و ممیزی هایی که در کارخانجات انجام می دهم ، اولین گام بررسی مستندات و سوابق کارخانه در خصوص نت بررسی مستندات روشهای اجرائی و دستورالعمل های آنها و طراحی فرم ها می باشد.برخی از کارخانجات سیستم اجرایی خودشان را بسیار سنگین و پر مستند دیده اند و این در حالی است که ۳۰ در صد از آنچه را که طراحی کرده اند را استفاده می کنند و الباقی استفاده نشده است.گاها” مشاهده می شود که اطلاعات و داده های زیادی را جمع آوری می کنند ولیکن هدف استفاده از آنها نامشخص است و یا اینکه بدلیل عدم صحت و دقت لازمه بدون کاربرد رها شده اند.هم چنین فرم های طراحی شده اشتراک داده زیادی با یکدیگر دارند و چرخش اطلاعات و دوباره نویسی زیاد است.

وقتی به مستندات سیستم مدیریت کیفیت سازمان دقت می کنیم برخی سازمانهای کوچک و متوسط ( زیر ۱۰۰۰ نفر ) در تعریف فرآیندهای کسب و کار خویش مبتنی بر سیستم ایزو فرآیندی بنام فرآیند نگهداری و تعمیرات تعریف کرده اند. در حالی که نیازمندیهای یک فرآیند را در آن در نظر نگرفته اند.شاخص های صحیحی برای پایش فرآیند نت ندیده اند و توجه کافی به نقش آنها در نمایان ساختن اثر بخشی فرآیند نت نشده است! و شاخص هایی هم چون MTBF Mean Time Between Failures , MTTR mean time to repair به عنوان شاخص های فرآیند اشتباها” در نظر گرفته اند در حالی که نقش این شاخص برای تجهیزات است.

وضعیت سیستم مستندات نت در سازمان شما چگونه است؟ با شرحی کوتاه معایب و محاسن آن را اشاره کنید تا در بخش های آتی به بررسی و طرح پیشنهادات بهبود آن خواهم پرداخت.برای دوستانی که در این مبحث مشارکت حداکثری نشان دهند به آدرس ایمیل آنها یک روش اجرائی مدون شده ( بعد از ارائه آخرین بخش این نوشتار ) به عنوان نمونه و پیشنهاد جهت گرفتن ایده و الگو تقدیم می شود.

31 پاسخ
 1. مهدي همت
  مهدي همت گفته:

  با عرض سلام وخسته نباشید
  پیرو صحبتهای شما در مورد تعیین شاخصه های پایش فرآیند نت ،شاخص های MTBF وMTTR که فرآیند نت در بوجود آمدن زمان آنها نقش مستقیم دارد چرا فقط به عنوان شاخصی برای ماشین معرفی میگردند ؟آیا شاخص هزینه نت و OEE نیز اینچنین هستند؟

  پاسخ:
  سلام
  شاخص های فوق شاخص های پایش فرآیند نت نمی باشند و برای بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات نقش دارند و می توان بر اساس آنها سیستم نت برنامه ریزی شده را بهینه نمود و تعریف اقدامات اصلاحی این شاخص ها را موثر کرد ولی در انجام آن سعی کنید هر کدام از آنها را برای هر جزء تجهیز و نوع خرابی اش جدا محاسبه کنید
  شاخص های هزینه نت و اثر بخشی کلی تجهیزات کمی فرق میکنند می توانند هم برای تجهیز محاسبه گردند و هم برای کل از جنس و نوع شاخص های قبلی نیستند
  موفق باشید
  جلالی

 2. mahdi
  mahdi گفته:

  باسلام
  جهت آشنایی بیشتر با سیستم اجرایی نت نیاز به یک روش اجرایی مدون شده دارم
  شریعتمدار هستم سرپرست دپارتمان پخت سیمان لار سبزوار – مکانیک-
  درصورت امکان مساعدت های لازم را مبذول دارید
  باتشکر

 3. kazem
  kazem گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب ارائه شده .
  در صورت امکان یک نمونه عملی و اجرا شده از اعمال و استفاده شاخصهای mttr , mtbf,mttf,mdt,oee,av,… در یک مجموعه کارگاهی برای اینجانب ارسال نمایید .تاموضوع بحث قرار گیرد انشائ الله که در جهت تعالی نت کارساز شود .

 4. خیرخواه
  خیرخواه گفته:

  با سلام
  خیرخواه هستم کارشناس مهندسی صنایع و از دوستاران سایت شما در زمینه نت و طراحی آزمایشات

  در مورد تعیین شاخصه های پایش فرآیند نت در کارخانه ای که در آن مشغول به کار هستم این شاخصها را چگونه ارزیابی و پایش کنم
  چون در بالا ذکر کردید که ( شاخص هایی هم چون MTBF Mean Time Between Failures , MTTR mean time to repair به عنوان شاخص های فرآیند اشتباها” در نظر گرفته اند در حالی که نقش این شاخص برای تجهیزات است)
  در ضمن یک روش اجرایی مدون هم در صورت امکان برایم میل بفرمایید

 5. م.سلمانی
  م.سلمانی گفته:

  با عرض سلام و احترام
  جهت تدوین روش اجرایی نگهداری و تعمیرات و محاسبه شاخصهای MTTRوMTBF خیلی فوری نیاز به روش اجرایی دارم. لطفا در صورت امکان در نزدیکترین زمان یک نمونه روش اجرایی مدون بریم ارسال نمایید

  در ضمن یک سوال:آیا براش روش اجرایی نظام مدیریت ابزار تولیدی می توانید نرا راهنمایی نموده و یک نمونه از این روش هم برای بنده ارسال نمایید؟

  با تشکر فراوان

 6. حمزه لوی
  حمزه لوی گفته:

  با سلام و خسته نباشید.
  در حال استخدام در یک شرکت خصوصی هستم در صورت امکان روش اجرایی مدون نت را برای اینجانب ارسال بفرمایید. با تشکر

  پاسخ:
  سلام
  روش اجرائی مدون باید متناسب با تجهیزات ، فرآیند تولید و پرسنل سازمان طرح ریزی شود و عملا نمونه های آماده و نوشته شده کمک نمی کند حتی برای ایده گرفتن و گاها ذهن را از طراحی صحیح منحرف می کند لذا برای اینکه در کار خویش موفق شوید پیشنهاد می کنم زمانی صرف شناسائی و شناخت تجهیزات و فرآیند تولید صرف کنید و بر مبنای نیاز و توانمندی سازمان روش اجرائی نت سازمان را طرح ریزی فرمایید
  موفق باشید
  جلالی

 7. علیرضاعیوضی
  علیرضاعیوضی گفته:

  باسلام
  از جستجوگران سایت شما هستم و در یکی از کلاسهای جنابعالی شرکت کرده ام خواهشمندم در صورت امکان یک روش اجرائی نگهداری تعمیرات و یک نمونه دیاگرام لاک پشتیturtle diagram فرایند نت برای اینجانب ارسال فرمایید.

  با تشکر: عیوضی

 8. سعيدي خواه
  سعيدي خواه گفته:

  با سلام
  من امروز برای اولین بار وارد سایت شما شدم.مطالبی که در مورد نت در سایت قرار داده اید برای من بسیار کارساز بود.در مورد اینکه چگونه روش اجرائی نگهداری و تعمیرات کارخانه را بنویسیم؟ خیلی اطلاعات نیاز دارم .اگر امکانش هست می توانید در این زمینه به من اطلاعات بدهید.
  پیشاپیش از شما تشکر میکنم.

 9. عظيمي
  عظيمي گفته:

  با سلام
  ضمن تشکر از زحمات جنابعالی و سایر دوستان
  وظیفه تدوین رویه نگهداری و تعمیرات ،‌به انضمام روش اجرایی برای کارخانه محل کارم ،‌به اینجانب محول گردیده است . به حد کفایت با تجهیزات و ماشین آلات و پرسنل آشنایی دارم فقط در جستجوی قالب استاندارد (قالب استاندارد کاخانه موجود می باشد) و آیتم های مهم لازم الاشاره در رویه و روش اجرایی می باشم . اگر مقدور هست بنده را در این زمینه راهنمایی بفرمایید .
  با تشکر

 10. امیر
  امیر گفته:

  باسلام، ضمن تشکر از مطالب آموزنده سایت، خواهشمند است درصورت امکان نحوه چگونگی شاخصصهای MTTR,MTBF را برای اینجانب E-mail نمائید. لینکهائی که در سایت وجود دارد امکان دسترسی به ان برای اینجانب مقدور نمی باشد.
  بسیار سپاسگزار خواهم بود که بتوانید بنده را در این مهم یاری رسانید.( جهت ارائه گزارش به ودیریت ارشد سازمان دچار مشکل گردیده ام )

  پاسخ:
  سلام دوست گرامی
  برای دست یابی به اطلاعات باید از فیلتر شکن بهره ببرید متاسفانه چون از هاستهای زیادی استفاده کردیم و هر روز به نحوی با بحث محدودسازی سایتها و هاستها مواجه هستیم این مشکل پیش آمده است و فرصت گردآوری اطلاعات و ارسال آنها برای دیگران به شکل شخصی را نداریم از طرفی این دو مبحث شاخص نت بسیار مفصل است و سعی خواهم کرد در دوره های آموزش مجازی سایت نت بهره ور فراگیر به آنها سر فرصت بپردازیم
  موفق باشید
  جلالی

 11. ghalandar
  ghalandar گفته:

  با سلام به نظر شما برای اجرای برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ماشین آلات و تجهیزات مربوطه وجود کارت سابقه ماشین الات نصب شده روی هر دستگاه و همچنین دستورالعمل اپراتوری ضروریست
  با تشکر

 12. مهدی همامی
  مهدی همامی گفته:

  سلام من یک مکانیک ماشین الات هستم در شرکت دارویی میخوام تا جایی که در توانم باشه tpm رو در شرکت اجرا کنم دوره ای هم دیده ام میخواستم اگه ممکنه برای شروع کمک بکنید یا الگویی معرفی کنید

  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   حوزه نت بهره ور فراگیر حوزه گسترده ای است و شما نیاز به بسترسازی و فرهنگ سازی اصولی در سازمان دارید و یکی از آنها حوزه منابع انسانی سازمان است که میزان رضایتمندی پرسنل و نرخ ترک کار در سازمان چقدر است.در مورد سازمان شما باید اطلاعات بیشتری داشته باشیم که بهتر بشود در خصوص آن صحبت کرد.
   مثل میزان پرسنل تولید ، نت و تعداد تجهیزات و گستردگی سازمان، خصوصی و دولتی بودن سازمان
   موفق باشید

 13. پریسا
  پریسا گفته:

  با سلام
  ابتدا از سایت مفید و پربار شما در زمینه ی نت سپاسگزارم.
  بنده ب تازگی برای پیاده سازی سیستم نت در کارخانه ای مشغول ب کار شدم اما مراحل اجرا و پیاده سازی نت را نمیدانم از شما درخواست راهنمایی و پیشنهاد دارم.
  باتشکر

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.