داستانی برای یک شاخص کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات بخش سوم

[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

در ادامه داستان یک شاخص کلید عملکرد نت به تبیین مفاهیم پرداخته می شود.(بخش اول و دوم را بخوانید) برای اینکه شاخص درصد PM تعریف شود نیاز است ابتدا روی مفاهیم واژه های موردنیاز تعریفی ارائه شود.

فعالیت های نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM Planned Maintenance: به کلیه فعالیت هایی اطلاق می گردد واحد نگهداری و تعمیرات سازمان برروی تجهیزات به صورت برنامه زمانی Scheduled Maintenance مشخص انجام می دهد و برای اجرای آنها برنامه ریزی مدونی مدنظر داشته است.کلیه فعالیت های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (سرویس های روتین ، بازرسی ها ، تعویض ها قطعات و غیره) ، نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (استفاده از تکنیک های پایش وضعیت) و هر آنچه که مطابقبرنامه زمانی پیش می رود در این گروه قرار می گیرد.

فعالیت های تعمیرات اضطرای EM : به کلیه فعالیت های تعمیراتی اطلاق می گردد که بروی خرابی های تجهیزات متوقف شده انجام می گیرد.این فعالیتهای شامل عیب شناسی تجهیز متوقف شده ، انجام تعمیرات و راه اندازی تجهیز می باشد.

یادآوری ۱: برخی فعالیت های وجود دارد که بسیار کوتاه مدت است دستگاه توقف کوتاهی دارد و دلیلش خرابی تجهیز نمی باشد و بیشتر به تنظیمات و گیر های حین کار تجهیز مرتبط است این موارد را جزو فعالیتهای EM سازمان نمی آوریم زیرا که جنس آن تعمیراتی نیست بلکه تنظمیاتی می باشد و بیشتر وابسته به اپراتورهای خط تولید و بهره برداری و روش اجرائی تنظیمات تجهیز بر می گردد.با این وجود اگر تعدد آنها در سیستم کارخانه زیاد می باشد به آنها تعمیرات موردی می گوییم و عمدتا توقفات زیر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه را (که ممکن است برای کارخانه ای این زمان کمتر یا بیشتر تعریف شود) به این بخش تخصیص داده می شود.آنچه مهم است مقدار تکرار و وقوع این تعمیرات موردی است ، اگر زیاد باشند و در روز برای هر تجهیز یا خط تولید بیش از ۲ الی ۴ بار اتفاق بیفتند باید این زمانها را تحت پایش و بررسی قرار دهید و تعمیرات مورد را جزوی از فعالیت های حوزه کاری واحد نت احتساب کنید و در زمان سنجی فعالیت های این واحد در نظر بگیرید.اما جنس آنها را اینجا از نوع تعمیرات اضطراری EM ندانید.

حال اگر گفته شد مقدار زمان صرف شده برای فعالیتهای نت برنامه ریزی شده چقدر است؟ منظور مقدار نفر ساعت انجام فعالیتهای نت برنامه ریزی شده می باشد.این مقدار از احتساب تعداد نفرات و ساعات کاری آنها در حوزه فعالیتهای نت برنامه ریزی شده می باشد.

یادآوری ۲: فعالیت های انجام شده ستادی و مهندسی نت در واحد نت را نباید جزو زمانهای فعالیت های نت برنامه ریزی شده احتساب کنید.هر چند که بروی برنامه ریزی فعالیتهای برنامه ریزی شده صرف شده باشد.فقط زمانهایی که فعالیت های نت برنامه ریزی شده بروی تجهیزات انجام می شود مدنظر است.

یادآوری ۳: مقدار زمان بین درخواست قطعه یدکی توسط واحد نت از انبار تا تامین قطعه یدکی توسط انبار و تحویل آن به واحد نت را جزو زمان فعالیت های تعمیرات اضطراری EM احتساب کنید ولی در زمان مورد محاسبه برای شاخص MTTR احتساب نکنید.با این وجود این فاصله زمانی درج شده داشته باشید که در تحلیل های آتی استفاده خواهید کرد.

پس تا اینجا مفاهیم مقدار زمان فعالیتهای نت برنامه ریزی شده و تعمیرات اضطراری مشخص شد.

در مطلب آینده بحث را ادامه خواهیم داد…

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *