هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 2

هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 2

images

اشتباه شماره 2 – تعویض فیلترها  (بخش اول را مطالعه کنید)
شرایط تعویض فیلترها هم مشابه روغن است. اگر فیلترهای روغن هیدرولیک را براساس ساعت کارکرد آنها تعویض کنید معمولا زمان تعویض یا خیلی زود است یا خیلی دیر. اگر آنها را زود عوض کنید – منظور از زود زمانی است که هنوز تمام ظرفیت جذب آلودگی فیلتر مصرف نشده باشد – باعث تحمیل هزینه غیرضروری و افزایش بی دلیل هزینه های نت می شود و اگر آنها را دیر تعویض کنید، افزایش ذرات معلق در روغن باعث کاهش عمر کاری قطعات داخل سیستم هیدرولیک شده، تعمیر یا تعویض زودهنگام آن قطعات هزینه بسیار بیشتری به شما تحمیل می کند.
ولی راه حل چیست؟
بهترین راه حل این است که فیلتر را زمانی تعویض کنید که همه ظرفیت جذب و نگهداری آلودگی آن مصرف شده باشد، ولی پیش از آنکه مقدار افت فشار به حدی برسد که شیر مسیر فرعی (ByPass) باز شود. تشخیص زمان مناسب تعویض فیلتر نیازمند وجود مکانیزمی است که افت فشار داخل المان فیلتر را کنترل و پایش کند و در زمان مناسب، اشباع شدن فیلتر را به کاربر اطلاع دهد.
یک نشانگر گرفتگی ساده اگرچه پیش پا افتاده ترین تجهیز قابل استفاده است، ولی بهتر از نبود هیچ سیستمی برای پایش فیلتر می باشد. ولی بهترین روش، پایش پیوسته افت فشار داخل فیلتر با استفاده از یک فشارسنج دیفرانسیلی (Differential Pressure Gauge) یا مبدل (Transducer) می باشد.
بنابراین برای اجتناب از اشتباه شماره 2، فیلترهای روغن هیدرولیک را براساس ساعت کارکرد آنها تعویض نکنید، بلکه این کار را زمانی انجام دهید که ظرفیت جذب آلودگی فیلتر کاملا مصرف شده باشد، البته پیش از آنکه افت فشار به حدی برسد که شیر مسیر فرعی (ByPass) روغن باز شود. تنها راه برای تشخیص این زمان مناسب، کنترل پیوسته افت فشار داخل المان فیلتر با استفاده از یک نشانگر گرفتگی، یا روش بهتر یک فشارسنج، می باشد.
قابل ذکر است که امروزه تقریبا تمامی سازندگان معتبر یونیتهای هیدرولیک، نشانگرها یا سنسورهایی را برای تشخیص وضعیت فیلتر روی سیستم خود نصب می کنند. وجود این ابزار روی یونیتهای هیدرولیک علاوه بر اینکه به کاربر در مدیریت بهتر فرآیند نگهداری و تعمیرات تجهیزات هیدرولیک و ریشه یابی علل خرابی ها (RCFA) کمک فراوانی می کند، تأثیر بسزایی هم روی هزینه های نت تجهیزات هیدرولیک دارد.
برگرفته از وبسایت:
www.hydraulicsupermarket.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − سه =