هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 4

هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 4

tormoz-pish9اشتباه شماره 4 – استفاده از روغن نامناسب (شماره 1 و 2 و 3)
روغن مهمترین جزء یک سیستم هیدرولیک است. روغن هیدرولیک تنها نقش روانکاری ندارد، بلکه وسیله ای است که قدرت هیدرولیک از طریق آن منتقل می شود. بدلیل این نقش دوگانه، گرانروی (Viscosity) روغن مهمترین مشخصه روغن هیدرولیک می باشد. زیرا هم روی عملکرد تجهیز و هم روی عمر کاری آن اثرگذار است.
همانگونه که در اشتباه شماره 3 – کارکرد روغن در دمای خیلی بالا- هم ذکر شد، گرانروی روغن، حداکثر و حداقل دمای روغن را که باعث عملکرد ایمن سیستم هیدرولیک می شود مشخص می کند. این محدوده گاهی به عنوان پنجره عملیاتی دما (Temperature Operating Window-TOW) شناخته می شود.
اگر شما از روغنی استفاده کنید که گرانروی آن برای شرایط محیطی که تجهیز در آن کار می کند خیلی بالا باشد، در زمان راه اندازی که سیستم سرد است روغن به نحو مناسب جریان پیدا نمی کند یا بقدر کافی روانکاری مناسب را انجام نمی دهد. از سوی دیگر اگر از روغنی استفاده کنید که گرانروی آن برای شرایط دمایی محیط کار تجهیز خیلی کم باشد، حداقل گرانروی مجاز تأمین نشده، در روزهای گرم سال روانکاری لازم انجام نمی شود.
ولی این تمام مسأله نیست. در داخل این محدوده بین حد بالا و حد پایین گرانروی مجاز روغن برای انجام روانکاری کافی، محدوده (Band) کوچکتری وجود دارد که تلفات توان هیدرولیک در آن محدوده حداقل است. اگر گرانروی عملیاتی روغن بالاتر از این حد ایده آل باشد، قسمت عمده توان هیدرولیک در اثر اصطکاک سیال تلف خواهد شد و اگر کمتر از آن باشد، بیشتر توان در اثر اصطکاکهای مکانیکی و نشتی های داخلی از بین خواهد رفت.
بنابراین استفاده از روغن با گرانروی نادرست فقط باعث افت کیفیت روانکاری و خرابی زودرس اجزای اصلی سیستم هیدرولیک نمی-شود، بلکه علاوه بر آن توان مصرفی (دیزل یا الکتریسیته) مورد نیاز سیستم را هم افزایش می دهد.
علیرغم آنچه که عموما کاربران تجهیزات هیدرولیک تصور می¬کنند، پیروی کورکورانه از توصیه سازنده دستگاه در خصوص نوع روغن غالبا باعث بروز مشکلات مذکور می شود.
تنها راه برای اطمینان از مناسب بودن روغن این است که کنترل کنید پنجره عملیاتی دمای واقعی سیستم در داخل محدوده پنجره عملیاتی دمای مجاز قرار داشته، در حالت ایده آل در محدوده بهینه (Optimum) پنجره عملیاتی دمای روغن باشد.
بنابراین برای اجتناب از اشتباه شماره 4 (و 3)، باید ابتدا پنجره عملیاتی دمای روغن را براساس پارامترهای گرانروی و شاخص گرانروی (Viscosity Index-VI) روغن هیدرولیک مورد استفاده مشخص کنید. سپس مطمئن شوید که تجهیز شما همواره در داخل این محدوده کار می کند. روش انجام این کار مقداری پیچیده است، ولی در ویدیویی که در نشانی زیر قرار داده شده، بطور کامل توضیح داده شده است:(با فیلتر شکن دیده می شود)
www.hydraulicsupermarket.com/the-right-oil.html

برگرفته از وبسایت:
www.hydraulicsupermarket.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سه =