ساختار سازمانی نت

یکی از دلایل ناکارآمد بودن سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات در سازمان‌های بزرگ صنعتی ساختار سازمانی واحد نگهداری و تعمیرات است. در این مطلب سعی دارم موارد اشتباه در طراحی ساختار سازمان های بزرگ در حوزه مدیریت نگهداری و تعمیرات را مرور کنیم:

اشتباهات مرسوم و جاری در ساختار سازمانی واحدهای بزرگ صنعتی در حوزه نگهداری و تعمیرات:

  1. واحد نگهداری و تعمیرات زیر  مجموعه واحد بهره‌برداری یا تولید یا عملیات است.
  2. عموما اگر واحد تت زیر مجموعه بالایی های نبود زیر مجموعه یک مدیریت دیگر است و هم تراز واحد و مدیریت بهره برداری سازمان نیست.
  3. واحد برنامه‌ریزی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات وجود ندارد و یا اینکه اگر وجود دارد در واحد مهندسی یا دیگر واحدهای سازمان است و منفک از واحد نگهداری و تعمیرات سازمان است.
  4. واحد پایش وضعیت منفک از واحدهای تعمیراتی برق و مکانیک است و عموما زیر مجموعه واحد برنامه ریزی نت است و آن واحد هم در زیر مجموعه مدیریت دیگری است.
  5. واحدهای تعمیراتی به بخش های تعمیرات برق، تعمیرات مکانیک و ابزاردقیق یا هر چیز دیگری تقسیم شده اند و هر کدام از این بخش ها برای خودش مستقل یا اداره ای می باشند و از حوزه فعالیت های یکدیگر حداقل اطلاعات را دارند.
  6. کارگاه‌های تعمیراتی در زیربخش های واحدهای تعمیراتی می باشند و گاها مستقل تحت عنوان کارگاه مرکزی (مثل پالایشگاه‌های گاز) قرار دارند و خودشان باز ریاست و ساختار خاص دنبال می‌کنند.
  7. واحد کالیبراسیون تقریبا زیرمجموعه واحد ابزار دقیق است و اگر نباشد زیرمجموعه آزمایشگاه یا واحد مهندسی است.
  8. پراکندگی فعالیت های نگهداری و تعمیرات تجهیزات در واحدهای مختلف سازمان به عین دیده می‌شود.
  9. وقتی فعالیت های نت تجهیزات پراکنده باشد مطمئنا داده ها و اطلاعات زیر پراکنده و متمرکز گردآوری و تحلیل نمی گردد.
  10. اکثر ساختارهای سازمانی در صنایع بزرگ در واحد نت فرد محور و سلیقه ای و متناسب با تعداد نفر و قدمت افراد سمت سازی شده است.

مطمئنا چنین ساختارهای سازمانی در صنایع بزرگ کشور فولاد، نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه، معادن و غیره امکان مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیز محور را به سازمان نمی دهد و بیشتر گردش کار بین واحدهای سازمان دنبال می شود و در این گونه ساختار سازمانی امیدی به موفقیت استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات نباید داشت و نرم افزار در حد یک گردش کار چند فرم مهم درخواست کار و دستور کار ختم به خیر می‌شود!

چگونه یک ساختار سازمانی استاندارد و کارآمد برای واحدهای نگهداری و تعمیرات در نظر و ترسیم و اجرا کنیم؟ پاسخ کوتاه این است که نکات بالا را رفع کنید. پاسخ طولانی این است که باید متناسب با فرآیندها، پراکندگی تجهیزات و قابلیت‌های اجرایی نت در سازمان ساختار را طرح‌ریزی کرد.

خدمات مدیریت نگهداری و تعمیرات PM و دارایی‌های فیزیکی PAM

۱٫ نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات MKMS مخصوص صنایع بزرگ و حرفه ای ، تحت وب و شبکه سازمان ، مطابق استاندارد ایزو ۱۴۲۲۴

۲٫ نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات PMworks برای صنایع متوسط و کوچک ، تحت شبکه ، مطابق استانداردهای نگهداری و تعمیرات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.