براي استقرار نت پايدار چگونه عمل كنيم؟ (قسمت اول)

يك از رموز موفقيت در كاهش توقفات ماشين آلات و تجهيزات كارخانه استقرار يك سيستم نگهداي و تعميرات پايدار است تا سلامتي تجهيزات و دارائي هاي سازمان را تضمين نمايد و شاخص اثر خشي كلي تجهيزات در حد بهينه و بالاي خود قرار گيرد.حد بهينه و بالاي متناسب شاخص اثربخشي كلي تجهيزات مدنظر است و نه فقط بالاترين حد آن صد در صد ، زيرا كه ميزان هزينه صرف شده براي بالا بردن ميزان شاخص بايد با مقدار سودآوري و افزايش بهره وري سازمان متناسب و متعادل باشد.

اما استقرار يك نت پايدار هنگامي اتفاق مي افتد كه سيستم نت سازمان مبتني بر دانش اپراتور ها و افرادي كه با تجهيزات و دارائي هاي سازمان در ارتباط مي باشند متمركز باشد و

سه اصل آموزش ، انگيزش و ارزيابي اپراتورها در سيكل دائمي بهبود قرار گيرد. تمامي نرم افزارهاي نت ، سيستم نت پيشگيرانه ، دستورالعملهاي ، روشهاي اجرائي و نمودارهاي و گزارشات روزانه ، ماهانه و سالانه و هم چنين تجزيه و تحليلهاي آماري و اطلاع رساني و … و … بايد متمركز بر اپراتورها باشد كساني كه با تجهيزات كار مي كنند و تماس مستقيم با آن دارند و آنان جزئي از فرآيند توليد مي باشند!

دوام دستگاه ،‌ عدم توقف تجهيزات، خرابي محدود و معدود ماشين آلات ، توليد يكنواخت ، محصول با كيفيت هنگامي بروز مي كنند كه اپراتور ها بخواهند! و آنان وقتي مي خواهند كه يك آموزش لازم و كافي ديده باشند.دو انگيزش رواني و روحي براي انجام كار داشته باشند. سه بدانند كه عملكرد آنها ارزيابي مي گردد و ارزش آنها ديده مي شود و موثرند.

بدون در نظر گرفتن اپراتورهاي دانشي (علم ، انگيزه ، سنجش) هيچگاه يك سيستم نت پايدار را در كارخانه تجربه نخواهيد كرد و تمام سيستم هاي ، ابزارهاي ، نرم افزارها و غيره بلا استفاده باقي خواهند ماند و مي توانيد براي ماه هاي آتي شاهد خرابي ،‌توقف و عمر كوتاه تجهيزات باشيد.

شناسنامه يك تجهيز با نام اپراتور استفاده كننده آن سند مي خورد و پروند فني دستگاه با نام و وجود اپراتور كاركننده با تجهيز معنا پيدا مي كند. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 18 =