برای استقرار نت پایدار چگونه عمل کنیم؟ (قسمت اول)

یک از رموز موفقیت در کاهش توقفات ماشین آلات و تجهیزات کارخانه استقرار یک سیستم نگهدای و تعمیرات پایدار است تا سلامتی تجهیزات و دارائی های سازمان را تضمین نماید و شاخص اثر خشی کلی تجهیزات در حد بهینه و بالای خود قرار گیرد.حد بهینه و بالای متناسب شاخص اثربخشی کلی تجهیزات مدنظر است و نه فقط بالاترین حد آن صد در صد ، زیرا که میزان هزینه صرف شده برای بالا بردن میزان شاخص باید با مقدار سودآوری و افزایش بهره وری سازمان متناسب و متعادل باشد.

اما استقرار یک نت پایدار هنگامی اتفاق می افتد که سیستم نت سازمان مبتنی بر دانش اپراتور ها و افرادی که با تجهیزات و دارائی های سازمان در ارتباط می باشند متمرکز باشد و

سه اصل آموزش ، انگیزش و ارزیابی اپراتورها در سیکل دائمی بهبود قرار گیرد. تمامی نرم افزارهای نت ، سیستم نت پیشگیرانه ، دستورالعملهای ، روشهای اجرائی و نمودارهای و گزارشات روزانه ، ماهانه و سالانه و هم چنین تجزیه و تحلیلهای آماری و اطلاع رسانی و … و … باید متمرکز بر اپراتورها باشد کسانی که با تجهیزات کار می کنند و تماس مستقیم با آن دارند و آنان جزئی از فرآیند تولید می باشند!

دوام دستگاه ،‌ عدم توقف تجهیزات، خرابی محدود و معدود ماشین آلات ، تولید یکنواخت ، محصول با کیفیت هنگامی بروز می کنند که اپراتور ها بخواهند! و آنان وقتی می خواهند که یک آموزش لازم و کافی دیده باشند.دو انگیزش روانی و روحی برای انجام کار داشته باشند. سه بدانند که عملکرد آنها ارزیابی می گردد و ارزش آنها دیده می شود و موثرند.

بدون در نظر گرفتن اپراتورهای دانشی (علم ، انگیزه ، سنجش) هیچگاه یک سیستم نت پایدار را در کارخانه تجربه نخواهید کرد و تمام سیستم های ، ابزارهای ، نرم افزارها و غیره بلا استفاده باقی خواهند ماند و می توانید برای ماه های آتی شاهد خرابی ،‌توقف و عمر کوتاه تجهیزات باشید.

شناسنامه یک تجهیز با نام اپراتور استفاده کننده آن سند می خورد و پروند فنی دستگاه با نام و وجود اپراتور کارکننده با تجهیز معنا پیدا می کند. 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =