"علت ریشه ای(اصلی)" را بیشتر بشناسیم؟

فرآیند آنالیز علت ریشه ای (اصلی) وقوع خرابی ها و فعالیتهایی که برای از بین بردن این علل تعریف می شود یکی از ابزارهای قوی و کلیدی در بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان تجهیزات کارخانه است.

اما “علّت ریشه ای (اصلی) ” چیست؟ به بیانی علت وقوع یک مسئله ای است که اگر بقدر کافی به آن توجه شود می توان از وقوع مجدد آن مسئله پیشگیری کرد. به یک مثال توجه کنید:

تصور کنید که یک یاتاقان خراب شده است ” چرا “ این یاتاقان خراب شده است ؟ و تحقیقات نشان می دهد که یاتاقان روغن کاری نشده بوده است.سوالی که باید طرح شود این است که ” چرا “ این یاتاقان روغن کاری نشده بود؟! ممکن است پاسخ این باشد که محل روغن کاری یاتاقان مربوطه در چک لیست روغن کاری فراموش شده است . اما ” چرا “ این فعالیت در چک لیستهای روغن کاری دیده نشده بود؟ و آیا ممکن است که مواردی دیگری از این قبیل وجود داشته باشد که در نظر گرفته نشده باشند.

این “چرا “ ها و پاسخ های آنها مسئله را به علت ریشه ای اتفاق مسئله نزدیک می کند حال با تعریف اقدام اصلاحی و بررسی سیستم روش اجرائی نت تجهیزات و بازنگری در چک لیستهای روغن کاری تجهیزات کارخانه می توان از وقوع مسائل مشابه پیشگیری کرد و مطمئن شد در آینده خرابی یاتاقان بدلیل عدم روغن کاری اتفاق نخواهد افتاد.

آیا در سیستم نت واحد کارخانه بر اساس اصول علت یابی به بررسی علت ریشه ای خرابی ها می پردازید ؟ و آیا در نرم افزار نت کارخانه سیستم علت یابی ریشه ای خرابی ها تعبیه شده است!!؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *