در اکثر کارخانجات نت بهره ور فراگیر قابلیت اجرا ندارد!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

در این هفته در دو کارخانه نسبتا” بزرگ در صنعت خودروسازی جلسه و آدیت داشتم در هر دو این کارخانجات مبحث نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر مطرح بود و یکی از آنها حدود ۸ ماه نسبتا” به استقرار آن اقدام کرده بود و کارخانه دیگر برای استقرار آن از مشاور دعوت کرده بود، لذا جلسه هماهنگی با مدیران و نماینده مدیریت برگزار شد.

در کارخانه ای که معتقد به اجرای نت بهره ور فراگیر بود طی آدیت انجام شده نشانی از موفقیت های کسب شده در اجرای طرح نت بهره ور فراگیر دیده نشد و اکثر قسمتها به حالت پایلوت در حال اجرای بود که ثمر بخشی لازمه را نداشت.

در کارخانه دوم نیز مدیران خودشان را ناگزیر از اجرای سیستم های بهره ور در راستای بهبود فعالیتهای سازمان می دانستند ، ولیکن انتخاب نت بهره ور فراگیر در شرایط فعلی کمی زود هنگام بود.آنها شاخص اثر بخشی کلی تجهیزات را محاسبه می کردند ولی در نحوه جمع آوری داده ها و محاسبات آن دچار سردرگمی و چند روایتی محاسبات این شاخص شده بودند و ضمن اینکه در خصوص تعریف اقدامات اصلاحی گام موثری برنداشته بودند.

ضمن اینکه کتاب اثر بخشی کلی تجهیزات به نماینده مدیریت کارخانه تقدیم گردید.

چرا انتخاب نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر در این کارخانجات زود هنگام بود؟ اگر به مفاهیم و اصول نت بهره ور فراگیر توجه کنید شاخص اصلی و اجرایی این سیستم نیروی انسانی و نت اپراتوری می باشد و در این کارخانه مدیریت منابع انسانی و حفظ نیروی انسانی بسیار ضعیف بود و درصد تغییرات نیروی انسانی در کارخانه در طی سال ۱۳۸۶ بیش از ۴۰درصد بوده است!! که عمده تغییرات نیز مربوط به پرسنل تولید بوده است.

برای استقرار سیستم نت بهره ور فراگیر در یک کارخانه حدود سه الی پنچ سال با توجه به تعداد پرسنل کارخانه زمان نیاز است و حال با این درصد تغییرات نیروی انسانی در بازه زمانی کوتاه یک ساله توقع استقرار سیستم نت بهره ور فراگیر بسیار دور از دسترس می باشد.

گذشته از این مبحث مورد دیگری نیز مطرح است و آن بستر و مبنای نت در کارخانه است ، نمی توانیم با پرش به نت بهره ور فراگیر دست بیابیم در حالی که سیستم مدیریت کیفیت در کارخانه لنگ باشد و یا اینکه از یک آرشیو مهندسی و فنی مناسب برخوردار نباشیم و یا اینکه از نت پیشگیرانه خبری نباشد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *