بهبود فرآیندها ابتدا با بهبود نگرشهای ما شروع می شود.

کتاب پوکایوکه تالیف همکار گرامی ام آقای مهندس فروغی یکی از کتابهای نادر و مناسب در زمینه خطاناپذیری است که در هنگام مراحل تالیف آن با ایشان تماس داشتم و مشاهدگر آن بودم که کلیه مثالها و نمونه های بکار رفته در کتاب را با وسواس از واقعیات اجرا شده در کارخانجات انتخاب می کرد.در صفحه اول مقدمه این کتاب موضوع مهمی مطرح شده است که خلاصه اش در یک جمله این است: ” بهبود فرآیندها ابتدا با بهبود نگرشهای ما شروع می شود.”

متن این صفحه را بخوانید:” وقتی از بهبود فرایندها و آسان شدن فعالیتهای کاری صحبت می‌شود، ممکن است خیلی‌ها ناخودآگاه به‌فکر به‌کارگیری یکی از اعجازهای انسانی، یعنی استفاده از اتوماسیون در تولید بیفتند؛ به‌عنوان مثال استفاده از انواع رباتها، دستگاههایCNC و … . اما ژاپنی‌ها خیلی ساده وکم‌هزینه سعی در کاهش اتلاف و بهینه‌سازی فعالیتهای کاری کرده‌ و می‌کنند. شکی نیست که با استفاده از تجهیزات جدید و پیشرفته‌ی همسو و همراستا با رشد تکنولوژی، می‌توان بسیاری از اتلافها را کاهش داد یا آنها را حذف کرد و باعث بهبود در فعالیتها شد. اما باید همواره به خود بقبولانیم که الزاما به‌کارگیری تکنولوژی مدرن، اولین و بهترین اقدام نبوده است و نمی‌تواند باشد؛ بلکه توصیه می‌کنیم از آن به‌عنوان آخرین اقدام، یعنی هنگامی‌که راههای ساده و کم‌هزینه تقریباً به انتها و بن‌بست رسیده است، استفاده گردد. وقتی مشاهده می‌شود که با شیوه‌های ساده و نوآورانه چگونه توانسته‌ایم به‌نتایج شگرف و معجزه‌آسایی دست یابیم، بحقیقت درمی‌یابیم که سخت‌افزارها به‌تنهایی نمی‌توانند ما را در جهت دستیابی به‌نتایج عالی هدایت کنند. گردانندگان اصلی، نیستند جز انسانهایی که رشد یافته و در باورهای خود تغییراتی شگرفبه‌وجود آورده‌اند.

اگر تنها سخن و باورمان این باشد که «اتلافها را پیدا و آنها را حذف کنیم»، آن‌وقت با چشمان خود خواهیم دید که چگونه به‌موفقیت می‌رسیم.”

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *