عارضه یابی ، بهره وری در کارخانجات و ابزارهای مدیریت

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

چند روز پیش همکار گرامی آقای مهندس برزگر تماس تلفنی داشتند و دلیل آنکه در سایت کم می نویسم را جویا شدند.در حال حاضر به دلیل مشکلاتی که برای مباحث اقتصادی و صنعتی در کشور وجود دارد و شاهد تعطیلی برخی از کارخانجات بدلیل مشکلات مالی و تولیدی می باشیم بیشتر تمرکز کاری روی مبحث بهره وری و عارضه یابی می باشد. چیزی که در چند سال اخیر نیز از طرف سازمانهای دولتی نیز حمایت ویژه شد و حدود ۳ سال پیش یادم هست که از طریق اداره صنایع طرح های عارضه یابی در کارخانجات جاری می شد.هر چند که خروجی این طرح ها با توجه به نظرات کارشناسان مجری آن به جایی که باید می رسید نرسید و در حد صرف بودجه های کم و زیادی در استانهای مختلف کشور پیش نرفت!

ولیکن امروزه کارخانجات در بند هزینه های پنهان در سازمان خویش گیر کرده اند و با توجه به تحریم های کم و بیش در زمینه مواد اولیه و تجهیزات ، بعلاوه بحث رقابتی محصولات با کالاهای قاچاق و غیر قاچاق چینی وضعیت روزبروز بحرانی تر می شود به حدی که فشار این موضوع روی تعدیل نیروی انسانی خالی می شود.

لذا مباحث بهره وری و عارضه یابی مشکلات سطح کارخانجات می تواند راه گشای برخی از مشکلات فعلی آنها باشد در این خصوص اداره نوسازی صنایع گام های خوبی در ارائه مدارک و مستندات مرتبط با عارضه یابی و بهره وری برداشته است و الگوریتم های خوبی تهیه کرده است و شاید بیشتر عامل عدم موفقیت صددرصد طرح هایشان به نحوه اجرا و یا کم تجربگی مجریان و کنترل پروژه این طرح ها بر می گردد.

بهر حال جایگاه بهره وری در چنین وضعیت اقتصادی و صنعتی پر بحران زنده تر شده است و مدیران عامل کارخانجات بدنبال روشهایی برای خارج کردن و یا حداقل بهینه کردن وضعیت کارخانه می گردند و باید گفت در این زمینه مشاوران و مجریان با تجربه و سابقه کم است و آنهایی هم که هستند در سازمانهای دولتی مرتبط با این مباحث کم فعالیت هستند.

اما بد نیست در اینجا نگاهی کوتاه به مبحث عارضه یابی داشته باشیم این متن در نامه ای که به یکی از مدیران کارخانجات زده ایم می باشد که پروژه عارضه یابی در آنجا در حال اجرا می باشد:

عارضه یابی سازمانها

برخی از اندیشمندان مدیریت معتقدند که قبل از پیدایش و بروز بحران باید به استقبال آن رفت و گاه برخی مدیران خود بحران را دامن زده و شرایط پیدایش آنرا فراهم میسازند زیرا آنها با نگاهی مثبت به مسئله بر این باورند که بحران در سازمانها خود به عنوان یکی از سرمایه‌های مهم و اساسی برای رشد و توسعه تلقی می‌شود. به این مفهوم که وجود و پیدایش بحران در سازمان ها سبب خواهد شد تا ساختارسازمان، نیروی انسانی و توانمندی هایی بالفعل و بالقوه سازمانها یک بار دیگر به صورت دقیق بررسی و به نقد گذاشته شود و با برنامه ریزی مناسب و بسیج تمامی امکانات و اندیشه‌های در اختیار در جهت تقویت توانمندیها ،پشت سر گذاشتن بحران پیش روی سازمانها را بهبود بخشیده و تحت کنترل در آورد.

در این میان معمولا بحران های پیش آمده یا خود ساخته در سازمانها، خود تعیین نقاط جهت و حرکت در سازمانها را مشخص و ممکن می‌کنند اما در صورتیکه به آن توجه نشده و در کنترل و مهار آن خِرَد‌ورزی لازم صورت نپذیرد موجب بروز اختلال در حرکت سازمان شده و هضم یا تحلیل رفتن مزیت های رقابتی سازمانها را در بوجود می آورد و بدیهی است که شرایط پیش آمده به اضمحلال و فرو پاشی سازمانها منجر خواهد شد.

در این راستا امروزه ابزارهای و تکنیکها ی مدیریتی متعددی چه به صورت واکنشی و چه به صورت پیشگیرانه مطرح بود و رو به توسعه و بهبود است از آن جمله می‌توان مدیریت کیفیت فراگیر TQM، مدیریت بحران ، مدیریت ریسک ، مدیریت تعارض ، FEMA و بسیاری از ابزارهای مدیریتی را نام برد. اما مهمتر از آن، این است که بایدمشخص شود که کدام یک از این ابزار ها و روشها می تواند برای سازمان ما کار ساز باشد . استفاده از الگوهای عارضه یابی روشی مناسب برای شناسایی نقاط قوت و نقاط بحران ساز و یا نقاط وجود احتمال بحران درآیند(نقاط بحران ساز) میباشد که فی‌الواقع نقاط نیازمند به بهبود را نشان مدیران می‌دهد.

تجربه نشان داده که به اشتباه بسیاری ازسازمانها قبل از انجام معاینه‌ای دقیق و کارکردی اقدام به تعریف پروژه‌های متفاوتی در جهت مهار یا بهینه سازی شرایط می‌کنند که معمولا این تصمیمات هزینه‌هایی بسیاری را بدون کوچکترین اثری به سازمانها تحمیل کرده و گاه آنها را تا سر حد نیستی پیش می‌برد.

تعریف عارضه یابی :

عارضه یابی فرایند شناسایی نشانه های مساله، یافتن علل بروز آن و پیشنهاد راهکارهایی برای حل موثر مساله.

وظیفه دیگر عارضه یابی بررسی جامع ارتباطات اصلی میان مساله مورد بررسی با اهداف کلی و نتایج عملکرد سازمان و نیز تعیین توان بالقوه شرکت برای ایجاد تغییرات و حل موثر مساله است.

6 پاسخ
 1. سعید سهرابی
  سعید سهرابی گفته:

  با سلام
  با تشکر از مطالبی که نگارش کردید .
  چند سالی است که در کار عارضه یابی واحدهای صنعتی مشغول می باشم که اولین آموزش ها در این رابطه توسط سازمان نوسازی صنایع ایران و شرکت شرکهای صنعتی صورت پذیرفت و در این رابطه تحقیقات زیادی نموده ام و ابزارهای مختلف را اجرا و یا مطالعه نموده ام و مدلی تلفیقی را برای اینکار بصورت نرم افزار تهیه نموده ام ، ولی مسئله ایی که دائماً با آن درگیر می باشم و با توجه به این موضوع که بیشتر اقتصادی ما دولتی و یا خصولتی می باشد عدم اعتقاد و پشتیبانی مراکز دولتی که منجر به عدم استقبال صنعتگران شده است .
  روش عمل بدین صورت می باشد که با عارضه یابی در ظاهر موافق می باشند ولی اقدامات آنها نشانگر مخالفت و یا حتی عدم انجام آن می باشد که نمونه های آن زیاد است بطور مثال در جلسات کارگروه های اقتصادی مقاومتی که در همه استانها برقرار می باشد تصمیم گیری راجب به مشکلات کارخانجات براساس خوداظهای مدیر کارخانه صورت می پذیرد که این نشانه می دهد خود جلسات کارگروه اقتصادی مقاومتی دارای عارضه می باشد ، پس چطور می تواند عارضه های کسب و کارها را برطرف نماید ، همانطور که بصورت عینی مشاهد می شود اضاع تولید و اقتصادی روز به روز بدتر می شود

  پاسخ
 2. رام پناهی
  رام پناهی گفته:

  اگر خودتان را خوب معرفی نکنید باید بروید لبو فروشی کنید حتی برای لبو فروشی هم باید خودتان را خوب معرفی کنید

  پاسخ
 3. محمد
  محمد گفته:

  با سلام
  تشکر از مقاله زیبا و مفیدتان

  پاسخ
 4. مهدی فکوری
  مهدی فکوری گفته:

  با سلام و تشکر از درج مقالات پر بار به عرض میرسانم که : در سازمانها که همگی با روش و سیستم سنتی اداره میشوند و نیازی به عارضه یابی حس نمیکنند چون همینطوری هم هر سال تشویقی میگیرند و ارتقاء شغل هم می یابند .در صنایع کشور ما اکثریت سرمایه گذاران خودشان هم مدیر شرکت هستند و نود درصد آنها هم سواد درست و حسابی ندارند.آنها هم که باسواد هستند نوع دانش سازمانی با دانش اینها مطابقتی ندارد و اصولآ فرهنگ پیاده سازی مدیریت های نوین و عارضه یابی عملکرد و گزینه های مشابه آن را نه درک میکنند و نه تن به تحول میدهند. حیف ما که عمری درس خواندیم و در این موارد متخصص شدیم و حالا هم باید برویم و لبو فروشی کنیم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *