آدیت (ممیزی) نگهداری و تعمیرات 1

ممکن است این مطلب را قبلا”” در سایت قدیمی نت بهره ور فراگیر مطالعه کرده باشید ولیکن بخاطر اهمیت موضوع و تهیه مقاله آدیت نت در همایش نت بهره ور فراگیر مجدد تمامی قسمتهای آن در این هفته درج می گردد.

در خصوص مبحث نت تاکنون در مورد آديت يا همان مميزي واحد نت مطالب پراکنده و در قالبهاي ارزيابي اثر بخشي نت و يا چک ليست ارزيابي و غيره مطرح شده است و اگر در آنها دقت کنيد به صورت هم تخصصي و هم سيستمي نظر نشده است و بيشتر جمع آوري سوالاتي است مرتبط با نت که وجود آنها فقط چک مي شود در اين مبحث تصميم دارم به لحاظ سيستمي به اين موضوع بنويسم و موضوع را به لحاظ حرفه اي باز کنم.

ابتدا نگاهي به مفهوم آديت

يا همانAUDIT مي اندازيم و از ديدگاه استاندارد بررسي مي کنيم:

تعريف آديت

مميزي (آديت) كيفيت مطابق استانداردISO 8402 بررسي مستقل و نظام يافتـه براي تعيين اينكه فعاليتهـاي مرتبـط با كيفيـت و نتايـج مـربوطـه بـا دستورالعملهاي برنامه‌ريزي شده مطابقت دارد و اينكه اين دستورالعملها بطور مؤثر اجرا مي‌شوند و براي دستيابي به اهداف مناسب هستند.

در اين تعريف سه موضوع اصلي تعريف شده است که نياز است در هنگام آديت و يا تهيه چک ليستهاي مورد نياز در آديت لحاظ شود و اين سه اصل عبارتند از :

1- الزامات : موارد که نياز و ضرورت دارد در موضوع مورد آديت وجود داشته باشد.

2- کفايت : اينکه تازامات تهيه شده به لحاظ کيفي مي تواند خواسته هاي مرتبط به اهداف کيفي را برآورده سازد.

3- اثر بخشي : و اين الزامات و کفايت وجودي در آنها توانسته اثر بخش باشند يا نه؟

در نظر داشته باشيد هر سه اين موضوع به يدکديگر وابسته بوده و بر يک ديگر اثر ميگذارند و نمي توان جدا از هم ديد .لذا وقتي شما موضوعي را آديت مي کنيد مي بايست به اين سه اصل با چارجوب مستقل و نظام يافته عمل کنيد.

لوازمات آديت

1- چک ليست مرتبط به موضوع و طرح خواسته هاي مورد انتظار ( در اين چک ليستها هر سه اصل مذکور لحاظ مي شود)

2- سيستم امتياز دهي به وضعيت آديت شده

3- هدف گذاري و مشخص کردن سقف انتظار ايده آل و مورد پذيرش

4- وجود سيستم تجزيه و تحليل نتايج کسب شده

5- فرمت اعلام مغايرتها و ذکر شواهد عيني

6- آديتور مستقل آموزش ديده به لحاظ مهارت آديت و متخصص در خصوص موضوع مورد آديت

7- برنامه زمان بندي نحوه آديت

تفاوت آديت با ارزيابي

تقريبا مي توانم بگويم اکثر چک ليستها و سوالت مطرح در خصوص نت در ايران مفهوم آديت را نداشته اند و بيشتر در حد بررسي و بازديد وضعيت موجود به لحاظ الزامات آن بوده اند ! ( در اين خصوص حدود 5 الي 6 مورد از چک ليستهاي مورد استفاده در کارخانجات و کتب و دوستان را بررسي کرده ام ) و شايد تفاوت عمده اين دو در مبحث مستقل و نظام يافته اجراي فعاليتها باشد که اين موضوع در چک ليستها لحاظ نشده است و هم چنين سنجش اثر بخشي سيستم مورد نظر! در آنها در نظر گرفته نشده است.

 

خوب سوال اينست که:

آديت نت يعني چه ؟

و چگونه مي تواند اجرا و يا بوجود آيد؟

روش و يا چک ليست راهنماي آن چيست ؟

آيا به آديت نت در واحدهاي نت نيازداريم؟

و سوال مهم تر اينکه جايگاه آديت نت در ساختار سيستمي مديريت کيفيت سازمان کجاست؟

بعلاوه اينکه اين را هم بايد بدانيم که اکثر دوستان و همکاران فعال در واحدهاي نت ( بغير از مهندسين صنايع ) به اين مباحث علاقه مندي کمي دارند و يکي از نقاط ضعف و عدم رشد اين واحدها در کارخانجات به لحاظ جايگاه در سازمان همين است. به روشهاي سيتماتيک و نگرش سيستمي دل نمي دهند و به اين مهارت کم توجه اند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =