نقدی بر اولین همایش ملی نت بهره ور فراگیر ۱

شاید این حرف درستی باشد(با ۱۰ درصد خطا) اگر بگوییم در اولین همایش نت بهره ور فراگیر تمامی TPM ای های ایران گرد هم آمده بودند تا مباحث اجرایی ، چالشها ، موانع ، اصول و نیازهای آموزشی و غیره در نت بهره ور فراگیر را به تبادل بگذارند.

 

باب اول: آیا تمامی صاحب نظران و متولیان سیستم های نگهداری و تعمیرات در این همایش شرکت داشتند؟ برخی اساتید و مجریان با تجربه و کارشناسان شرکت نکردند، باید در نظر داشته باشیم که آیا همایشها مبنای تجاری پیدا کرده است و یا اینکه موقعیت نادر برای بیان و اشتراک تجربیات و علم خویش با دیگران است؟ محتوی تمامی همایشها و کنفرانسهای نت در سطح کشور را ببیند!

DSC00216

باب دوم: تمام بضاعت نت بهره ور فراگیر کشور در این همایش با حضور شرکت کنندگان نشان داده شد ، آیا صنعت کشور ما

در پیاده سازی نت بهره ور فراگیر توانایی و دانش لازمه را دارد؟ ضعف علمی ، تخصصی ، آموزشی و تجربی در شناخت ، پیاده سازی و اجرای موفق نت بهره ور فراگیر در شرکتهای بزرگ مجری و شرکتهایی که میل به پیاده سازی نت بهره ور فراگیر داشتند به وضوح مشاهده می گردید. ایجاد کننده علم ، دانش و تجربه کاربردی نیستم ، مصرف کننده ای ناشی و تشنه هستیم!!

 

باب سوم: ضعف حدود ۲۰ درصد از مقالات ارائه شده در همایش نت بهره ور فراگیر نشانی از ضعف دانایی و علم ما به دانش روز صنعت جهان است.در این همایش حدود ۶۰ مقاله توسط هیئت علمی که سرپرستی بررسی مقالات با نویسنده این بلاگ بود مطالعه و رتبه بندی شد و از بین این ۶۰ مقاله ۱۰ مقاله برای ارائه حضوری پذیرفته گردید که چند مقاله محدود نیز بعنوان ذخیره در نظر گرفته شده بود ولیکن به دلیل پافشاری برخی نهادها ، سازمانها و روابط فردی چیزی حدود ۴ مقاله دیگر به این جمع اضافه گردید که عمده ضعف ۲۰ درصدی محتوی مقالات از باب همین مقالات سفارشی بود.

 

باب چهارم: برخی از ارائه دهندگان مقالات به خود مبحث نت و نت بهره ور فراگیر آشنایی نداشته ولیکن سعی بر ارائه ابزاری مورد استفاده و ضروری در نت بهره ور فراگیر داشتند و از طرفی دیگر مخاطب آشنا با نت ابزار فوق را نمی شناخت و یکی از چالشهای مثبت و منفی این همایش وجود ۳ مقاله ارائه شده در زمینه پوکایوکه ، SMED و مهندسی ارزش بود که موقعیت خوبی را برای ظهور چالشهای فکری و بحثهای همایش بوجود آورد.

 

باب پنجم: سی دی ارائه شده مقالات نه تنهای حاوی مقالات و فایلهای خوبی بود بلکه حاوی ویروس کامپیوتری نیز بود که تقدیم همه گردید!

 

ادامه دارد…

0 پاسخ
 1. آرش حق شنو
  آرش حق شنو گفته:

  دوست گرامی همیشه نیمه پر لیوان را ببینید .همه همایشها نقاط ضعف و قوت دارند ولی این اولین همایش کاملا” تخصصی بود و حسن آن به این بودکه جنبه تجاری نداشت . بضاعت کشور ما همین است . چرا راه دور می روید . انشاء ا… سالهای بعد بهتراز این می شود . همه کارها در ابتدا مشکلاتی دارند ولی به نظر من بعنوان اولین گردهمایی تخصصی در رشته ای که در کشر ما مظلوم واقع شده است بسیار ارزشمند بود و جای تجربه برای بسیاری از متخصصین . بنده درکل این همایش و ریسک در برگزاری چنین کنفرانسهایی را شایان تقدیر می دانم .

  پاسخ: با سلام آقای مهندس حق شنو عزیز
  قسمت پر لیوان تا نیمه پر نبود!! باید حتما” به قسمت خالی لیوان هم نگاهی بشود تا ببینیم که ۹۰ درصد لیوان خالی است! این تجربه اول بود که نسبت به خیلی همایشهای دیگر بهتر و پربار تر بود ولی نیاز به حرفه ای شدن دارد

  پاسخ
 2. علیرضا مجاهدی
  علیرضا مجاهدی گفته:

  سلام
  از بزرگواری شما سپاسگزارم.
  در این خصوص به نظر من دو نقطه قوت وجود داشت که بر ایرادهایی که اشاره فرمودید میچربد.
  قبل از آن لطفا توجه کنید که اولین همایش بود. و همانطور که گفتید بیشتر بار روی دوش شما وبلاگ نویسان بزرگوار بود. کدامیک از شما قبلا همایشی را تدوین کرده بودید؟ مجموع تجربه اندک بود و قطعا نمیتوان انتظار داشت که مشکلاتی از قبیل مشکلتی که اشاره فرمودید وجود نداشته باشد ولی واقعیت این است که با تمامی این اوصاف بسیار خوب برگزار شد. به نظرم پر محتوی بود.
  و امام نقاط قوت. اولا که این همایش با همکاری چند وبلاگ نویس فعال در عرصه نت شکل گرفته بود. این بسیار مهم است. هم از این جهت که شما گرد هم آمدید و بهانه ای شد برای تکرار و دوم آنکه یک هیئت از خود نتی های دست به قلم آنرا شکل داده اند. به نوعی خیلی مردمی بود.
  دوم آنکه این همایش شکل گرفت. قطعا اولین گامها که سهل است حتی گامهای بعهدی نیز بدون خطا نخواهند بود ولی خطا ها کمتر و کمتر میشوند و انتظار داریم دومین همایش بسیار حرفه ای تر برگزار گردد و این خحطاها کمتر باشند. برخی مشکلاتی که اشاره کردید ارثیه ای است که به همه همایشها و کنفرانسها میرسد. قدرتمندتر که بشوید میتوانید تاثیراتی بگذارید.
  من شخصا از این اتفاق خیلی خوشحالم به خصوص آن نقطه قوت اولی برایم بسیار ارزشمند است. شاید بتوان این را مدل کرد و بسطش داد به همه زمینه های مدیریتی. شاید یک کنفرانس ملی با بخشهای مختلفی که همه اش دست وبلاگ نویسان و اهل قلم باشد.
  برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم

  پاسخ:
  سلام دوست گرامی آقای مهندس مجاهدی
  با تشکر از اشاره شما نسبت به نقاط مثبت همایش موافق هستم به آینده می نگریم
  موفق باشید سپاسگزار

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =