چالش بین واحد نت و تولید ، یک داستان همیشگی!

image00611 در بیان اکثر مسئولین و کارشناسان واحدهای نگهداری و تعمیرات کارخانجات کشور ما ، یکی از دلایل عمده وجود خرابی های تصادفی و تعمیرات اضطراری عدم هماهنگی و مشارکت پرسنل تولیددر فعالیتهای نگهداری و تعمیرات  می باشند.به طوری که در هیچ کارخانه ای تاکنون شاهد آن نبوده ایم که این عامل را طرح نکنند.

از طرفی دیگر باید سخن و حرف های مخاطب را نیز شنید و پرسنل تولید متعقد هستند که واحد نت توانایی لازمه و بهینه در زمان مورد نیازشان برای انجام فعالیتهای نت و جلوگیری از توقفات را ندارد و یا اینکه انجام برخی فعالیتهای نت روزانه در زمره فعالیتهای واحد نت می باشد و آنان وقت ، تخصص و مسئولیتی بابت آن ندارند!

هر جا که رفته ایم سخنان هر دو گروه را

شنیده ایم و در نهایت به این مسئله ختم شده است که فرهنگ اجتماعی و سازمانی و یا بهتر بگوییم کارگری ما اینگونه است و اشتباه و قابل اصلاح در یک زمان کوتاه نیست! و قدیم بوده و هست و خواهد بود.

اما شاید بهتر باشد با دیدی دیگر به این مسئله نظر کنیم.در کارخانجات تاکید بر تولید بیشتر و مدیریت کاری پرسنل تولید برای فقط انجام تولید است و بر حسب حکم مشتری و بازار تمایل نسبی و اجباری روی کیفیت محصول نیز نظری می گردد.فشار کاری روی پرسنل تولید تناسبی با هزینه دریافتی یا حقوق آنها ندارد و این عدم تناسب با حضور تورم هزینه های زندگی در جامعه هم خوانی و پاسخگو نیست.

از منظری دیگر نیز با آنکه سازمان های امروزی ایران دارنده سیستم مدیریت کیفیت ایزو می باشند و مدعی طراجی فرآیندهای کسب و کارشان مبتنی بر آخرین ویراش روز جهان است ، ولکین فرآیندهای کسب و کار آنها و تعاملات بین واحدی و فعالیتهای تعریف شده بسیار سنگین ، پیچیده و ناموزون می باشد و کارایی لازمه را نشان نمی دهد.

پشت این قضایا عدم شناخت مدیریت محترم عامل ، عالی و  هیئت مدیره از بابت مفاهیم فرآیندها و مدیریت انسانی (نه مدیریت منایع انسانی) نابسامانی ویژه ای را در سیستم و ساختار سازمان ایجاد می کند که هر بار نیز با بیان نا مشخص و ناآگاهانه باعث دستکاری و تغییر با دامنه نسجیده ای در سازمان می گردد.

لذا در طراحی تعاملات و ارتباطات واحد ها، پرسنل و نیازهای سازمان خدشه ای عمیق وجود دارد و گام های همکاری ، مشارکت و تعاون در سازمان با طنابهای ضخیمی مهار شده است.پرسنل واحدهای مختلف با انگشت دست خویش واحد دیگر را نشانه رفته و بر عدم بازدهی مناسب فعالیتهای خویش و سازمان توسط آنها تاکید دارند!

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − یک =