چگونه نت بهره ور فراگیر را مشاوره می دهیم؟ (قسمت اول)

یکی از سوالات معمول در همایشها و کلاسهای آموزشی و هم چنین تماسهای مختلفی که گرفته می شود این است که نحوه مشاوره ما در استقرار نت بهره ور فراگیر چگونه است؟ و سوابق اجرایی و موفقیتهای کسب شده چیست؟

 برخی از دوستان و همکاران فعال در زمینه نت فکر می کنند که به صورت شخصی و مستقل به ارائه نت بهره ور فراگیر می پردازم و هم چنین از مشاور در کارخانجات انتظار آن را دارند که تمامی چیزها و نیازهای نت بهره ور فراگیر دقیقا” اجرا کند!

برداشت اشتباه از مفاهیم نت بهره ور فراگیر یکی از دلایل اصلی پرسش سوالات و توقعات فوق است.TPM یک ابزار یا یک تکنیک کاربردی و صنعتی صرف نیست که شما مثل دیگر ابزارها بتوانید سریع ، یکجا و بسته بندی شده تحویل بگیرید.

در برنامه مشاوره نت بهره ور فراگیر ما یک تیم از متخصصین مختلف و لازم در مبحث نت بهر ور فراگیر شرکت دارند.در قسمت مشاوره سایت به تشریح مبانی ، نحوه اجرا ، تخصص ها و دوره های آموزشی مورد نیاز در نت بهره ور فراگیر را آورده ایم.

اکثر افراد فکر می کنند که نت بهره ور فراگیر فقط منحصر به سیستم یا واحد نت سازمان است در حالی که این برداشت کاملا” سطحی و اشتباه از مفاهیم نت بهره ور فراگیر می باشد.TPM با تمامی سطوح سازمان شما مربوط می باشد و بیشترین تمرکزش بر استفاده کنندگان تجهیزات سازمان می باشد و یک استفاده کننده تجهیز می تواند فردی در واحد تولید باشد که با تجهیزات تولید کار می کند و یا اینکه فردی در واحد ستادی و اداری سازمان باشد که دارد با یک کامپیوتر یا دستگاه فاکس کار می کند.تمامی افراد سازمان و کاربران تجهیزات در سازمان مخاطب TPM می باشند.

tpmسیستم مدیریت کیفیت سازمان ، روشهای اجرایی ، دستورالعمل ها ، فرمها و ساختار سازمانی و تعاملات فرآیندهای سازمان در TPM مدنظر می باشد اکثر مشاوران و سازمانهای ارائه دهنده TPM حداقل در ایران از این مبحث غافل می باشند در حالی که مفهوم اصلی و کلیدی TPM در مشارکت کلیه سطوح سازمان درنگهداری وتعمیرات تجهیزات نهفته است و این مبحث به ساختار و فرآیندهای طراحی شده سازمان شما بسیار وابسته است.

لذا وقتی در سازمان شما برای مشاوره TPM مستقر شویم در ابتدای امر با آدیت نت شروع می کنیم که در این زمان باید واحدهای سازمان شناسائی ، تعاملات بین فرآیندهای سازمان ، واحدها و افراد (ایزو) ، واحد آموزش سازمان ارزیابی ، واحد ۵ اس ، بهداشت و ایمنی واحد کیفیت و تضمین کیفیت ، واحد مهندسی یا فنی سازمان بررسی و ممیزی مستقل شوند.

تا قابلیتهای سازمان شما برای استقرار TPM پیش بینی و تخمین زده شود.در خیلی از سازمانها که وارد شده ایم نیاز سازمان را TPM تشخیص نداده ایم بلکه پیشنهاد یک مهندسی مجدد در تعاملات فرآیندهای سازمان و یا اینکه استقرار یک نت پیشگیرانه پایدار در سازمان داده شده است و پروژه مشاوره اجرا شده است.

بستر سازمان و قابلیتهای آن یکی از شروط مهم در TPM است.ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − دو =