چگونه نت بهره ور فراگیر را مشاوره می دهیم؟(قسمت دوم)

در قسمت اول اشاره به این داشتیم که برای شروع مشاوره نت بهره ور فراگیر TPM نیاز است که با آدیت نت شروع کنیم و سازمان را پایش نماییم و میزان قابلیتهای سازمان برای استقرار TPM را بسنجیم و بر مبنای آن راه و مسیر مشاوره را طراحی کنیم.

تیم همکار در زمینه نت بهره ور فراگیر TPM متناسب با سازمان شما طراحی می شود و در زمینه های ابزارهای مورد نیاز برای استقرار TPM آموزش ، نظارت ، مشاوره خواهند داد.خیلی از کارخانجات تصور خاص و محدودی نسبت به TPM دارند و فکرمی کنند که TPM منحصر به فعالیتهای نگهداری و تعمیرات است و بیشتر به PM می اندیشند.درحالی که نقش فعالیتهای واحد نت در مبحث TPM یک نقش حداقلی و حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد می باشد.و برخی نیز در مبحث TPM به دنبال ابزارها و تکنیکهای پیشرفته روز دنیا برای مدیریت فعالیتهای نت و طول عمر تجهیزات می باشند و TPM را در سطح RCM ، RCA , MFMEA , CBM , PdM و غیره تقلیل می دهند.ممکن است که از تمامی ابزارهای ذکر شده به نوعی بخواهیم در استقرار TPM استفاده کنیم ولی TPM آنها نیست.

وقتی در سازمان TPM را مستقر می کنید صفر و صد TPM برای سازمان مثل یک مقیاس اندازه گیری مشخص نیست که بعد از سه سال تلاش بخواهید ادعا کنید که TPM دارید و یا اینکه مثل گواهینامه های ایزو مدرک فارغ التحصیلی TPM را برای سازمان دریافت کنید.TPM یک جریان در رگ و پی سازمان شما است که همیشه باید در حال جاری بودن و پویا باشد و یک فرآیند است که معیار موفقیت و گام های صحیح آن با شاخص های یک فرآیند ارزیابی می شود و این شاخص توسط سازمان هدف گذاری می شود و این هدف گذاری می تواند هر بار تغییر و بهبود یابد.

rcmلذا خیلی اوقات که وارد سازمانها برای مشاوره TPM شده ایم سرگردانی مدیران نسبت به شروع و انتهای TPM کاملا” ملوس بوده و آنها بدنبال درصد پیشرفت TPM می باشند!! در حالی که از تعریف صحیح اهدافشان در استقرار TPM غافل بوده اند.

در هنگام مشاوره در کارخانجات مشاوران تیم TPM مشاور هستند! نه مجری! نه همکار! آنها در نقش یک مربی و راهنما در کنار شما خواهند بود و این نقش را باید سازمان درک کند.TPM یک تغییر نگرش نسبت به روشهای قبلی سازمان در نگهداری و تعمیرات تجهیزات سازمان است.لذا مشاوران بدنبال اصلاح نگرشها و بهبود آنها می باشند.تصمیم گیرنده نهایی خود سازمان ، مدیران ، کارشناسان و اپراتورهای سازمان هستند.نمی توانیم TPM را با حضور مشاور در نقش مجری و همکار در سازمان تزریق کنید و اگر مشاوری چنین نقشی را برای شما ایفا کند دیر یا زود ضرر خواهید کرد.ادامه دارد…

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =