چالشهای سازمانها در نگهداری و تعمیرات تجیهزات 1

در بحثی طولانی می خواهیم چالشهای سازمانهای صنعتی کشور را در زمینه نگهداری و تعمیرات بررسی کنیم و تا حد امکان به بررسی رفع آنها نیز بپردازیم ولیکن هدف بیشتر طرح موضوع و طبقه بندی آنها است.اگر با چالشهای ممکنه در کارخانه خویش آگاه نباشیم کشیدن تصویری از استراتژِی اجرایی نگهداری و تعمیرات غیر ممکن است و راه طی شده به اتلاف بیشتر منابع سازمان منتهی می گردد.

اولین چالش صنعت در زمینه نگهداری و تعمیرات “ انتخاب مناسب ترین تکنیک نگهداری و  تعمیرات “ برای تجیهزات سازمان است.صنایع مختلفی در صنعت کشور وجود دارد که برخی قدیمی و برخی در حال راه اندازی است.ضمن اینکه در یک صنعت مشابه پراکندگی آن

در سطح کشور نیز مطرح است و مهم تر از آن صنایع مشابه با یک مدیریت متمرکز در آنها مدیریت نمی شود.لذا عوامل مختلفی در گوناگونی عملیات اجرایی در هر نوع صنعتی وجود دارد از ظرفی اختلاف صنایع در عملیات نیز وجوددارد و تنوع حاکم بروی فرآیندهای تولید و تجهیزات مختلف بسیار است.

لذا برای پیاده سازی یک سیستم نگهداری و تعمیرات برای حفظ سلامتی تجهیزات کشور سازمانها با سرگردانی و ابهامات زیادی مواجه هستند و به دنبال نمونه های مشابه و الگوبرداری از صنایع مشابه یکدیگر هستند و ضریب اطمینان بالای 90 درصد می توان گفت یک نمونه موفق کامل از اجرای استراتژِی نگهداری و تعمیرات صحیح در کشور وجود ندارد! و کارخانجاتی که فعلا” میزان توقفات و خرابی تجهیزاتشان کم می باشد بدلیل نو بودن تجهیزات آنها می باشد و نه وجود یک سیستم کارا نگهداری و تعمیرات در کارخانه! و دیر یا زود زمان سپری می گردد و به این مفهوم می رسند که از دستگاه ها و تجهیزات استفاده نکرده اند بلکه آنها را فقط مستهلک کرده اند و حال بعد از گذشت زمانی اندک بین 5 و 10 سال با بحرانهای جدیدی مواجه می شوند که بی تدبیری آغاز کار عامل اصلی آن است.

برای کارخانه و صنعت خویش چه سیستم ، تکنیک و ابزاری را برای مدیریت و بهینه سازی نگهداری و تعمیرات تجهیزات کارخانه استفاده می کنید؟ آیا این ابزار بهینه ترین و بهترین استراتژی اجرایی نت در سازمان شماست؟ چگونه می توانیم بهترین و بهینه ترین تکنیک و ابزار را برای نگهداری و تعمیرات تجهیزاتمان انتخاب کنیم؟

مدیران ارشد سازمانهای صنایع کشور بیشتر مدیران پروژه ها هستند نه مدیران حفظ صنعت! برای راه انداری یک پروژه مدیریت سبک خودش را می طلبد ولیکن برای برای حفظ آن پروژه یا کارخانه مدیریت با روش و نگرش خاصی می طلبد.بسیاری از پروژه های راه اندازی شده در سطح کشور فاقد استراتژی صحیح انتقال تکنولوژی بوده است و بیشتر معطوف به راه اندازی کارخانه بوده است و بعد از گذشت زمانی بسیار اندکی بحرانهای ناشی از عوارض عدم صحیح انتقال تکنولوژِی به سراغ آن کارخانه آمده است.به میزان تغییرات و جابجایی های مدیران در صنایع دواتی و هم چنین خصوصی بزرگ بنگرید!

برای “ انتخاب مناسب ترین تکنیک نگهداری و  تعمیرات “ چه کنیم؟!

با اشتراک درخبرنامه وبلاگ هر روز از طریق ایمیل مطالب جدید را دریافت کنید.

0 پاسخ
 1. شهره آهنگر
  شهره آهنگر گفته:

  در زمينه چالش هاي استقرارtpm در سازمان هاي ايراني اگرمقاله يا مطلبي وجود دارد برايم ارسال كنيد زيرا موضوع پروژه پاياني ام همين مي باشد .
  باتشكر

  پاسخ:
  سلام هر چه داریم در سایت می گذاریم بیابید موفق باشید

  پاسخ
 2. دبیرخانه کنفرانس
  دبیرخانه کنفرانس گفته:

  با سلام.ششمین کنفرانس مهندسی صنایع با مشارکت دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه شریف و انجمن مهندسی صنایع در تاریخ 30 بهمن و یکم اسفندماه سال جاری برگزار می گردد. مهلت ارسال مقالات تا تاریخ 31/6/87 اعلام گردیده است. لازم به ذکر است دبیر کنفرانس ششم جناب آقای دکتر مدرس، دبیر علمی کنفرانس جناب آقای دکتر عشقی و دبیر اجرایی جناب آقای مهندس عبدالهی و مسئولیت دبیرخانه کنفرانس بر عهده گروه پژوهشی صنعتی آریانا می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس : http://www.iiec2009.com مراجعه فرمایید……………………………

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 10 =