ابزارهای مهندسی نت در RCM

در مورد نگهداري و تعميرات مبتني بر قابليت اطمينان قبلا" مطالب پراکنده اي را ارائه داده بوديم در اينجا قصد داريم مبحث ابزارهاي موردنياز در پياده سازي نت مبتني بر قابليت اطمينان را طرح کنيم.براي استقرار و پياده سازي يک سيستم در سازمانها و کارخانجات نيازمند متد و روش هايي هستيم که سيستم مورد نظرمان را به صورت سيستماتيک و منطقي جلو ببرد در فرآيند نت مبتني بر قابليت اطمينان نيز چنين نيازي مشاهده مي گردد.قبلا" از آنکه به ليست ابزارهاي مهندسي نت در نت مبتني بر قاليت اطمينان به پردازيم بد نيست نگاهي دوباره به مفهوم نت مبتني بر قابليت اطمينان داشته باشيم.

آقاي  John Moubray (عضو گروه MSG3 – ده سال تحقيق از سالهاي 1983 الي 1992 در 500 شرکت موفق دنيا و مقايسه نتايج RCM با شرايط حاکم بر ماشين آلات صنعتي ) نويسنده کتاب RCM2 ، فرايند RCM  را اين چنين تعريف ميکند:

" نت مبتني بر قابليت اطمينان فرايندي است که تعيين ميکند چه کارهايي بايد انجام شود تا اين اطمينان حاصل گردد که يک  ماشين وظايف خود را بدرستي انجام خواهد داد. ”

در زير ليستي از ابزارهاي مهندسي نت را مشاهده مي کنيد که براي استقرار صحيح نت مبتني بر قابليت اطمينان نياز مي باشد، در کشور ما به مبحث نت مبتني بر قابليت اطمينان آنطور که بايد پرداخته نشده است و در حد آموزشهاي کلاسيک و کمي نمونه هاي پايلوت بيشتر پيش نرفته است که در اين خصوص همکار گرامي آقاي مهندس برزگر فعاليتهاي مفيدي انجام داده است و يکي از دللايل عدم پيشرفت اين تکنيک موثر نگهداري و تعميرات نبود آگاهي کافي از تاثير بسزاي اين تکنيک در کارخانجات مي باشد ضمن اينکه کارخانجاتي که آشنايي نسبي نيز داشته اند بدليل کمي مهارت در ابزارهاي مهندسي نت در پياده سازي نت مبتني بر قابليت اطمينان به چالش مواجه شده اند.ابزارهاي مهندسي نت معرفي شده زير مي تواند تيم هاي چند تخصصي نت در سازمان را براي پياده سازي يک سيستم نت پايدار ياري برساند:

1- آناليز علل ريشه اي RCA 

2- آناليز حالات بالقوه خرابي و آثار آن براي ماشين آلات MFMEA

3- نمودارهاي علت و معلول Root and Cause Effect

4- روشهاي حل مسئله Problem Solving

5- شاخص هاي نگهداري و تعميرات

6- اثر بخشي کلي تجهيزات OEE – Overall Equipment Effectiveness

7- آمار در نت

3 پاسخ
 1. فاطمه براتی
  فاطمه براتی گفته:

  سلام و وقتتون بخیر
  من دانشجوی ارشد مهندسی و مدیریت ساخت هستم و همینطور کارمند شرکت نفت در اهواز هستم. موضوع پایان نامه رو میخواستم نگهداری و تعمیرات بر پایه قابلیت اطمینان در یکی از کارخانجات نفتی بردارم. در این مورد نیاز به کمک دارم. میخواستم اگر امکانش هست راهنماییم کنید.
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  • Amir
   Amir گفته:

   منم همینطور در صورتی که مایلید همکاری و تبادل داشته باشیم به من ایمیل بزنید

   پاسخ
 2. ghannad
  ghannad گفته:

  باسلام برای آموزش یک دوره MFMEA در رشت برای یک شرکت فعال در زمینه قطعات خودرو آیا امکان اجرای دوره میباشد؟

  پاسخ:
  سلام
  بله امکان برگزاری در سطح کشور می باشد جهت هماهنگی با شماره همراه من تماس بگیرید تشکر
  جلالی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 8 =