سيستم نگهداري و تعميرات پيشگيرانه کارخانه را بهبود دهيد.

در اکثر کارخانجات سيستم هاي نت پيشگيرانه / برنامه ريزي شده نياز به بازنگري اصولي دارد و يکي از مشکلات کارشناسان و پرسنل فعال در واحد نت همين موضوع است و در نهايت با صرف انرژِي بيشتر در تعميرات اضطراري روي کاهش توقفات در آينده متمرکز مي شوند.اکثر واحدهاي نت در صنعت کشور بيشترين زحمت فيزيکي را براي حذف توقفات و تعمير تجهيزات متحمل مي شوند و اکثر آنها افراد فني و متخصصي در زير سيستم هاي يک تجهيز مي باشند. اما جاي نت پيشگيرانه در سازمان خالي است در برخي از سازمانها واحدهاي نت به دو گروه برنامه ريزي و فني تقسيم بندي شده اند و واحد برنامه ريزي بر اساس داده هاي برنامه توليد و نت و تجهيزات شروع به ارائه برنامه نت پيشگيرانه سازمان مي کند و واحد فني ضمن درگيري در انجام فعاليتهاي نت اضطراري به دنبال اجراي نت پيشگيرانه نيز مي باشد.

در هنگام آديت نت برخي از کارخانجات فرم ها و چک ليستهاي پر شده و نشده درمحل دستگاه نمايانگر ميزان عدم انطباق اجراي تکنيسين ها ، اپراتورهاي توليد با برنامه هاي نت پيشگيرانه کاملا" واضح و مشخص است!!

سيستم هاي نت پيشگيرانه کارخانجات نياز به بازنگري اصولي و

بهبود دارد ولي بازنگري و بهبود در چه چيزي و به چه طريقي؟

در يکي از مقالات علمي گام هاي ارتقاء و بهبود سيستم نت کارخانجات را مطالعه مي کردم مسائل مختلف و مفيدي را طرح کرده بود ولي وقتي به اجرائيات آنها در کارخانجات فکر مي کنيم و مي بينيم پياده سازي آنها در کارخانجات صنعت ما بسيار دست نيافتني است زيرا که نويسنده بر اساس پيش فرضهاي خاصي از نگرشهاي انساني و روشهاي اجرايي موجود در هر سازماني آنرا نوشته است که براي موقعيت ما به لحاظ اجرايي غير ممکن است! لذا نمي توانيم آن گام ها را اجرايي کنيم.مثلا" يکي از پيشنهادات مبتني بر آن است که با توجه به پارامترهاي مهم در کسب و کار خويش برنامه هاي نت هر تجهيزي را پي ريزي کنيد. انجام چنين کاري مستلزم داشتن هزينه هاي سيستم نت و کيفيت و غيره است ، بعلاوه داده هاي صحيح و دقيق از فرآيند و تجهيز با يک سيستم تجزيه و تحليل مبتني بر قابليت اطمينان فرآيند و تجهيز نياز است. لذا در کدام کارخانه داخلي ما مي توانيم اين گام را اجرايي کنيم؟

اما براي سازمانها و کارخانجات خودمان چه فرمولي را پيشنهاد مي کنيم :

اولين گام بهبود در سيستم نت پيشگيرانه بازنگري در نگرشهاي افراد سازمان نسبت به نت و

دومين گام بازنگري در روشها تدوين شده سازمان براي انجام فعاليتهاي نت مي باشد

شايد بهتر باشد به بجاي واژه بازنگري از طراحي استفاده کنيم … ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 4 =