ابزارهای مهندسی کیفیت در نت روز جهان جایگاه کلیدی دارند ۱

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

در چند هفته اخیر آمار بازدید سایت نمایان گر آن بود که هر روز از طریق موتورهای جستجو و هم چنین برخی از دوستان و اعضا سایت مطلبی تحت عنوان آشنایی با طراحی آزمایش ها Design Of Experiments بازدید گردیده است به طوری که در برخی از روزها جزو مطالب بهترین های سایت قرار میگیرد.حدود ۸ سال است که این ابزار را به صورت خودجوش و از روی علاقه مندی شخصی مطالعه آزاد ، جمع آوری منابع ، تدریس (آموزش کارگاه DOE

) و مشاوره داده می شود و این ابزار در اکثر کارخانجاتی که مشاور واحد مهندسی آنها در تکوین محصولات و بهبود فرآیندهایشان مشارکت کرده ایم استفاده بهینه شده است.

 

در طراحی و ایجاد یک واحد مهندسی کارخانه یا سازمان صنعتی سه باب اصلی را باید در نظر داشته باشید یکی مهندسی محصول ، مهندسی فرآیند و مهندسی کیفیت .

 

این سه اصل با یک دیگر تعامل و هم پوشانی فوق العاده ای دارند و باید ماتریس ارتباطات آنها با دقت طراحی شود.در مهندسی فرآیند

به لحاظ اینکه خروجی سازمان یا کارخانه چه چیزی باشد مباحث فرآیندهای ساخت ، تجیهزات ، ابزار تولید و نت و فعالیتهای متمرکز در نت طرح می گردد و در مهندسی محصول بر روی چگونگی طراحی ، شکل گیری و بهبود یک محصول تمرکز می شود و اما در مهندسی کیفیت بر روی کیفیت انجام فعالیتهای سازمان در هر بازه ای مثل فرآیند تولید ، محصول و تجهیزات بحث می شود و ابزارهای خاص خودش را می طلبد و عموم روشها و سیستم های مدیریتی و اجرایی از ابزارهای مهندسی کیفیت در فعالیتهای خویش بهره می برند.

 

در نت نیز این ابزارها جایگاه ویژه ای دارند و وقتی مقالات و سایتهای خارجی را مطالعه می کنیم به وضوح نقش کلیدی و ویژه این ابزارهای مهندسی کیفیت در بهبود فعالیتهای نگهداری و تعمیرات روشن می گردد. در قسمت بعدی لیستی پیشنهادی از این ابزارهای مهندسی کیفیت ارائه خواهیم داد و بروی جایگاه آنها در صنعت کشور بحث می کنیم.

4 پاسخ
 1. جوهری
  جوهری گفته:

  با سلام. وقتتون بخیر من دنبال رابطه ی واحد تعمیرات و نگهداری با سییتم تولید بهنگام(jit) هستم.اگر برایتان مقدور است لطفا من را راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   می توانید در شاخص اثر بخشی کلی تجهیزات ارتباط این دو را با هم بخوبی لینک کنید تولید بهنگام یعنی نبود و حذف توقفات اضطراری و یکی از دلایل حذف این توقفات نگهداری صحیح از تجهیزات می باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 2. farzidi
  farzidi گفته:

  با سلام خدمت استاد گرامی
  جناب آقای مهندس جلالی
  از مقالات ارسالی جنابعالی ممنونم و از مطالعه انها استفاده بردم در صورت امکان در خصوص استفاده از فنون آماری در جهت بهبود سطح عملکرد دستگاهها و تجهیزاتاگر مطالب یا مستنداتی ( بکار گرفته شده) که بتوان از آن الگو گرفته و در سازمان پیاده کرد داشته و برایم ارسال فرمائید تشکر مینمایم ( ضمنآ شاخصهایی که جهت ارزیابی عملکرد در سیستم کارخانه استفاده مینمائیم نسبت توقف – هزینه – MTBF – MTTR میباشد )

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *