وضعیت قطع گاز صنایع در فصل سرما

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

امروز این خبر را در روزنامه اعتماد می خواندم و بیاد زمستان پارسال افتادم و اینکه نقش نگهداری و تعمیرات در زمینه بهینه سازی انرژی چگونه می تواند باشد یک سال گذشت و سازمانهای گاز و برق به فکر بهبود فعالیتهای خودشان بودند ولی با همان سرعت لاکپشتی و بدون برنامه و طرح اصولی و امسال نیز باید سرما را شاید بدتر از پارسال تجربه کنیم.

گروه اقتصادی روزنامه اعتماد می نویسد؛ اولویت صنایع برای قطع گاز در زمستان در نشست امروز رئیس جمهور با استانداران سراسر کشور مشخص خواهد شد.بهروز صادقی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نشست هیات دولت با استانداران به «اعتماد» گفت؛ «این نشست که در وزارت کشور برپا می شود، به موضوع قطع گاز صنایع و چگونگی اولویت بندی بنگاه های صنعتی می پردازد. البته بحث های متفاوتی مطرح خواهد شد اما قطع گاز صنایع با حضور رئیس جمهور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.» قطع انرژی صنایع به نفع مصرف خانگی که به انتقاد گسترده فعالان صنعتی و تعطیلی یک تا دو ماهه واحدهای اقتصادی منجر شد، دولت را بر آن داشت برای مقابله با بحران انرژی

در زمستان پیش رو اولویت بندی صنایع را در پیش گیرد.
تدبیر تازه دولت در اولویت بندی صنایع برای قطع گاز شاید در کاهش معضل کمبود گاز بی تاثیر نباشد اما شکاف میان تولید گاز داخلی با مصرف را با توجه به عقب نشینی ترکمنستان و اما و اگرهای گاز وارداتی پر نخواهد کرد. فعالان صنعتی که خود را قربانیان توزیع ناعادلانه انرژی می دانند، همواره با انتقاد از قطع انرژی به نفع مصرف خانگی نسبت به اولویت بندی صنایع از سوی دولت بیمناک هستند. ضربه مدیریت نامناسب انرژی (قطع برق در تابستان و قطع گاز در زمستان) به تولید هنوز کاهش نیافته و فعالان صنعتی افت تولید صنعتی را نتیجه این سیاست می دانند. برخی از اعضای اتاق بازرگانی اتاق ایران با گلایه از وزیر نیرو که به الطاف الهی دلخوش مانده، نسبت به وضعیت صنایع خوشبین نیستند. با توجه به بدبینی فعالان صنعتی نسبت به هیات دولت، تدبیر شرکت ملی گاز ایران نیز تامل برانگیز است چرا که چگونگی اولویت بندی صنایع هنوز شفاف نیست.
اولویت بندی صنایع برای قطع گاز در زمستان
در همین حال مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه اولویت صنایع برای قطع گاز در فصل زمستان مشخص شده است، گفت؛ برای مقابله با بحران کمبود گاز در فصل سرما مکاتباتی با استانداران سراسر کشور انجام شده تا صنایع ملزم به داشتن سوخت دوم در نیمه دوم سال باشند. مصطفی کشکولی در گفت وگو با مهر با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه در شرکت ملی گاز ایران برای اتخاذ تدابیر لازم برای تامین سوخت در فصل زمستان اظهار داشت؛ این کارگروه به منظور بررسی و آسیب شناسی اتفاقات و مشکلات زمستان سال گذشته تشکیل شد و بر اساس گزارشی نقاط ضعف را شناسایی کرد و به تجزیه و تحلیل آن پرداخت.
به گفته وی بر همین اساس پروژه هایی در شرکت های گاز استانی و شرکت مهندسی توسعه گاز ایران تعریف شد تا شبکه ملی گاز کشور اصلاح شود.
عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران از تشکیل کارگروه های جداگانه در شرکت ملی پخش مراکز استان ها خبر داد و افزود؛ بر این اساس اولویت صنایع برای قطع گاز در فصل زمستان مشخص شده است.
کشکولی از اجرای طرح شفاف سازی نرخ گاز در سال جاری خبر داد و گفت؛ در سال گذشته نیز این طرح در کشور اجرا شد که به دلایلی از جمله ضعف اطلاع رسانی و جدید بودن طرح بسیاری از مردم پس از پایان فصل سرما متوجه آن شدند که همین امر باعث شد این طرح در کاهش مصرف تاثیری نداشته باشد.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد؛ برای زمستان سال جاری اطلاع رسانی و شفاف سازی بیشتری در راستای اجرای این طرح صورت گرفته، ضمن اینکه طرح مذکور برای همه مشترکان گاز قابل اجرا است. وی از انجام مکاتبات با استانداران سراسر کشور برای مقابله با کمبود گاز در فصل زمستان خبر داد و افزود؛ بر این اساس سازمان های اداری و دولتی، نانوایی ها و بیمارستان ها نیز باید قابلیت استفاده از سوخت جایگزین را داشته باشند و دوگانه سوز شوند.

0 پاسخ
  1. مهدی فکوری
    مهدی فکوری گفته:

    با سلام . به دلیل پاره ای از مصوبات در سالهای اخیر , میزان مسئولیت استانداریها بسیار فراتر از میزان توانائیهای آنها شده و من فکر میکنم مدیریت این کار از سوی استانداران بسیار بطئی و کند انجام میگیرد. لذا تصور من اینست که امسال هم همچون سالهای گذشته , مشکلات سوار بر ما خواهند بود و برنده نهایی هم ما نخواهیم بود.

    پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *