نقش طراحی آزمایشها در نگهداری تجهیزات

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

امروز در مجموعه کارخانجات پارت لاستیک کلاس طراحی آزمایشها DOE ( design of experiments ) داشتم ، در این کلاس که به صورت چهار روز در طول چهار هفته برگزار شد.در طول دوره کارگاه های عملی خاصی ارائه گردید ؛ ماحصل کل مطالب دوره در کارگاه عملی ساخت هلیکوپتر کاغذی مرور گردید و یکی از فرح بخش ترین قسمتهای کلاس بود.مراحل اجرائی طراحی آزمایشها در واقعیتهای موجود در کف کارخانه شبیه سازی گردیده بود و شرکت کنندگان عملا” با درک بیشتری از این ابزار مهندسی کیفیت کسب کردند.

در مبحث نگهداری و تعمیرات maintenance  ( نگهداری ) بخصوص در طراحی سیستم های بدون نگهداری ، طراحی آزمایشها می تواند نقش تکمیل کننده ای در بهبود فرآیندهای نگهداری و تعمیرات ایفا کند.در ابزارهای نوین در مهندسی نگهداری maintenance engineering  ابزارهای مهندسی کیفیت مشارکت خوبی دارند. در این خصوص ابزار گسترش عملکرد کیفیت  Quality Function Deployment (QFD نیز در نگهداری تجهیزات نقش ویژه ای در برنامه های نت پیشگیرانه امروزه مطرح کرده است.

متاسفانه در صنعت کشورمان از مباحث پیشرفته ابزارهای مهندسی در مبحث نگهداری تجهیزات بسیار دور هستیم ، هنوز در مفاهیم پایه نگهداری تجیهزات ضعف داریم ، که در نوشتاری دیگر به بررسی برخی از این مفاهیم خواهم پرداخت نیاز است که کم کم نسل مهندسان جوان کشورمان در صنایع کشور تلاش بیشتری در مبانی نگهداری از خویش نشان دهند. و مهم تر اینکه دانشجویان گرامی با تعریف پروژه های صحیح در بستر مفاهیم و پایه نگهداری تجهیزات گام بردارند.

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *