اثر بخشی کلی تجهیزات OEE بروی تخته سفید

اثر بخشی کلی تجهیزات OEE بروی تخته سفید

dsc00338

امروزکارخانه پژال کاران بودم مبحث اثربخشی کلی تجیهزات را مشاوره می دادم و برای پرسنل تولید ، کیفیت و نت به صورت فشرده بحث اثربخشی کلی تجهیزات را تشریح کردم ماحصل کار روی تخته سفید ( تخته سیاه سابقه ) اینطوری شد.

4 پاسخ
 1. یاوری
  یاوری گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم oeeرا بطور کامل برام توضیح دهید یا یه کتابی معرفی کنید که در مورد اون نوشته باشه با تشکر

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام
   بروید به سایت http://www.oee.ir کتاب هم معرفی شده است و دوره آموزشی هم موجود است و نرم افزار نیز می باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سلطانیان
  سلطانیان گفته:

  جناب آقای مهندس جلالی
  با سلام
  در خصوص شاخص oee معمولاً چند نقطه مبهم وجود دارد که هر کس بنا به درک خویش از موضوع، عمل می کند و یکپارچگی خاصی در این خصوص دیده نمی شود. لذا در صورت امکان، نظر و راهنمائی خویش را در باره موضوعات ذیل ارائه فرمائید:
  1- اولین و مهمترین سوال اینکه اصولاً معیار انتخاب تجهیزات چیست؟
  2- توجه به متفاوت بودن درصد وزنی شاخص های تعیینoee ( دسترسی-عملکرد و کیفیت) چگونه می توان این نقیصه را در محاسبه oee بر طرف نمود. به بیان دیگر چگونه می توان برای شاخص های تعیین oee درصد وزنی را محاسبه نمود؟

  با تشکر

  پاسخ :
  سلام دوست گرامی
  سوال اول : کیفیت ، کمیت و هزینه
  سوال دوم : معمولا پارامترهائی را وزن دهی می کنند که در چارچوب سیستم های تصمیم گیری و انتخاب قرار گیرد شاخص اثربخشی کلی تجهیزات یک شاخص تصمیم گیری نیست و هر پارامتری منحصر بفرد و مستقل است و ضرب آنها در یکدیگر میزان اثر متقابلشان را نشان می دهد که در شاخص او ای ای نمایان می گردد به طور کلی مقدار شاخص عددی خود او ای ای ارزشی ندارد تحلیل پارامترها و مقادیر عددی آنها مهم هستند
  موفق باشید
  جلالی

  پاسخ
  • سلطانیان
   سلطانیان گفته:

   جناب آقای مهندس جلالی
   با سلام
   ضمن تشکر از ارائه پاسخ سوال.
   شما در قسمتی از پاسخ خود عنوان نموده اید که شاخص اثربخشی کلی تجهیزات یک شاخص تصمیم گیری نیست در حالیکه بنظر می رسد با استفاده از این شاخص درباره میزان اثربخشی تجهیزات و دلایل و علل انحراف آنها از سطح قابل قبول تصمیم گیری می شود. آیا غیر از این است؟
   نکته ای که بنده می خواهم عرض کنم (البته با توجه به مطالب مندرج در سایت ها و کتب مختلف) و در عمل نیز بنظر درست می آید اینکه شاید تنها در تئوری میزان خسارت یا ضرری که یک واحد صنعتی از یک واحد تغییر در شاخص دسترسی، عملکرد و کیفیت کسب می کند، یکسان است.
   لذا تصور می کنم برای هر سازمان اولویت موارد فوق با هم فرق خواهد داشت.
   متشکر می شوم اگر در این خصوص راهنمائی فرمائید.

   با تشکر

   پاسخ:
   سلام دوست گرامی از بابت ایمیل ها و سوالات خوب شما تشکر می کنم
   سوال اول: این مبحث بر می گردد به مبانی و مفاهیم شاخص ها و انواع آنها شاخص او ای ای یک شاخص اثربخشی است و در مباحث مدیریتی شاخص های دیگری داریم جهت تصمیم گیری مدیران ، لذا شاخص او ای ای در بدو محاسبه در تصمیم گیری کمک نمی کند و فقط یک نشانگر وضعیت اثربخشی تجهیز می باشد که بعد که تجزیه و تحلیل و شکسته شود شاخص های بعدی و گزارشات بعدی کمک به تصمیم گیری مدیران می کند
   سوال دوم: درست است
   موفق باشید
   جلالی

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =