از شاخص MTBF و MTTR چگونه استفاده کنیم ؟ دوم

در قسمت اول این مجموعه موارد زیر را طرح کردیم:

۱- شاخص MTBF Mean Time Between Failures  را برای خرابی هر جزء تجهیز ( که بستگی به تقسیم بندی و درخت تجهیز شما دارد ممکن است زیر سیستم یا قطعه مدنظر باشد ) محاسبه کنید.

۲- تا سیستم تجزیه و تحلیل مناسبی برای کشف علل ریشه ای وقوع خرابی ها ندارید هدف گذاری شاخص MTBF  کار صحیحی نمی باشد.

۳- شاخص های MTBF , MTTR شاخص های قابلیت اطمینان و تعمیرات تجهیزات می باشند نه شاخص های پایش فرآیند نگهداری و تعمیرات سازمان!

حال در این قسمت به بررسی بیشتر شاخص MTBF  می پردازم:

در شاخص MTBF مقدار میانگین فواصل وقوع اتفاق یک خرابی برای یک جزء تجهیز را محاسبه می کنیم در این محاسبه زمان وقوع خرابی Xi در زمانهای مختلف X1 تا Xn را مدنظر گرفته و فواصل زمانی وقوع این خرابی را بدست آورده و مقدار میانگین آنها را محاسبه می کنیم.

در محاسبه اعداد موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

۱- زمان دسترسی و کار دستگاه مدنظر است لذا در محاسبه فواصل زمانی ، بازه های زمانی بیکاری تجهیز را مدنظر نداریم.

۲- تکرار می کنم برای هر تجهیزی خرابی های مختلفی داریم که می توانیم در زیر سیستم های مختلفی بر اساس بزرگی و پیچیدگی دستگاه ها انواع خرابی ها را طبقه بندی کنیم و شما شاخص MTBF را برای هر نوع از خرابی جداگانه محاسبه می کنید.

۳- حتما” مقدار زمان تعمیر خرابی را نیز در هنگام انجام عملیات تعمیراتی ثبت کرده اید.میانگین مقادیر زمان تعمیر خرابی در زمانهای مختلف ثبت شده برای خرابی مقدار شاخص MTTR شما مشخص خواهد کرد.

مقدار شاخص های MTBF Mean Time Between Failures , MTTR mean time to repair را محاسبه و اعلام کنید تحلیل شما از اعداد بدست آمده چیست؟ این مبحث ادامه دارد

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =