مفاهیم بنیادی در اقدامات قابل تعریف در فعالیتهای نت

در اکثر کارخانجاتی که برای مشاوره نت وارد شده ام ، در مدیران و کارشناسان واحد نگهداری و تعمیرات را ملاقات می کنم و ضمن آشنائی با آنها به صورت شفاهی و گفتاری از اوضاع و احوال فعایلتهای نت کارخانه می پرسم و اکثرا” مدعی هستند که سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در سازمانشان جاری است و در برخی از نقاط و قسمتهای آن نیاز به بهبود و بازنگری دارد و یا اینکه برنامه های اجرا شده برای بهبود سسیستم نت را در قالب اقدامات اصلاحی بیان می کنند.

 هر سازمانی برای بقاء نیاز به بهبود است و لذا هر واحدی از سازمان در چرخه بهبود مداوم باید گام بردارد ، اما در اکثر کارخانجات مدیران و کارشناسان با مفاهیم پایه در نوع اقدامات قابل استفاده در نگهداری و تعمیرات آشنائی عمیق ندارند.در این مطلب سعی بر آن دارم برخی از

مفاهیم کلیدی در نوع اقدامات نگهداری و تعمیرات را باز کنم و در ادامه به گام های بهبود سیستم نت پیشگیرانه یک کارخانه بپردازم.

در اکثر کلاسهای آموزشی ام سعی در آن دارم چند مفهوم را به مخاطبین انتقال دهم و آنها عبارتند از : تعریف اقدام اصلاحی ، اقدام پیشگیرانه ، اقدام پیش بینانه و اقدام بهبود مداوم!

شاید این مفاهیم در ابتدا بسیار ساده و سهل به نظر برسد ولی اکثر پرسنل مشغول به کار واحدهای نت سازمانها نمی توانند تعریف صحیحی برای هر چهارنوع اقدام ذکر شده بیان کنند.لذا وقتی آنها را ندانیم که چه هستند؟ باید به اقداماتی که تاکنون برای بهینه سازی و کاهش توقفات تجهیزات کارخانه تعریف کرده ایم شک کنیم.

آقای دکتر دمینگ ( پرچم دار کیفیت در کشور ژاپن ) در این خصوص می فرماید اگر این مفاهیم را ندانید ؛ که چه نوع اقدامی را در چه موقعی و برای چه منظوری استفاده می کنید ؟ باعث می شوید که تجهیزات یا فرآیندهای سازمان را دستکاری کنید و وضعیت آنها را بدتر نمایید.

برای جلوگیری از این مسئله منتظر نظرات شما در خصوص تعریف این چهار نوع اقدام هستم. بر اساس تعاریف دریافتی ، ضمن اصلاح آنها در قالب یک مثال در آینده این مفاهیم را باز می کنیم و چالش اصلی واحدهای نگهداری و تعمیرات کارخانجات را در این خصوص عارضه یابی می کنیم.

 

0 پاسخ
 1. نسیم متین
  نسیم متین گفته:

  با سلام و خسته نباشید.
  اقدام اصلاحی: برای رفع یک مشکل اعم از تعمیرات ؛ هزینه های مالی ، یافتن تامین کننده جدید و در نهایت بهبود یک فرایند اقدام اصلاحی زده می شود.
  اقدام پیش گیرانه : قبل از اینکه یک مشکل به وجود بیاید یا به بیان دیگر اگر اقدام به جلوگیری از بروز یک مشکل بکنیم یک اقدام پیش گیرانه انجام داده ایم.
  اقدام پیش بینانه : یعنی ما روند کار را بررسی کنیم و ببینیم در آینده به چه مشکلات و موانعی برخورد خواهیم کرد و از بروز آنها جلوگیری کنیم .
  اقدام بهبود مداوم: با بررسی آمار و مراحل تعمیرات نکات قوت و ضعف شناخته شده و عواملی که باعث بروز مشکلات شده اند شناسایی شود .و برنامه ریزی جدید بر مبنای تقویت نکات قوت و برطرف کردن نقاط ضعف نوشته شود و این روند ادامه داشته باشد تا به صورت مداوم پیشرفت حاصل شود.

  پاسخ:
  سلام کمی درست است و تشکر در خصوص اقدام پیش گیرانه و بهبود مداوم باید کمی اصلاحات و توجه بیشتر شود.

  با تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − پنج =