تعطیلات عید و بازدید از نت صنایع

تعطیلات عید در شهر ماهشهر در جنوب کشور بودم.فرصت یک روزه ای وجودداشت تا از شرکت پتروشیمی خوزستان و اداره بندر امام بازدید صورت گیرد ، با همکاران محترم آقای مهندس حیدری در پتروشیمی و آقای مهندس صفرزاد در اداره بندر امام ملاقات صورت گرفت و ضمن بازدید از محل های مختلف شرکت در خصوص بهبود و بهینه سازی فعالیتهای نگهداری و تعمیرات صحبت شد.قبل از آن نیز با آقای مهندس معروف از شرکت پتروشیمی تندگویان به صورت مفصل در مورد نگهداری و تعمیرات و خرابی ها اضطراری صحبت شده بود.

نیاز به بهبود سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در اکثر صنایع کشور مشاهده می شود.سال ۸۷ پیشنهادات زیادی از کارخانجات و صنایع مختلف کشور برای پیاده سازی نت بهره ور فراگیر می رسید و همیشه گام اول را با آدیت نت Audit Maintenance پیش می رفتیم و سطح نت اکثر این صنایع پایین تر از یک نت پیشگیرانه موثر بود و استقرار نت بهره ور فراگیر Total Productive Maintenance در حد یک مد یا تبلیغ پیش می رفت به طوری که حتی یک از شرکت های ارائه دهنده گواهینامه های ایزو CB در خصوص نت بهره ور فراگیر نیز گواهینامه صادر میکند!!

بعد از سال ها تجربه در کارخانجات مختلف و بازدید از کارخانجات بزرگ مدعی پیاده سازی نت بهره فراگیر به این نتیجه رسیده ایم که پیاده سازی نت بهره ور فراگیر با فرمت ژاپنی آن که خیلی از این کارخانجات با ارائه گام ها و طرح های اصول نت بهره ور فراگیر ژاپنی پیش رفته اند ناموفق بوده اند.مدرک اصلی در ناموفق بودن این کارخانجات در پیاده سازی نت بهره ور فراگیر را می توان کیفیت و گرانی محصولات آنها دانست.هم چنین بازدید ها و گزاشات آنها نشان از عدم موفقیت پیاده سازی نت بهره ور فراگیر می داد.

مثل اینکه قرار است جای تمام این چالشهای نگهداری وتعمیرات را در صنعت کشور، نرم افزارهای  نت پر کنند! چرا که بیشترین تماسهای تلفنی و بازدید کنندگان سایت در خصوص نرم افزار نت است و این راه به ناکجاآباد می انجامد! هیچ نرم افزاری نمی تواند شما را در پیاده سازی یاری رساند مگر اینکه قبل از استفاده از نرم افزار شما بتوانید در سازمان درک صحیحی از نت پیشگیرانه و غیره به لحاظ دانش و سیستم در کاخانه پیاده سازی کرده باشید تا بعد از آن نرم افزار در مدیریت داده های کسب شده و تصمیم صحیح تر کمک رسان شما در زمان و هزینه باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *