استاندارد ISO14224:2006 در مهندسی نگهداری و تعمیرات چیست؟

استاندارد ISO14224:2006 در مهندسی نگهداری و تعمیرات چیست؟

این استاندارد بر اساس ISO14224:1999 و تجربیات به دست آمده از آن تهیه شده است.در اینجا شما با موضوع و دامنه کار این استاندارد آشنا می شوید هم چنین در انتها خلاصه ای از متن لاتین این استاندارد را می توانید مشاهده نمایید ولی متن اصلی آن باید از سایتهای خارجی و سایت ایزو خریداری شود.امید است که آشنائی مقدماتی برای خوانندگان گرامی بوجود آید.موفق باشید

استاندارد ISO14224:2006 در مهندسی نگهداری و تعمیرات چیست؟بیشترین توجه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به ایمنی، قابلیت اطمینان و قابلیت نگهداری تجهیزات می شود. اگرچه بسیاری از صاحبان صنایع قابلیت اطمینان را با چنین توجهاتی بهبود بخشیده اند اما هنوز هزینه سالیانه ناشي از عدم قابلیت اطمینان تجهیزات بسیار زیاد است. اخیرا تاکید زیادی روی طراحی هايی با هزینه قابل قبول نگهداری بهتر برای کارخانجات اكثر صنایع شده است. به همین خاطر، اطلاعات مربوط به خرابی، مکانیزم های نگهداری و خرابی و ارتباط آنها با امکانات این صنایع و بهره برداری شان اهمیت زیادی یافته است. ضروری است که این اطلاعات مورد استفاده قرارگيرند، و بین قسمت های مختلف شرکت یا شرکت های مشابه مبادله شوند. روش های آنالیز مختلفی برای تخمین خطر برای نفرات و محیط زیست، یا برای آنالیز کارخانه یا عملکرد سیستم وجود دارد. برای اینکه چنین آنالیزهایی موثر و قطعی باشند، اطلاعات نگهداری و قابلیت اطمینان تجهیزات ( RM) حیاتی هستند.
این آنالیزها نیاز به درك شفافی از خصوصیات فنی تجهیز، شرایط بهره برداری و زیست محیطی، خرابی های احتمالی آن و فعالیت های نگهداری و تعمیرات آن دارند. قبل از داشتن اطلاعات کافی برای حصول آنالیز مطمئن و تصمیمات حمایتی داده هایی چندین ساله از کارکرد الزامی است. لذا، ضروری است که اطلاعات جمع آوری شده از فعالیت در یک دوره طولانی ملاحظه شوند و با اهداف خاصی برنامه ریزی و اجرا شود. شفافیت علل خرابی ها کلید تقدم و اجرای کارهای اصلاحی است که باعث بهبود حد تحمل قابلیت اطمینان، هدایت به سودمندی و ایمنی بهبود یافته است.
جمع آوری و نگهداری داده ها یک سرمایه گذاری است. داده های استاندارد، وقتی با سیستم های مدیریت داده پیشرفته ترکیب شود باعث می شود داده برداری و انتقال الکترونیکی داده ها میسر شود، که می تواند باعث بهبود کیفیت داده ها برای قابلیت اطمینان و نت شود. یک روش كم هزینه برای مطلوب کردن داده های مورد نياز، همکاری با صنایع مشابه است. برای اینکه جمع آوری، تبدیل و آنالیز داده ها مبتنی بر یک دیدگاه مشترک امکان پذیر شود استاندارد واحدی لازم است. استاندارد سازی کارهای داده برداری، تبادل اطلاعات بین قسمت های مربوطه مانند کارخانه ها، سازندگان و پیمانکاران را در دنیا امکان پذیر می سازد.
جمع آوری و تبادل داده های نت و قابلیت اطمینان تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی.

1- حوزه
این استاندارد بین المللی اصولی جامع برای جمع آوری داده های قابلیت اطمینان و نت (RM) در یک شکل استاندارد را برای تجهیزات در همه شرایط و کارکرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در سیکل کارکرد بهره برداری تجهیزات ارائه می دهد. این استاندارد اصول جمع آوری داده ها و تعاریف و واژه های مرتبط با آن را شرح می دهد که “زبان قابلیت اطمینان” را تشکیل می دهند و می توانند برای ارتباط تجربیات کارکردی مفید باشند.
حالات خرابی تعریف شده در بخش Normative این استاندارد می توانند به عنوان “فرهنگ لغات” برای کاربردهای کمی و کیفی استفاده شوند. این استاندارد همچنین کنترل کیفیت داده ها و فعالیت های اطمینانی را برای راهنمایی کاربران ارائه می دهد.
این استاندارد بین المللی الزاماتی را بوجود می آورد که همه سیستم هاي داده RM موجود تجاری یا خانگی به آنها نیاز دارند تا به تبادل داده RM مورد نظر اقدام كنند. مثلا، اصول و راهنمایی هایی برای تبادل و ترکیب داده های RM ارائه داده است.
پیوست A خلاصه ای از تجهیزاتی که استاندارد بین المللی پوشش می دهد می باشد. این استاندارد حداقل داده های لازم را در دو شاخه متمرکز كرده است:
• داده هایی که برای روش های مختلف آنالیز مورد استفاده قرار می گیرند.
• شکل داده های استانداردی برای آسان کردن تبادل داده های نت و قابلیت اطمینان بین کارخانه ها، تولید کنندگان و پیمانکاران.
دسته داده هاي اصلی زیر باید جمع شوند:
• داده های تجهیزات مانند رده بندی تجهیزات، ویژگی تجهیزات.
• داده های خرابی مانند علل خرابی، مراحل خرابی
• داده های نت مانند کار نگهداری و تعمیرات، منابع استفاده شده، مراحل نت، زمان توقف
حوزه اصلی که چنین داده هایی استفاده می شوند عبارتند از:
• قابلیت اطمینان مانند وقوع خرابی و مکانیزم های خرابی
• قابلیت دسترسی/ راندمان مانند قابلیت دسترسی تجهیزات، قابلیت دسترسی سیستم، قابلیت دسترسی تولید کارخانه.
• نت مانند نت پیشگیرانه و اصلاحی، قابلیت پشتوانه ای نت
• ایمنی و محیط زیست مانند خرابی هاي مضر برای ایمنی و/ یا محیط زیست

5.3 کاربران این استاندارد بین المللی
این استاندارد مورد استفاده کاربران زیر است:
a) نصب/ کارخانه/ نفرات حاضر
نفراتی مانند پرسنل مهندسی و نت که خرابی تجهیزات را وارد می کنند یا اتفاقات را در سیستم های مدیریت اطلاعات دستگاه ها ثبت می کنند.
b) شرکت/ بهره بردار/ مالک
نفرات قابلیت اطمینان یا کسانی که بانک اطلاعات قابلیت اطمینان تجهیزات را ایجاد می کنند، مهندسین قابلیت اطمینان که داده ها را لازم دارند یا مهندسین نت که طرح های نت را آماده می کنند. این استاندارد بین المللی فرمتی واحد برای آنالیز هرگونه عنصر داده RM ارائه می دهد که مربوط به یک آنالیز خاص می شود؛ مانند root-cause analysis، آنالیز سابقه عملکرد، پیش بینی عملکرد آینده، استفاده در یک فرآیند طراحی، و غیره.
c) صنعتی
گروه ها یا شرکت هایی که تبادل داده های RM تجهیزات انجام می دهند یا در بانک اطلاعاتی قابلیت اطمینان صنایع مشارکت دارند. عملکرد بهبود یافته قابلیت اطمینان تجهیزات نیاز به اصول این استاندارد دارد که به عنوان زبان قابلیت اطمینان مطرح است.
d) سازندگان/ طراحان
استفاده از داده های RM برای بهبود طراحی تجهیزات و یادگیری از تجربیات گذشته.
e) مراجع/ افراد ناظم
شکل واحد برای ارتباط داده های RM بر یک پایه خاص یا در صورتیکه از شرکت بهره برداری دیگری لازم شود. مثلا این استاندارد برای نشان دادن قابلیت اطمینان ایمنی تجهیزات حیاتی است.
f) مشاوران/ پیمانکاران
شکل یکسان و کیفیت استاندارد برای پروژه های داده برداری و آنالیز، ایمنی، قابلیت اطمینان یا جنبه های نت که توسط مشاوران / پیمانکاران برای صاحبان تجهیزات (مثل شرکت های نفتی) اجرا می شوند در همان حال دیگرانی، نظیر توسعه دهندگان نرم افزارهای مدیریت نت کامپیوتری، می توانند از این استاندارد بهره ببرند، از کاربران اولیه انتظار می رود آنرا داشته باشند و یا در دسترس کاربرانی که باید داده برداری کنند باشد.ترجمه و تحقيق: دوست و همکار گرامی آقای مهندس غلامرضاكاظمي

6 پاسخ
 1. علی رضایی
  علی رضایی گفته:

  با سلام خدمت استاد گرانقدر جناب دکتر جلالی
  لطفا در صورت امکان بفرمایید که آیا استاندارد جهانی در خصوص تعداد نیروهای نگهداری و تعمیرات وجود دارد یا نه؟
  مثلا به ازای تعداد تجهیزات یا بر اساس برنامه نگهداری و تعمیرات و یا هر شاخص دیگری که وجود داشته باشد ممنون خواهم شد اگر ارائه طریق فرمایید.

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   عملا استاندارد مدونی وجود ندارد خیلی بستگی به تجهیزات و فرآیند تولید دارد. اگر هم جایی چنین چیزی گفته شده باشد حدودی و سلیقه ای است و استاندارد شده چیزی وجود ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سید محمد عمرانی عراقی
  سید محمد عمرانی عراقی گفته:

  چگونگی تهیه کتاب در حال حاضر را بفرمایید

  پاسخ
 3. مهدي زارع
  مهدي زارع گفته:

  با سلام
  لطفا راهنمايي بفرماييد كه ترجمه كامل اين استاندارد چگونه قابل تهيه مي باشد؟
  با تشكر از زحمات شما

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام واحترام
   این کتاب در انتهای ماه رمضان امسال 91 چاپ می شود وامکان تهیه و سفارش اینترنتی آن در سایت فعال خواهد شد در حال حاضر ترجمه ، تایپ و ویرایش کتاب و هم چنین شناسناشمه کتاب شابک و غیره انجام شده است و در انتظار مراحل نهایی برای تایید و چاپ می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =