نقش نگهداری و تعمیرات در پاسخ به تحریم های اقتصادی و صنعتی

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

سالهاست که کشور ما بدلایل مختلف روی مباحث اقتصادی و صنعتی تحریم می گردد و گاهی اوقات دامنه این تحریم ها کم و اکثر مواقع افزوده شده است.امروز بدلیل تحریم نقل و انتقال ارز با بانکهای خارجی و داخلی این موضوع جدی تر شده است.

اگر قطعه ای از یکی از تجهیزات کلیدی شما در انبار قطعات به موعد سفارش برسد و این قطعه در داخل کشور موجود نباشد برای خرید آن از خارج از کشور به خصوص کشورهای صنعتی و نیمه صنعتی مشکل جدی خواهید داشت و اگر سازمان ارتباطات قوی با خارج از کشور داشته باشد باز هم تهیه این قطعه چند ماهی به طول خواهد انجامید و در اکثر مواقع تهیه آن در شرایط فعلی غیر ممکن خواهد بود.

در برخی از صنایع اصلی و مادر کشور فعالیتهای مهندسی معکوس شروع شده است و خودکفائی تولید قطعات و تجهیزات در حد پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی آغاز شده است.کیفیت خیلی از این قطعات و تجهیزات همانند نمونه اصل یا خارجی آنها نمی باشد و اندکی شاید بهتر یا همانند آنها باشند.

دیگر در کارخانجات صنعتی کشور تعمیر بعد از خرابی به معنی توقف دستگاه و تولید است و سرانجام آن دستگاه و کارخانه تعطیلی زودرس است ! ، زیرا تعمیر کاران کارخانه عادت به تعویض و تعمیر داشته اند و بدون هیچگونه تجزیه و تحلیل خرابی های قبلی و نتایج آنها اقدام به تعویض قطعات می کردند و نهایتا در انبار قطعات بیشتری سفارش گذاری می کرده اند و بعد تعویض و مصرف می شده است و چون سیستم های تصمیم گیری تعویض قطعات در سازمان جاری نبوده و علم و دانش آن استفاده نمی شده است گاها هزینه بیشتری نیز برای تهیه قطعات متقبل می شدند ، ولی تدوام تولید و سود زیاد گم شده محصولات! توجیه تمام کارها را می کرده است!!

اما این روزها با روزهای آینده که در راه است ضربی دیگر را می نوازد و این ضرب به ضرر می زد نه بر سود.

از مدیریت بحران صنعتی خبری نیست و اگر باشد کارا نیست.مدیران ارشد سازمان بیشتر از آنکه به فکر وضعیت قطعات و خواب دستگاه ها باشند ، این روزها به فکر تهیه مواد اولیه و خام هستند و با نوسانات قیمت خرید مواد اولیه و قیمت فروش محصول خوابهای پریشان شبانه را سر می کنند.غافل از اینکه هیولای خرابی تجهیزات و تعویض قطعات کلیدی کم کم دارد از خواب گران و فراموش شده اش بیدار می شود.

نقاط ضعف و تهدید و نقاط فرصت و قوت ما در برخورد با این تحریم ها چه می تواند باشد؟ (البته حوزه مورد بررسی ، صنعت و تجهیزات می باشد و به مباحث دیگر سیاسی و غیر سیاسی کاری نداریم)

خواهشمند است:

استفاده از مطالب و مراجع سایت نت بهره ور فراگیر با ذکر منبع ، لینک سایت و به صورت انتخابی و گزینه ای (نه کل مطلب) بلامانع است.با تشکر

 

مطالب زیر را برای مطالعه توصیه می کنیم:

طراحی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان

پروژه های بهبود سیستم نگهداری و تعمیرات اساسی سودآور و بهره ور

سخن هفته ۸ : درصد شاخص نت پیشگیرانه و اتلافات!

یادآوری:

ارائه مشاوره نگهداری و تعمیرات در کلیه سازمانهای صنعتی کشور

بررسی چالش های نگهداری و تعمیرات در صنعت کشور

بانک اطلاعات مدیران و مشاوران نگهداری و تعمیرات

کسب و کار نت اگر در زمینه نگهداری و تعمیرات خدماتی ارائه می دهید اطلاعات خویش را ثبت کنید

اگر خواننده جدید این بلاگ هستید با عضویت در خبرنامه از مطالب جدید با خبر شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *