پارتو بکشید ، پارتوئی فکر کنید ، پارتوئی عمل کنید !

در سال ۱۹۰۶ یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفر دو پارتو در حین تحقیق راجع به توزیع ثروت در ایتالیا متوجه شد که ۸۰% ثروت کشورش در دست ۲۰% افراد است، او ۲۰% بانفوذ و ثروتمند را، اقلیت مهم و بقیه ۸۰% را جمعیت جامعه را اکثریت کم اهمیت نامید، بسیاری از محققان این پدیده را در امور تخصصی خود مورد بررسی قرار دادند و به نتایج مشابه جالبی رسیدند.

پیشتاز مدیریت کیفیت، دکتر ژوزف جورانکه در سال ۱۹۴۰ در آمریکا می زیست، یک اصل جهان شمول را شناسایی کرد و آن را به پارتو نسبت داد، او این اصل را اصل پارتو یا قانون ۸۰/۲۰ نامید.

قانون مذکور یکی از مفیدترین مفاهیم موجود در زمینه مدیریت و زندگی است، به مثال های زیر توجه کنید:

1)       ۸۰% سود شما مربوط به ۲۰% از محصولات یا خدمات شماست.

2)       ۸۰% بیماران دچار ۲۰% بیماری ها می شوند.

3)       ۸۰% انبار شما از ۲۰% لوازم شما پر است.

4)       ۸۰% تصادفات مربوط به ۲۰% جرایم رانندگی است.

5)       ۸۰% شاخص سهام نربوط به ۲۰% شرکت هاست.

6)       ۸۰% مشکلات پرسنلی سازمان شما مربوط به ۲۰% کارکنان است

7)       و ۸۰% توقفات تجهیزات سازمان مربوط به  ۲۰% تجهیزات سازمان است.

8)       و ۸۰% خرابی های تجهیزات مربوط به  ۲۰% عوامل وقوع عیب در تجهیزات است.

مهم تر اینکه در مدیریت نگهداری و تعمیرات نیز با ترسیم نمودارهای پارتو و رعایت قاعده 80 / 20 می توانیم به خوبی بروی نیازمندیهای ضروری سیستم نگهداری و تعمیرات سازمان متمرکز باشیم. ترسیم نمودارهای پارتو ترکیبی از تعداد توقفات و هزینه های آنان ، تعداد خرابی های و هزینه های محتمل آنها ، تعداد قطعات مصرفی و هزینه تهیه آنها و غیره می تواند دیدگاه مناسبی برای مدیریت بهینه فعالیتهای و هزینه های نگهداری و تعمیرات سازمان به مدیریت بدهد.

تفکر پارتوئی می تواند ، ذهن مدیران و کارشناسان واحد نگهداری و تعمیرات همیشه متمرکز به 5 یا 10 تا از عوامل مشکل ساز عمده نت در سازمان معطوف کند. که رفع و حذف آنها حدود 80 درصد از وقت ، هزینه و مشکلات را بکاهاند.

عمل کردن و اجرا فعالیتهای مهم و الویت دار نگهداری و تعمیرات سازمان می تواند منجر به اجرا پارتوئی اقدامات کلیدی و مهم و سرنوشت ساز در رفع مشکلات خرابی ها و تعمیرات تجهیزات سازمان باشد.و پروژه های بهبود اصلی زودتر و دقیق تر اجرا شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + دوازده =