اکثر نرم افزارهای نت ایرانی مبتنی بر تجربیات شخصی و فردی است!

اکثر نرم افزارهای نت ایرانی مبتنی بر تجربیات شخصی و فردی است!

حدود سه سالی می شود که بر روی اینترنت انجمن نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر را در سیستم هاست گوگل راه اندازی کرده ایم با اینکه سوال و پاسخ ها آن طور که باید گرم نیست ولی برخی اوقات مباحثی طرح می شود که برای مطالعه و کسب ایده های صحیح مفید است.

 

اکثر نرم افزارهای نت ایرانی مبتنی بر تجربیات شخصی و فردی است!

انجمن نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر

این انجمن در حال حاضر 764 نفر عضو دارد ولی به نسبت اعضایش مطلب ندارد که تقریبا از پارسال کم کم دارد پر رونق تر می شود چند روز پیش آقای مهندس مجید محمدی در انجمن طرح سوالی کردند که مناسب دیدیم در اینجا طرح شود و دیگر دوستان نیز اگر نظر تکمیلی دارند هم در اینجا و هم در انجمن طرح کنند استفاده کنیم.

متن سوال :
با سلام و تبریک سال 1390 خدمت جناب آقای مهندس جلالی و سایر دوستان عزیز

اینجانب از 4 ماه پیش مسئولیت نگهداری و تعمیرات شرکتی را به عهده گرفته ام ( البته به مدت 10 سال در واحد برنامه ریزی تولید این شرکت کار می کردم) محصولات این شرکت کاملا سفارشی و متنوع بوده و پس از دریافت سفارش از مشتری پروژه تعریف و تولید شروع خواهد شد. این شرکت پروژه محور بوده و هر پروژه یا سفارش خط مونتاژ مجزا دارد که بصورت جزیره ای یا کارگاهی می باشد. این شرکت دارای یک سالن مونتاژ و تست محصول می باشد و تجهیزات و تاسیسات تست محصول در مجاورت این سالن مستقر می باشد( دارای سیستمهای برج خنک کننده آب و سیستم سوخت رسانی و سیستم هوای فشرده و سیستم کنترلی ابزار دقیق ) همچنین دارای انبار مرکزی، سالن تعمیرگاه مرکزی و ساخت، ساختمان مرکز تاسیسات سرمایش و گرمایش ، ساختمان اداری، ساختمان کانتین و نمازخانه ، آزمایشگاه و رختکن و نگهبانی و مهمانسرا و ایستگاه پمپاژ آب و تصفیه خانه صنعتی و بهداشتی بصورت پراکنده می باشند، که طولانی ترین فاصله ساختمانها و تاسیسات از هم حدودا” به 2 کیلومتر می رسد.

در سال 1382 نیز گواهینامه مدیریت کیفیت گرفته ایم و سیستم نگهداری و تعمیرات PM پیشگیرانه استقرا داده شد. در سال 1384 نیز با کمک یک مشاور و طراح حقیقی نرم افزار نت طراحی گردید و اطلاعات تعداد 500 دستگاه ماشین آلات تولیدی و تجهیزات پشتیبانی تولید و غیر تولیدی با استفاده از کاتالوک و بروشور دستگاه و تجربیات پرسنل شناسائی و تهیه شده و برنامه استقرار داده شد. و برنامه های بازدید دوره ای و سرویس و تعمیرات انجام میگردید. متاسفانه پس از دوسال از کارکرد این برنامه به دلیل مشکلات مدیریتی برنامه کنار گذاشته شد، و الآن به مدت دوسال است که واحد نگهداری و تعمیرات بدون نرم افزار می باشد. لذا بنده ماموریت یافتم تا نرم افزار جدیدی انتخاب و استقرار دهم لذا خواهشمندم رهنمود فرمائید.

با تشکر

مجید محمدی

18/1/1390

پاسخ : سلام دوست گرامی

به نظرم هر نرم افزار دیگری انتخاب کنید مواجه با سابقه قبلی می شوید.بحث اصلی در کار سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات شرکت شما طرح ریزی یک سیستم نت متناسب با پروژه های سازمان است.
برخی از تجهیزات شرکت تاسیساتی است و برخی تولیدی با انعطاف پذیری زیاد مبتنی بر پروژه ها می باشد.لذا هر کدام از تجهیزات در این دو گروه سلسله مراتب خودشان را در طرح ریزی سیستم نت دنبال می کنند.
ابتدا سراغ نرم افزار نروید ممکن است مبتنی بر نیاز شما به طرح ریزی یک نرم افزار ویژه برای شما باشد .پس ابتدا باید طرح ریزی سیستم نت سازمان را پیش بروید یک سال تجربه کنید بعد از آن شروع به تحلیل سیستم آن کنید و در نهایت سراغ نرم افزار بروید.
این را هم در نظر داشته باشید اکثر نرم افزار نت ایرانی مبتنی بر تجربیات شخصی و فردی است که در گذشته در سازمان و صنعتی کار کرده است و بعد آن را تسری و بزرگ کرده اند.
یا اینکه بقدری عمومی نوشته شده اند که با فرآیندهای کسب و کار شما ممکن است تناسب نداشته باشد.
موفق باشید
از اینکه دیر پاسخ دادم عذر می خواهم.
ناصر جلالی

 

با سلام و تبریک سال 1390 خدمت جناب آقای مهندس جلالی و سایر دوستان عزیز
> اینجانب از 4 ماه پیش مسئولیت نگهداری و تعمیرات شرکتی را به عهده گرفته ام ( البته به مدت 10 سال در واحد برنامه ریزی تولید این شرکت کار می کردم) محصولات این شرکت کاملا سفارشی و متنوع بوده و پس از دریافت سفارش از مشتری  پروژه تعریف و تولید شروع خواهد شد. این شرکت پروژه محور بوده و هر پروژه یا سفارش خط مونتاژ مجزا دارد که بصورت جزیره ای یا کارگاهی می باشد. این شرکت دارای یک سالن مونتاژ و تست محصول می باشد و تجهیزات و تاسیسات تست محصول در مجاورت این سالن مستقر می باشد( دارای سیستمهای برج خنک کننده آب و سیستم سوخت رسانی و سیستم هوای فشرده و سیستم کنترلی ابزار دقیق ) همچنین دارای انبار مرکزی، سالن تعمیرگاه مرکزی و ساخت، ساختمان مرکز تاسیسات سرمایش و گرمایش ، ساختمان اداری، ساختمان کانتین و نمازخانه ، آزمایشگاه و رختکن و نگهبانی و مهمانسرا و ایستگاه پمپاژ آب و تصفیه خانه صنعتی و بهداشتی بصورت پراکنده می باشند، که طولانی ترین فاصله ساختمانها و تاسیسات از هم حدودا” به 2 کیلومتر می رسد. 

> در سال 1382 نیز گواهینامه مدیریت کیفیت گرفته ایم و سیستم نگهداری و تعمیرات PM پیشگیرانه استقرا داده شد. در سال 1384 نیز با کمک یک مشاور و طراح حقیقی نرم افزار نت طراحی گردید و اطلاعات تعداد 500 دستگاه ماشین آلات تولیدی و تجهیزات پشتیبانی تولید و غیر تولیدی با استفاده از کاتالوک و بروشور دستگاه و تجربیات پرسنل شناسائی و تهیه شده و برنامه استقرار داده شد. و برنامه های بازدید دوره ای و سرویس و تعمیرات انجام میگردید. متاسفانه پس از دوسال از کارکرد این برنامه به دلیل مشکلات مدیریتی برنامه کنار گذاشته شد، و الآن به مدت دوسال است که واحد نگهداری و تعمیرات بدون نرم افزار می باشد. لذا بنده ماموریت یافتم تا نرم افزار جدیدی انتخاب و استقرار دهم لذا خواهشمندم رهنمود فرمائید.

> با تشکر

> مجید محمدی

> 18/1/1390

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 13 =