مشکلات پياده سازي سيستم مديريت نگهداري و تعميرات

عموما همکاراني که در واحد هاي برنامه ريزي نگهداري و تعميرات سازمان ها کار مي کنند با چالش بزرگي بنام عدم همکاري پرسنل سازمان بخصوص در خود واحد نگهداري و تعميرات در انجام وظايف محوله و پر کردن سوابق و نوشتن گزارش ها دارند.

بارها در کنفرانس ها و کلاس هاي آموزشي مراجعه شده است و اين موضوع را طرح کرده اند و متاسفانه در اکثر کارخانجات صنعتي کشور اين چالش وجود دارد.

اگر بخواهيم به عارضه يابي اين موضوع بپردازيم مي توانيم نکات زير را اشاره کنيم:

  1. عمق اين مشکل با سطح سواد پرسنل واحد نگهداري و تعميرات رابطه مستقيم دارد ، هر چه سطح سواد و تحصيلات پرسنل نت کم تر باشد همکاري آنها در اجراي برنامه ريزي نت و تهيه گزارشهاي مربوطه کمتر است.و به همين نسبت اگر در واحد نت سطح سواد و تحصيلات بالاتر باشد همکاري بيشتر و گزارشها دقيق تر و مناسب تر است.حداقل سطح تحصيلاتي که براي رسته هاي نگهداري و تعميرات بايد در نظر داشت فوق ديپلم است و آنهم در تخصص و رشته مرتبط با کارشان اگر باشد بسيار موثرتر و مفيدتر است.اما در اکثر سازمانهاي بزرگ و کوچک صنعتي کشورمان شايد بيش از 60 درصد پرسنل نت زيرديپلم هستند و از مهارتهاي استاد شاگردي بهره مند هستند و گاهي حتي سواد نوشتن مناسبي ندارند!
  2. طرح ريزي مناسب سيستم مديريت نگهداري و تعميرات در ميزان همکاري پرسنل نت تاثير زيادي دارد.اگر سيستم طرح ريزي شده در مديريت نگهداري وتعميرات سازمان پر سند و مبتني بر کاغد بازي يا حتي نرم افزار بازي باشد و از گردش کار طولاني و زمان بري تبعيت کند طبيعي است که از طرف مخاطبان مجري کار پس زده مي شود و استقبال نمي گردد.اما سيستمي که روي گردش کارها و بهينه سازي آنها طرح ريزي مناسبي داشته باشد و سعي در جمع آوري موثرترين داده ها نه بيشترين داده ها را داشته باشد باعث جذابيت و کشش کاري است و هر فردي را همکاري مشتاق مي سازد.
  3. ميزان آموزش و آگاهي پرسنل نت سازمان از محتوي و چراهاي انجام وظايف و گزارش ها ميتواند در اجراي موثر سيستم مديريت نت موثر باشد.اکثر پرسنل سازمان از اهميت و ضرورت انجام فعاليتهاي طرح ريزي شده در نت و تهيه گزارشها و پرکردن فرم ها و داده ها و سوابق نت بي اطلاع هستند و بيشتر به ديد يک کار اضافه و اتلاف وقت نگاه مي کنند.
  4. مديران و سرپرستان نت نگرش سنتي دارند و لذا متعهد به سيستم و نگرش هاي نوين مهندسي نت نيستند.
  5. فني بودن و تحرک فيزيکي پرسنل نت به تمامي کارهاي ديگرشان مي چربد و متاسفانه واژه فني بودن با آچار بدست بودن و از اين طرف به آن طرف دويدن بيشتر ملاک کار است تا اينکه نگرش مهندسي به کار نت داشته باشند و مستندات و نقشه ها و اطلاعات و مقالات روز دنيا را در خصوص فعاليتهاي تخصصي و مهندسي تجهيزات مطالعه ، بررسي و جاري سازند.

عارضه هاي آنقدر روشن است که رفع آنها در خودشان درک مي شود و نياز به ارائه راه حل ويژه اي نيست و انشالله در فرصتي ديگر صحبت مي کنيم.موفق باشيد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 7 =