یک دستورالمل خوب در نت تجهیزات یعنی همه چیز!

به نظر می رسد آنچه که باعث پایداری سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات سازمان می شود.سیستم ها یا ابزارها نیستند ، هر چند که تاثیر خاص خودشان را دارند.آنچه مهم است میزان دانش و مهارت پرسنل نگهداری و تعمیرات در فعالیتهای نت است.دامنه این دانش و مهارت به حوزه سیستم و ابزارهای مهندسی نت نیز مرتبط می شود.اما دانش و مهارت پرسنل نت با خودشان است و آنچه که می تواند این دانش و مهارت را به خوبی به سازمان و دیگران انتقال دهد همانا دستورالعمل های نگهداری و تعمیرات تجهیزات است.

اکثر سازمانها صنعت کشورمان مبتنی بر فرد محوری است.از بالاترین تا پایین ترین رده سازمانی متکی بر دانش ، مهارت و تصمیم گیری فرد محور است.هر چند که در برخی از حوزه ها ممکن است که این فرد محوری نیاز و ذات مدیریت کار باشد.اما مدیریت دانش و سیستم ها و ابزارهایی که در حوزه مدیریت دانش وجود دارد می تواند این قاعده فرد محوری را به مشارکت همه محوری دانش و مهارتها تبدیل کند.یک از ابزارهای موثر در زمینه ایجاد ، توزیع و آموزش دانش و مهارتهای نگهداری و تعمیرات ، استاندارد سازی است.

در کنفرانس نگهداری و تعمیرات امسال که در شمال برگزار شد با دوست عزیز آقای مهندس برزگر برروی مباحث نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM گفتگو شد.پر واضح است در مبحث RCM و ضرورت پیاده سازی آن در صنعت کشورمان متفق القول هستیم.نکته ای ظریف در صحبتها وجود داشت که یک دستورالعمل نگهداری و تعمیرات خوب در سیستم نت کارخانه یعنی همه چیز! این موضوع اشاره به مطالب فوق دارد که ضرورت استاندارد سازی دستورالعمل های نگهداری و تعمیرات در سازمان تاکید می کند.

در اکثر ابزارهای مهندسی نت از جمله RCM به دنبال این هستیم که تکلیف نگهداری و تعمیرات دستگاه را مشخص کنیم که با چه تکنیک و چه سطحی با نت تجهیز و قطعات آن برخورد شود و در نهایت جمع فعالیتهای نت مبتنی بر هزینه بهینه باشد.اما آنچه که می تواند پاسخ گوی این موضوع باشد یک دستورالعمل خوب و مناسب برای تجهیز است.در مطالب قبلی سایت در خصوص استاندارد سازی دستورالعمل های نت مشخصات آن شرح داده شد.اما یک دستورالعمل خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ برای تدوین یک دستورالعمل خوب از چه ابزارهایی می توانیم استفاده کنیم؟ ملاک و معیار خوب بودن یک دستورالعمل نت چیست؟

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 10 =