يک دستورالمل خوب در نت تجهيزات يعني همه چيز!

به نظر مي رسد آنچه که باعث پايداري سيستم مديريت نگهداري و تعميرات تجهيزات سازمان مي شود.سيستم ها يا ابزارها نيستند ، هر چند که تاثير خاص خودشان را دارند.آنچه مهم است ميزان دانش و مهارت پرسنل نگهداري و تعميرات در فعاليتهاي نت است.دامنه اين دانش و مهارت به حوزه سيستم و ابزارهاي مهندسي نت نيز مرتبط مي شود.اما دانش و مهارت پرسنل نت با خودشان است و آنچه که مي تواند اين دانش و مهارت را به خوبي به سازمان و ديگران انتقال دهد همانا دستورالعمل هاي نگهداري و تعميرات تجهيزات است.

اکثر سازمانها صنعت کشورمان مبتني بر فرد محوري است.از بالاترين تا پايين ترين رده سازماني متکي بر دانش ، مهارت و تصميم گيري فرد محور است.هر چند که در برخي از حوزه ها ممکن است که اين فرد محوري نياز و ذات مديريت کار باشد.اما مديريت دانش و سيستم ها و ابزارهايي که در حوزه مديريت دانش وجود دارد مي تواند اين قاعده فرد محوري را به مشارکت همه محوري دانش و مهارتها تبديل کند.يک از ابزارهاي موثر در زمينه ايجاد ، توزيع و آموزش دانش و مهارتهاي نگهداري و تعميرات ، استاندارد سازي است.

در کنفرانس نگهداري و تعميرات امسال که در شمال برگزار شد با دوست عزيز آقاي مهندس برزگر برروي مباحث نگهداري و تعميرات مبتني بر قابليت اطمينان RCM گفتگو شد.پر واضح است در مبحث RCM و ضرورت پياده سازي آن در صنعت کشورمان متفق القول هستيم.نکته اي ظريف در صحبتها وجود داشت که يک دستورالعمل نگهداري و تعميرات خوب در سيستم نت کارخانه يعني همه چيز! اين موضوع اشاره به مطالب فوق دارد که ضرورت استاندارد سازي دستورالعمل هاي نگهداري و تعميرات در سازمان تاکيد مي کند.

در اکثر ابزارهاي مهندسي نت از جمله RCM به دنبال اين هستيم که تکليف نگهداري و تعميرات دستگاه را مشخص کنيم که با چه تکنيک و چه سطحي با نت تجهيز و قطعات آن برخورد شود و در نهايت جمع فعاليتهاي نت مبتني بر هزينه بهينه باشد.اما آنچه که مي تواند پاسخ گوي اين موضوع باشد يک دستورالعمل خوب و مناسب براي تجهيز است.در مطالب قبلي سايت در خصوص استاندارد سازي دستورالعمل هاي نت مشخصات آن شرح داده شد.اما يک دستورالعمل خوب چه ويژگي هايي بايد داشته باشد؟ براي تدوين يک دستورالعمل خوب از چه ابزارهايي مي توانيم استفاده کنيم؟ ملاک و معيار خوب بودن يک دستورالعمل نت چيست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 4 =