تعمیرات اضطراری مهمان ناخوانده ای که خواهانش شده اید!!

در دنیای نت تجهیزات ” هیچ چیزی ” بی علت نیست حال به دنیای واقعی و زندگی کار نداریم .بهتر است بجای ” هیچ چیزی ” بگوییم ” هیچ خرابی ” بی علت نیست.چرا این گونه است؟ چون تجهیز براساس یک منطق و تحلیل عملی و سیستمی به کمک قطعات ساخته شده است و عملکرد خوب تجهیز منوط به عملکرد صحیح این منطق ، سیستم و قطعات می باشد.دانستن ارتباط منطقی بین سیستم و قطعات یک تجهیز همان دانش مهندسی نت را می سازد.کمبود این دانش مقدمه ای بر دعوت مهمان ناخوانده ای بنام تعمیرات اضطراری!

فشار بر دستگاه ، تصمیمات مدیریتی اشتباه ، ظرفیت بالای تولید و خیلی چیزهای دیگر که در حوزه واحدها نگهداری و تعمیرات نقل قول توجیه مقدار زیاد تعمیرات اضطراری است! ؛ بهانه ای بیش برای سرپوشی بر کمبود و نبود دانش مهندسی نت نمی باشد.

البته به قول آقای جان مکسول نگرشهای ما حرف اول است! اما همین نگرش نیز با توسعه دانش است که می تواند بهبود و تغییر یابد.

حدود چند هفته پیش یکی از دوستان به سفری به چین رفته بود و برای خرید یک خط تولید توانسته بود بیش از چهار کارخانه مرتبط را بازدید کند.اولین چیزی که برای تیم بازدید کنندگان شگفت انگیز بود میزان تولید زیاد ، تعداد پرسنل کم ، سه شیفت کاری ، عدم توقفات تجهیزات و سادگی فعالیتهای تولید بود.بگذریم که این بازدید بدآموزی های خاص ایرانی خودش را داشت و باعث فشار مضاعف بر روی واحدها سازمان شد!!

اما چه چیزی باعث عدم توقف تجهیزات در کارخانجات می شود؟ همیشه در انتظار تعمیرات اضطراری بعدی هستید و خواهید بود.تعمیرات اضطراری مهمان ناخوانده ای که است که همیشه خواهانش هستیم زیرا که دانشمان کم است ، این دانش نگرش EM را می طلبد و این نگرش EM را فرامی خواند.

اما چه ابزاری می تواند در توسعه و بهبود دانش مهندسی نت کمکمان کند؟ RCM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 2 =