دومين همايش آموزشي راهكارهاي تحليل و ريشه يابي خرابيها در نت

پس از برگزاري نخستين همايش تحليل و ريشه يابي خرابيها در سال 1389 كه با استقبال دست اندركاران صنايع مختلف كشور مواجه گرديد ، دومين همايش آموزشي RCA با بهره گيري از مدرسين باتجربه در روزهای 18 و 19 مهر ماه سال جاري برگزار خواهد شد.

در همایش دوم ، ارائه مطالعات موردی درکنار رویکرد آموزشی و فرهنگ سازی این مبحث مهم مدنظر قرار گرفته تا گامی هرچند کوچک جهت نهادینه شدن فرهنگ تحلیل و ریشه یابی خرابیها در صنایع مختلف کشور برداشته شود.

کارگاههای همایش عبارتند از :1) نقد و بررسی سه مثال عملي در تحليل و ريشه يابي خرابيها

ارائه : مهندس علي اكبر برزگر

در این کارگاه مراحل تحلیل و ریشه یابی خرابیها به کمک سه مثال عملی تشریح میگردد . روش مورد استفاده برای تحلیل و ریشه یابی در هر سه مثال با یکدیگر متفاوت است تا حاضرین در همایش با نحوه انتخاب روش مناسب جهت تحلیل نیز آشنا گردند. مثالهای منتخب عبارتند از :
– شناسایی علت بروز حادثه برای تکنسین برق در هنگام تعویض فیوز
– تحلیل و ریشه یابی نقص فنی موتور هواپیما در پرواز شماره 1549 خطوط هوایی آمریکا و بروز 70 میلیون دلار خسارت
– تحلیل و ریشه یابی خرابی در یک ایستگاه پمپاژ نفت خام

2) علل ريشه اي خرابي اجزاء مشترک در تجهيزات دوار
ارائه : مهندس حسین فراهانی

در اين کارگاه، علل ريشه اي خرابي اجزاء عمومي تجهيزات دوار از جمله شفت، بيرينگ غلتشي، بيرينگ لغزشي، کوپلينگ و چرخ دنده فهرست شده و تشريح آنها، حالتهاي خرابي مربوطه، روشهاي ارزيابي آنها و نيز پتانسيلهاي موجود براي تشخيص به موقع آنها از طريق تکنيکهاي پايش وضعيت شرح داده مي شود.
مقدمه اي بر تحليل ريشه اي خرابي ها و فلوچارت مراحل آن ، معرفي انواع کلي تجهيزات دوار ، معرفي اجزاء عمومي تجهيزات دوار و حالتها و علل ريشه اي خرابي آنها و معرفي تکنيکهاي پايش وضعيت و چگونگي بکارگيري آنها در قالب استراتژي پيش اقدامانه مباحث این کارگاه میباشد .

3) فرایند تحلیل و ربشه یابی خرابيها بهمراه مورد کاوی تحلیل خرابیهای يك دمنده
ارائه : مهندس محمد سبزی

موضوع این کارگاه به تحلیل و ریشه یابی خرابی یک دمنده (در یک پالایشگاه نفت ) اختصاص دارد . رویکرد مورد استفاده برای تحلیل شامل پنج گام به شرح زیر میباشد :
1) بررسی یافته ها 2) ساخت مدل خرابی 3) ساخت مدل فیزیکی 4) راستی آزمایی مدل
5) ثبت نتايج و تحليل درخت خرابي

4) مفاهيم اساسي در تحليل و ريشه يابي خرابيها بهمراه دو مثال عملي
ارائه : مهندس اسماعيل روحي پور

مدل مورد بحث در این کارگاه در قالب چهار گام زیر و با ذکر مثالی عام، در پی اثبات سهولت و در عین حال دقت بالای مورد نیاز جهت بکارگیری RCA در تمامی امور بویژه در امور نگهداری و تعمیرات می باشد.
مرحله1: جمع آوری اطلاعات
مرحله2: ترسيم نمودار عامل سببي با ذکر مثالی از یک اتفاق ساده در آشپزخانه(که منجر به آتش سوزی در آشپزخانه شده)
مرحله 3: شناسايي علت ريشه ای با بهره‌گيري از يك دياگرام تصميم‌گيري به نام نقشه علت ريشه‌اي
مرحله4: نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

5) ابزارهای کلیدی در تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات بهمراه مثالهای عملی
ارائه : مهندس ناصر جلالي

در این کارگاه سعی برآن است که پنج ابزار موثر در تجزیه و تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات به زبان ساده و تصویر تشریح گردد تا مخاطبان بدور از پیچیدگی های خاص این ابزارها بتوانند از آنها به راحتی در حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات سازمان خویش بهره ببرند.
تببین روشها و ابزارهای حل مسئله و تجزیه و تحلیل علل ، تشریح 5 ابزار برتر در حوزه نگهداری و تعمیرات ، ترتیب استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل علل ریشه ای و مثال های کوتاه ولی مفید برای آشنائی بیشتر با ابزارها مباحث این کارگاه را تشکیل میدهد.

6) روشهاي حل مسئله در شناسائي و تحليل علل خرابی تجهیزات بهمراه Case Study
ارائه : مهندس جواد سلطانیان
در اين كارگاه يك روش علمي و عملي جهت حل مسائل (خصوصاً در حوزه نگهداري و تعمير) ارائه مي گردد تا فراگيران گرامي با فرايند آن آشنا گردند. معرفي اجمالي روشهاي حل مسئله ، گامهاي اساسي حل مسئله ، راه هاي كشف و فهم مسئله ، پيش نيازهاي حل مسئله و مروري بر يكي از مدلهاي مرسوم در حل مسئله بهمراه بررسی یک پروژه واقعی مباحث این کارگاه میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت بروشور میتوانید با دبیرخانه همایش با شماره 02188832899 تماس حاصل فرمائید.در هنگام ثبت نام بفرمایید که از سایت نت بهره ور فراگیر معرفی شده اید و حداقل از 5 درصد تخفیف برخوردار شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + چهار =