بزودی معرفی تجهیزات پایش وضعیت تجهیزاتCBM و CM

در اردیبشهت امسال ۹۰ اشاره شد که در همایش الگوبرداری از بهترین تجریبات در مدیریت نگهداری و تعمیرات کارگاه آموزشی به نام ” رویکرد مدل ساز استقرار نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط CBM در صنعت ” برگزار می گردد.بعد از برگزاری این کارگاه و بازخور شرکت کنندگان و پروژه های نگهداری و تعمیراتی که در تابستان امسال پیش آمد این موضوع جدی تر شد.

در خصوص پایش وضعیت تجهیزات CM Condition monitoring یا نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش تجهیزات Condition-based maintenance CBM (برخی جاها هم نوشته اند نگهداری و تعمیرات بر اساس پایش ) چند نکته ذکر می شود:

 1. مفاهیم این ابزارها و جایگاه آنها را برای صنایع و کارخانجات نیاز است که بخوبی تشریح گردد.
 2. با چه استراتژی و برنامه ای به سراغ ابزارها و تجهیزات پایش وضعیت تجهیزات بروید؟
 3. در پایش وضعیت تجهیزات چه ابزارهائی موجود است؟
 4. چه ابزارهایی را انتخاب کنید ، که برای تجهیزات صنعت کارخانه شما مفید باشد؟
 5. این ابزارها و تجهیزات در کدام سطح نگهداری و تعمیرات سازمان طبقه بندی می شوند؟
 6. مدل پیاده سازی موثر آنها در صنعت چیست؟
 7. این ابزارها چه مدل هائی دارند؟ و نقش هر کدام از آنها چیست؟
 8. مارک و مدل های مختلف ساخت کدام کشورها هستند و کدامیک اعتبار بیشتری دارند؟
 9. هزینه تهیه تجهیزات پایش وضعیت چقدر است؟ و طرح توجیهی تهیه آنها را برای مدیریت چگونه تهیه نمایید؟
 10. شرکت های ارائه دهنده تجهیزات پایش وضعیت در ایران کدام هستند؟ و خدمات کدام یک از آنها بهتر است؟
 11. چگونه تجهیزات پایش وضعیت دستگاه را خرید کنید؟ گارانتی ، تحریم های اقتصادی و نقطه هزینه برگشت سرمایه چگونه حساب می شود؟
 12. هزینه پیاده سازی نت پیش بینانه PdM ( نت پیشگویانه Predictive maintenance) موثر در سازمان چقدر می باشد؟ و طرح اجرا آن چیست؟

اکثر سازمانهای بزرگ و کوچک صنعتی کشور مبادرت به خرید ابزارهای مختلفی در این حوزه کرده اند ، بیشتر آنها در حوزه واحد تحقیق و پژوهش شرکت بوده است و بر اساس بودجه تصویب شده اقدام به یک یا دو طرح پژوهشی و دانشگاهی شده است و در نهایت یک کتابچه از آمار و اعداد و یک مقاله دانشگاهی ماحصل تحقیقات برروی چند تجهیز تهیه گردیده است ، که بیشتر در حوزه ارتعاشات و ترموگرافی بوده است.

هم چنین برخی از سازمانها نیز بعد از شناخت نسبی به ابزارهای پایش وضعیت تجهیزات به خرید یک سیستم مثل ارتعاش سنج اقدام نموده اند و برای مدتی از آن استفاده شده است و بعد بدلایل نا مشخصی کنار گذاشته شده است و ادامه نداده اند!

موارد فوق حساسیتهای تصمیم گیری در حوزه نت پیشگویانه Predictive maintenance می باشد که کمتر سازمانی دولتی و خصوصی را می توانید بیابید که توانسته باشد در این زمینه کار کرده باشد.

سعی می شود در مطالب آینده سایت نت بهره ور فراگیر برای مدتی چند ماهی در این خصوص اطلاع رسانی جامعی شود و تجربیاتی که در مدل سازی و پیاده سازی نگهداری و تعمیرات پیشگویانه Predictive maintenance به صورت عملی و کاربردی دست یافته است به اشتراک گذاشته شود و تجهیزات پایش وضعیت دستگاه ها تشریح و معرفی گردند.

1 پاسخ دادن
 1. ميثم معمارزاده
  ميثم معمارزاده می گوید:

  مادرشرکت پتروشیمی رازی بندرامام خمینی ازاین تجهیزات استفاده مستمرمیکنیم وبه جرات می توانم بگویم حداقل درمورد آنالیزارتعاشات بسیارموفق بوده ایم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =