همایش آموزشی راهکارهای تحلیل و ریشه یابی خرابی ها در نت

این همایش دومین بارش می باشد که در سطح کشور برگزار می گردد.عنوان همایش نشانگر کاربردی و تاکید روی نقطه کلیدی و ضعف عمده صنایع در حوزه نگهداری و تعمیرات دارد.این همایش هیجدهم و نوزدهم مهر ماه در تهران برگزار می شود.در هتل المپیک در خدمت دوستان و همکاران خواهیم بود.در این همایش کارگاه آموزشی ارائه خواهد گردید که در مطالب سایت به آن اشاره شده بود.(ابزارهای کلیدی در تجزیه و تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات)

این کارگاه بیشتر عملی است و در حوزه کاربرد سریع آن متمرکز است و پیچیدگی و گسترده کردن موضوع دوری شده است.به طوری که بتوانید خیلی سریع در واحد نت سازمان پیاده سازی کنید و به دیگر پرسنل واحد نت آموزش دهید.

درباره این همایش:

شرایط امروز صنایع کشور ما ، توجه بیشتر به تحلیل و ریشه یابی خرابیها و کاهش هزینه ها را ایجاب  نموده و در این راستا استفاده از روش Root Cause Analysis گام مهمی در جهت تحقق این موضوع میباشد.

پس از برگزاری نخستین همایش تحلیل و ریشه یابی خرابیها در سال ۱۳۸۹ که با استقبال دست اندرکاران صنایع مختلف کشور  مواجه گردید  ، دومین همایش آموزشی RCA  با بهره گیری از مدرسین باتجربه در مهر ماه سال جاری برگزار  خواهد شد.

تحلیل و ریشه یابی خرابیها همواره موضوع مورد علاقه دست اندرکاران امور نگهداری و تعمیرات بوده است . البته بهترین تجربیات در این زمینه مربوط به صنایع هواپیمایی میباشد و تحلیل خرابیها در صنایع دیگر بویژه صنایع تولیدی با جدیت دنبال نمی شود.

در همایش دوم ، ارائه مطالعات موردی درکنار رویکرد آموزشی و فرهنگ سازی این مبحث مهم مدنظر قرار گرفته تا گامی هرچند کوچک جهت نهادینه شدن فرهنگ تحلیل و ریشه یابی خرابیها در صنایع مختلف کشور برداشته شود.

هدف این همایش کمک به همه کسانی است که به نوعی درگیر امور نگهداری و تعمیرات در صنایع میباشند.

محورهای همایش:

مباحث ارائه شده در همایش دوم براساس محورهای مشروحه زیر میباشد :
۱) راهکارهای عملی در تحلیل و ریشه یابی خرابیها (براساس استانداردهای موجود)
۲) نقد و بررسی بهترین تجربیات در زمینه تحلیل خرابیها
۳) اصلاح فرایند نگهداری و تعمیرات در سازمان برای جمع آوری اطلاعات مناسب جهت تحلیل و ریشه یابی خرابیها

معرفی کارگاه های همایش:

نقد و بررسی سه مثال عملی در تحلیل و ریشه یابی خرابیها ( RCA )
ارائه : مهندس علی اکبر برزگر
در این کارگاه مراحل تحلیل و ریشه یابی خرابیها به کمک سه مثال عملی تشریح میگردد . روش مورد استفاده برای تحلیل و ریشه یابی در هر سه مثال با یکدیگر متفاوت است تا حاضرین در همایش با نحوه انتخاب روش مناسب جهت تحلیل نیز آشنا گردند. مثالهای منتخب عبارتند از :
– شناسایی علت بروز حادثه برای تکنسین برق در هنگام تعویض فیوز
– تحلیل و ریشه یابی نقص فنی موتور هواپیما در پرواز شماره ۱۵۴۹ خطوط هوایی آمریکا و بروز ۷۰ میلیون دلار خسارت
– تحلیل و ریشه یابی خرابی در یک ایستگاه پمپاژ نفت خام

علل ریشه ای خرابی اجزاء مشترک در تجهیزات دوار
ارائه : مهندس حسین فراهانی
در این کارگاه، علل ریشه ای خرابی اجزاء عمومی تجهیزات دوار از جمله شفت، بیرینگ غلتشی، بیرینگ لغزشی، کوپلینگ و چرخ دنده فهرست شده و تشریح آنها، حالتهای خرابی مربوطه، روشهای ارزیابی آنها و نیز پتانسیلهای موجود برای تشخیص به موقع آنها از طریق تکنیکهای پایش وضعیت شرح داده می شود.
مقدمه ای بر تحلیل ریشه ای خرابی ها و فلوچارت مراحل آن ، معرفی انواع کلی تجهیزات دوار ، معرفی اجزاء عمومی تجهیزات دوار و حالتها و علل ریشه ای خرابی آنها و معرفی تکنیکهای پایش وضعیت و چگونگی بکارگیری آنها در قالب استراتژی پیش اقدامانه (Proactive) مباحث این کارگاه میباشد .

تحلیل و ربشه یابی خرابی یک دمنده
ارائه : مهندس محمد سبزی
موضوع این کارگاه به تحلیل و ریشه یابی خرابی یک دمنده (در یک پالایشگاه نفت ) اختصاص دارد . رویکرد مورد استفاده برای تحلیل شامل پنج گام به شرح زیر میباشد :
۱) بررسی یافته ها ۲) ساخت مدل خرابی ۳) ساخت مدل فیزیکی ۴) راستی آزمایی مدل خرابی ۵) ثبت نتایج و تحلیل درخت خرابی

مفاهیم اساسی در تحلیل و ریشه یابی خرابیها بهمراه ارائه مثال
ارائه : مهندس اسماعیل روحی پور
مدل مورد بحث در این کارگاه در قالب چهار گام زیر و با ذکر مثالی عام، در پی اثبات سهولت و در عین حال دقت بالای مورد نیاز جهت بکارگیری RCA در تمامی امور بویژه در امور نگهداری و تعمیرات می باشد.
مرحله۱: جمع آوری اطلاعات ، مرحله۲: ترسیم نمودار عامل سببی با ذکر مثالی از یک اتفاق ساده در آشپزخانه(که منجر به آتش سوزی در آشپزخانه شده) ، مرحله ۳: شناسایی علت ریشه ای با بهره‌گیری از یک دیاگرام تصمیم‌گیری به نام نقشه علت ریشه‌ای و مرحله۴: نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات

ابزارهای کلیدی در تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات بهمراه مثالهای عملی
ارائه : مهندس ناصر جلالی
در این کارگاه سعی برآن است که پنج ابزار موثر در تجزیه و تحلیل علل ریشه ای خرابی تجهیزات به زبان ساده و تصویر تشریح گردد تا مخاطبان بدور از پیچیدگی های خاص این ابزارها بتوانند از آنها به راحتی در حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات سازمان خویش بهره ببرند.
تببین روشها و ابزارهای حل مسئله و تجزیه و تحلیل علل ، تشریح ۵ ابزار برتر در حوزه نگهداری و تعمیرات ، ترتیب استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل علل ریشه ای و مثال های کوتاه ولی مفید برای آشنائی بیشتر با ابزارها مباحث این کارگاه را تشکیل میدهد.

روشهای حل مسئله در شناسائی و تجزیه و تحلیل علل خرابی تجهیزات بهمراه Case Study
ارائه : مهندس جواد سلطانیان
در این کارگاه یک روش علمی و عملی جهت حل مسائل (خصوصاً در حوزه نگهداری و تعمیر) ارائه می گردد تا فراگیران گرامی با فرایند آن آشنا گردند. معرفی اجمالی روشهای حل مسئله ، گامهای اساسی حل مسئله ، راه های کشف و فهم مسئله ، پیش نیازهای حل مسئله و مروری بر یکی از مدلهای مرسوم در حل مسئله بهمراه بررسی یک پروژه واقعی مباحث این کارگاه میباشد.

مخاطبان همایش:
حضور در این همایش برای ارتقاء دانش و مهارت افراد مشروحه زیر در سازمانها مفید میباشد :
• مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات
• روساء و کارشناسان بخش برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات
• ناظران فنی و بازرسین نگهداری و تعمیرات
• روساء ، سرپرستان و کارشناسان بخشهای اجرایی نت شامل مکانیک ، برق ، ابزار دقیق ، تاسیسات و …
• مدیران ، روساء و کارشناسان بخشهای طراحی و مهندسی سازمانها
• مدیران ، روساء ، سرپرستان و کارشناسان بخشهای بهره برداری و عملیات

بروشور این همایش را از اینجا دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 8 =