برای کاهش هزینه های نت چه راهکاری موثر تر است؟

احتمالا وقتی این مطلب در سایت نشان داده می شود ، در بندرعباس هستم و در یکی از نیروگاه های برق منطقه جلسه در خصوص پیاده سازی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات در نیروگاه های برق کشور دارم.قبلا در حدود سه الی چهارتا از نیروگاه های گازی برق کشور در اهواز و مشهد و غیره را بازدید شده است و برای آنها فعالیتهای در حوزه نگهداری و تعمیرات انجام شده است اما برنامه این جلسه در نیروگاه برق بابی شد که در مورد یکی از پیشنهادی که به یکی از بزرگ ترین نیروگاه های برق کشور داده بودیم دوباره زنده شود!

یکی از چالش های اصلی و کلیدی سازمانهای بزرگ صنعتی در کشور ما کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات می باشد برخی اوقات تجهیزات یک صنعت مثل نیروگاه برق کلیدی می باشد و فقط بحث سود و ضرر نیست بلکه امنیت و رفا مردم با آن مرتبط است و هزینه های توقف اتفاقی یک دستگاه فقط منوط به قطعات یدکی و هزینه نیروی انسانی نمی شود بلکه موارد جدی تر و پر هزینه تری را شامل می شود.

از طرفی با توجه به تحریم های تحمیل شده بر صنعت کشور در خصوص تامین قطعات یدکی و هزینه های بالای آن توجه صنایع بزرگ و سنگین کشور به بحث مدیریت هزینه های سازمان بیشتر از قبل شده است و یک از حوزه های حیاتی و کلیدی نگهداری و تعمیرات است.(بالاخره مگر این طوری نت کمی مطرح تر شود!)

پاسخ این سوال که برای کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات چه راهکاری موثر تر است؟ کمی سخت می باشد چون ابتدا باید راهکارهای موجود در مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات را طرح کنیم و بعد از آنها با ارائه دلایل آماری و مختلف بهترین را انتخاب کنید.که هدف این مطلب این نیست و با توجه به شرایط فعلی صنعت و هزینه های بالای تامین قطعات یدکی و غیره تحلیل راهکارهای مختلف از حوصله خارج است.

 1. اما چند سوال طرح می شود که پاسخ به آنها می تواند راهگشا پاسخ سوال اصلی باشد:
 2. آیا در سازمان هزینه های نگهداری و تعمیرات را محاسبه می کنید؟
 3. آبا برای محاسبه هزینه های نگهداری و تعمیرات سازمان از یک مدل طرح ریزی شده و استاندارد شده استفاده می شود؟
 4. آیا تحلیل کافی بروی هزینه های نگهداری و تعمیرات سازمان انجام می شود؟ مثلا نسبت هزینه تعمیرات اضطراری به هزینه کل نت سازمان محاسبه می شود و دلایل افزایش و کاهش آن تحلیل می گردد؟ و روند افزایشی و کاهشی آن کنترل و مدیریت می شود؟
 5. در چه حوزه ای از نت بیشترین هزینه های نت متمرکز است؟
 6. کدام یک از تجهیزات بیشترین سهم هزینه های نت را شامل می شوند؟
 7. برای مدیریت هزینه نت در سازمان چه اقدامات و پروژه هایی را طرح ریزی و تعریف کرده اید؟

در نهایت پاسخ گوئی به این سوالات یک چشم انداز از وضعیت فعلی مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات سازمان ارائه می دهد.

در بیشتر کارخانجات بزرگ و سنگین که برای پیاده سازی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات حضور پیدا کرده ایم یک نکته در همه آنها مشترک بوده است.برای کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات آنها باید نگهداری و تعمیرات پیشگویانه Predictive maintenance PdM در اولویت پیاده سازی سیستم نت قرار گیرد.متاسفانه دقیقا سازمان ها برعکس آن حرکت می کنند و در این حوزه کمتر وارد می شوند یا اینکه سریع اقدام خرید تجهیزات پایش وضعیت می کنند و یا اینکه پروژه های پژوهشی دانشگاهی مختلف اجرا می کنند و یا ….

طرح ریزی یک سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات پیشگویانه با تلفیق چند مبحث با یکدیگر قابلیت پیاده سازی موثر را دارد و یکی از آنها پاسخ گوئی صحیح و دقیق به سوالات فوق است و اگر در حال حاضر این سوالات قابلیت پاسخگوئی را ندارد اولین گام ایجاد بستر محاسبه هزینه های نت است و برای رسیدن به پاسخ صحیح سوالات فوق سیستمی را طرح ریزی کنید.

بعد از آن پیاده سازی مکانیزم یا سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات پیش بینانه یا پیشگویانه با اصول استاندارد آن است نه به صورت مقطعی ، سلیقه ای یا موقت!!!

و در نهایت اقدام برای تامین تجهیزات پایش وضعیت دستگاه های CM یا Condition Based Maintenance CBM می باشد.

پس اگر بخواهیم خلاصه کنیم موثر ترین راهکار در کاهش هزینه های نت در سازمان پیاده سازی مدیریت نگهداری و تعمیرات پیشگویانه منطبق بر استاندارد های آن و تجهیزات کارخانه شماست.بدون شک این طور است! از نت مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM بپرسید! موفق باشید.

3 پاسخ
 1. بهزاد غلامزاده
  بهزاد غلامزاده می گوید:

  مطمئنا RCM یکی از یهترین روش‏های بهینه سازی هزینه‏های نگهداری و تعمیرات می‏باشد، اما باید به این نکته نیز دقت کرد که پیاده سازی RCM پیش‏نیازهایی دارد که مهمترین آن پیاده سازی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) می‏باشد، پس از آن می‏توان بسوی استفاده از ابزارهای CBM و همچنین RCM رفت.

  پاسخ
 2. ميثم معمارزاده
  ميثم معمارزاده می گوید:

  البته به نظر می رسد کم هزینه ترین راه تعیین مقدار پوشش تعمیرات پیشگویانه،پیشگیرانه واضطراری از طریق آنالیز هزینه ها و RCM باشد.

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي می گوید:

   سلام و تشکر از پیامتان
   کم هزینه ترین راه ممکن است باشد اما موثرترین مسیر نیست از طرفی مبحث RCM خودش یک از انتخاب هایی است که برای پیاده سازی خودش کلی باید هزینه کرد و عمدتا بدلیل پیاده سازی غیر اصولی اتلاف هزینه زیادی دارد.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =