درخت تحلیل خرابی ها FTA

امروز دانشگاه فردوسی مشهد ساعت 14:00 تدریس کلاس نگهداری و تعمیرات داشتم برای دانشجویان گروه مهندسی صنایع پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی در زمینه نگهداری و تعمیرات تعریف شده است تا کنون سه تا از این پروژه ها ارائه شده است.

لیست پروژه های تعریف شده به قرار زیر می باشد :

 1. FTA
 2. MFMEA
 3. OEE Study
 4. OEE Impact
 5. OEE Toolkit
 6. OEE Analisis
 7. Kaizen
 8. MTTR & MTBF
 9. KPI Maintenance
 10. نظام آراستگی 5S
 11. RCM
پروژه های شماره 3 و 11 برای دو گروه تکرار شده است چون مباحث مهمی هستند.تا کنون پروژه های اثربخشی کلی تجهیزات OEE Study و درخت تحلیل خرابی FTA ارائه شده است.
امروز مبحث درخت تحلیل خرابی FTA ارائه شد زحمت خوبی کشیده بودند و بر روی مطالب تسلط داشتند.FTA یا همان Fault tree analysis یکی از ابزارهای مهم در تجزیه و تحلیل خرابی ها و طراحی و اصلاح سیستم های اتوماسیون کارخانجات است.با این ابزار بخوبی می توانید سطوح خرابی و خطاهای یک سیستم بزرگ و کوچک را برای یک تجهیز یا هر سیستم دیگری تحلیل کنید.
این یک مبحث پیشرفته و فراموش شده در صنعت نت کشور ماست در آینده در خصوص این ابزار بیشتر خواهیم گفت و سعی می کنم فایلهای آن را برای اعضا و خوانندگان نت بهره ور فراگیر در سایت ارائه دهیم و در کارگاه های آینده نگهداری و تعمیرات ارائه خواهد.
3 پاسخ
 1. بحرالعلوم
  بحرالعلوم گفته:

  استاد لطفا به توضیحات زیر توجه فرمائید و در صورت امکان راهنمائی نمائید.
  شرکتی با بیش از 50 نوع ماشین الکترومکانیکی و بیش از 400 عدد، دارای برنامه های نگهداری پیشگیرانه شیفتی، روزانه، هفتگی و … که این برنامه ها هر روز توسط نرم افزار Cwork پرینت گرفته شده و به پرسنل مربوطه جهت اجرا در 4 شیفت کاری داده می شود. حال به نظر شما آیا پرینت بیش از 100 عدد چک لیست (روزانه) که 90 در صد آنها بازرسی های ظاهری شیفتی و روزانه دستگاه می باشند، کار درستی است؟ چگونه باید از این حالت کاغذ بازی خارج شد؟ ضمن اینکه همین کاغذ ها که به صورت نصف و نیمه چک خورده و به واحد نت برمیگردند باید مدت زمانی صرف close کردن آنها در سیستم گردد. نظر شما در این مورد چیست؟ متشکرم

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   سلام
   در یک مطلب جداگانه در سایت در این خصوص پاسخ خواهم داد کمی فرصت دهید سرم شلوغ است
   با تشکر

   پاسخ
 2. بحرالعلوم
  بحرالعلوم گفته:

  سلام استاد. با تشکر از زحمات شما اگه ممکنه توضیحات بیشتر یا فایل های آموزشی این مباحث رو هم اضافه کنید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =