معرفی کارگاه های همایش راهکارهای کاهش هزینه نت و مدیریت انرژی

مديران فني  و نگهداري و تعميرات در طول دوران تصدي اين شغل بارها اين جمله را شنيده اند كه : ” هزينه نگهداري و تعميرات شما خيلي زياد است “.

از آنجائیکه  نگاه متداول  در  دسته بندی هزینه های نگهداری و تعمیرات براساس نمودار فوق میباشد ، پیکان کاهش هزینه به سمت نیروی انسانی نشانه رفته  و در این راستا مواردي همچون كاهش تعداد پرسنل  و محدودنمودن  اضافه كاريها  به عنوان اولين راهكار مطرح ميگردد .

آقای Christer Idhammar سه راهکار کلی را برای کاهش هزینه ها معرفی می نماید   :

1) حذف هزینه ها (Cut Costs )  :

مواردی همچون کاهش تعداد پرسنل و محدودیت در اجرای نت پیشگیرانه میتواند بصورت مقطعی و کوتاه مدت منجر به کاهش هزینه ها گردد اما   در طولانی مدت با افت قابلیت اطمینان ، هزینه ها افزایش بیشتری خواهد یافت.

2) پیشگیری از نیاز به نت ( Maintenance Prevention ) :

فعالیتهایی نیز بالانس تجهیزات ، هم محوری ، تمیزکاری ، روانکاری ، آچارکشی ، فیلتراسیون و … نیاز به اجرای فعالیتهای تعمیراتی را که مستلزم توقف تجهیز و تعویض قطعات میباشد را کاهش خواهد داد .  بنابراین این دسته از اقدامات از جمله فعالیتهای پایه در فرایند نت میباشد که منجر به کاهش هزینه ها خواهد شد.

3) اجرای موثرتر فعالیتهای نگهداری و تعمیرات  (Execute remaining maintenance more efficiently) :

اجرای موثرتر فعالیتهای نگهداری و تعمیرات به معنی شناسایی زودهنگام ، اولویت بندی ، برنامه ریزی و زمانبندی کارها ، اجرای دقیق فعالیتها ، ثبت سوابق ، آنالیز و بهبود در فرایند نت میباشد.

در نخستین همایش راهکارهای کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات  ، ضمن ارائه تجربیاتی از صنایع ایرانی در زمینه پیامدهای حذف هزینه ها ، مدرسین کارگاهها و متخصصین حاضر در همایش دو موضوع کلی را مدنظر قرار داده اند :

1) برای پیشگیری از نیاز به تعمیرات ، راهکارهای ساده ، کم هزینه و کوتاه مدت در زمینه تمیزکاری ، روانکاری و … همراه با مثالهای عملی ارائه خواهد شد که اجرای آنها علاوه بر جلوگیری از بروز فرسایش و خرابی زودهنگام منجر به کاهش میزان مصرف انرژی خواهد شد.

2) راهکارهای اساسی برای اجرای موثر تر نت و بهینه سازی فرایند نگهداری و تعمیرات ارائه میگردد که مهمترین ویژگی این راهکارها ، تجربه اجرای آنها توسط مدرسین کارگاهها و اطمینان از اثربخشی و قابلیت اجرای آنها میباشد.

ناصر جلالی  –  دبیر همایش

•مدیر پروژه های پیاده سازی انواع سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات در صنایع

•مدرس نت برنامه ریزی شده PM در دانشگاه فردوسی مشهد – گروه مهندسی صنایع

•نویسنده سه کتاب در زمینه نگهداری و تعمیرات

•دبیر / عضو کمیته مهندسی کنفرانس های نت کشور

کارگاهها :

1) پیاده سازی نت هدفمند مبتنی بر مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات

  ارائه مدل های محاسبه هزینه نت ، تشریح راهبردهای پیاده سازی مدیریت هزینه های نت ، معرفی  شاخص های کلیدی و کاربردی برای مدیریت هزینه های نت  و معرفی ابزارهای کاهش هزینه های نگهداری وتعمیرات موضوع این کارگاه میباشد.

2) روش ها و مدل های کاهش مصرف قطعات یدکی در نت تجهیزات

با توجه به وضعیت فعلی صنعت و تحریم های اقتصادی تحمیل شده ، تامین قطعات یدکی یکی از چالشهای امروز صنایع بوده و مدیریت مصرف قطعات از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.  در این کارگاه به بررسی  روش های کاهش مصرف قطعات در صنعت و تئوری تصمیم گیری تعویض / مصرف   به همراه یک مثال ساده و مفهومی در تصمیم گیری تعویض قطعات پرداخته میشود.

آقای مهندس علی اکبر برزگر

 •یازده سال تجربه پیاده سازی سیستمهای نگهداری  و تعمیرات (PM و TPM) در صنایع مختلف کشور

•هشت سال تجربه تدریس در زمینه مباحث مختلف نت بویژه RCM , TPM , KPI , RCA

•نویسنده کتاب الگوبرداری از بهترین تجربیات در پیاده سازی سیستم TPM

•دبیر کمیته راهبردی و مهندسی همایشهای TPM و RCM و دبیر همایش RCA طی سالهای 87 تا کنون

کارگاهها و سخنرانی ها  :

•آناتومی هزینه نگهداری و تعمیرات  و شاخصهای ارزیابی اثربخشی هزینه نت 

•راهکارهای اجرایی برای افزایش عمر بیرینگها و الکتروموتورها  ،    کاهش مصرف روانکارها  و افزایش عمر مفید آنها 

•شناسایی و حذف برنامه های PM غیرضروری در 7 گام    و  راهکارهای کاهش زمان توقف جهت انجام تعمیرات ( بهبودشاخص  MTTR) تا 15%

آقای مهندس دادگر فروغی

 •مدیر عامل شرکت رسا تدبیر پارس

•عضو رسمی انجمن مشاوران مدیریت ایران (IMCA)

•مشاور و مدیر پروژه های راه اندازی و نصب تجهیزات و تکوین محصول کارخانجات صنعتی

سخنرانی   : نقش بلوغ سازمانی در کاهش هزینه های سازمان

مشخص نمودن عوامل اتلافات هزینه  در سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات  اولین گام در ارزیابی و مدیریت هزینه های نت در سازمان می باشد که بر مبنای مقدار و گستردگی آن می توان اقدامات کاهنده و استراتژی برخورد را تعیین نموده و با استفاده از ابزارهای مهندسی و مدیریتی   در جهت کاهش و حذف اتلافات هزینه در   نت حرکت نمود . در این سخنرانی روشهای بلوغ سازمانی در نحوه شناسائی اتلاف هزینه ، زمان و نیروی انسانی و مدیریت آنها به سمت کاهش یا حذف کامل از سازمان بررسی می گردد.

آقای مهندس مهدی حسینی

 •مدیر نگهداری و تعمیرات کارخانه ریخته گری توحید خراسان

•مشاور و مدیر پروژه های مدیریت انرژی در کارخانجات صنعتی

سخنرانی   :  جلوگیری از اتلاف هزینه های انرژی با پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی در سازمان

مدرس در کارگاه ضمن معرفی فناوری ‌هاي نو در مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی ، راهبردهای مدیریت و کاهش انرژی در کارخانه را در سه مبحث راهبردهای مکانیکی ، الکتریکی و بهره ور ی انرژی حرارتی (با ذکر مثال عملی ) ارائه خواهد نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 20 =