بسیج صنعتی و چالش های اجرائی آن

در کارخانه ای جلسه ای بود روی مباحث توسعه و بهبود فعالیتهای نگهداری و تعمیرات یکی از کارشناسان واحد نت خیلی روی مباحث کار بسیجی وار در کارخانه و عناوینی از این قسم تاکید و استفاده زیاد می کرد.

هر چه گوش دادیم به جایی نرسید که چه می گوید و در صنعت فعالیت بسیج گونه منظورش چیست! بیشتر به حوزه های فرهنگی و اجتماعی اشاره می شد و ارتباط آن با مباحث کاری کارخانه و حوزه نت مجهول باقی ماند!بالاخره بعد از نیم ساعت سخنرانی ایشان نوبت تشریح پروژه نت شد.

در آنجا آوردیم که کار بسیجی وار با آن نگرش بجائی نمی رسد باید با نگرش بسیج صنعتی به کارخانجات و صنعت نظر داشت و آن به این گونه که بسیج :

(ب) برنامه ریزی : در کارخانه برای کلیه فعالیتهای فنی و مهندسی از تجهیز ، محصول و مواد اولیه و فرآیند تولید طرح ریزی و برنامه ریزی هدفمند و بررسی مجدد  فرآیندهای کسب و کار و تولید در راستای کاهش هزینه های انرژی و مصرف قطعات یدکی انجام گیرد.

(س) سازماندهی : در کلیه بخش ها و پرسنل سازمان سازماندهی مبتنی بر طرح و برنامه ریزی انجام شده صورت گیرد و اهداف و خط مشی سازمان تشریح و اهمیت کار روشن و شفاف شود.

(ی) یک پارچه سازی : سیستم های طرح ریزی شده سازمان یک پارچه گردد و ارتباط بین سیستم ها و محتوی کارها و فعالیتهای اجرائی منسجم و در قالب یک روح واحد کاری و صنعتی دیده شود.

(ج) جاری سازی : آنچه که در سه بند قبلی طراحی ، تهیه و تدوین گردیده است در کل واحدهای سازمان جاری سازی شود و نتایج آن ارزیابی و بررسی گردد و بر اساس آن اقدامات موثر تعریف و پیگیری گردد.

آنچه کلید کار است رعایت بند بند بسیج از اول به آخرش است یعنی باید از برنامه ریزی و طرحریزی شروع کنیم و نه از جاری سازی! آنچه که در صنعت جایش خالی است برنامه ریزی ، طرح ریزی و فعالیتهای مهندسی است و ایجاد محتوی دانش ، همان طور که توسط بزرگان جامعه نیز تاکید شده است که دانش محوری اصل است و  مسیر بهبود صنعت و خنثی کردن تحریم های تحمیلی ، ” دانش “ است.انشالله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − چهار =