کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات استراتژی برای بقاء سازمان

دو روزی است که روی فایلهای ارائه همایش راهکارهای کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات و مدیریت انرژی کار می کنم.دو تا کارگاه یک ساعت و نیم و یک ربع صحبت دبیر همایش نگهداری و تعمیرات جزو برنامه های اختصاص داده شده است.امروز وضعیت صنعت کشور بسیار بحرانی تر نسبت به سالهای قبل است ، حداقل در 15 سال قبل که در صنعت حضور داشته ایم این سالها سخت تر از آن سالهاست.

اگر سر تیتر خبرهای روز کشور و صنعت را دنبال کنیم و از حاشیه های سیاسی آن در درون و برون کشور بگذریم.صنعت کشور در وضعیت فشاری قرار گرفته است.

  1. مواد اولیه خارجی کارخانجات تحریم شده است.
  2. قطعات یدکی و کلیدی تجهیزات کارخانه تحریم شده است و اگر بدست آید با چند برابر قیمت و زمان زیاد می برد.
  3. توازن بین عرضه و تقاضا در بازار بهم خورده است
  4. نوسانات دلار و فشارهای تحمیلی کشورهای غربی روی بانک های بین اللملی وضعیت تجارت و تبادلات را سخت کرده است.

در سیستم هر سازمانی مبحث کاهش هزینه ها یکی از استراتژی های موثر سازمان برای حضور موثر در بازار کسب و کار و سود بیشتر می باشد.اما امروز برای کارخانجات صنعت کشورمان کاهش هزینه های سازمانی یک استراتژی برای بقا و بودن است نه برای سود بیشتر!

مدیریت صبح، وقتی در کارخانه حضور می یابد به سود نمی اندیشد به این می اندیشد که سازمان را چگونه حفظ کند و کشتی کارخانه با سرنشینانش را چطوری از این طوفان تحریم ها و تحمیل ها و هزینه ها گذر دهد.

دو هفته است که با همکاران در شرکت رسا تدبیر پارس جلسات مستمر و طولانی برگزار می شود که روی مباحث کاهش هزینه های سازمانی و پروژه های ممکن در کارخانجات طرح ریزی می گردد.یکی از محورهای اصلی جلسات مدیریت مالی سازمان ها بود.در اکثر سازمانها که مدنظر ما سازمانها صنعتی می باشد.فعالیتهای حسابداری و گزارشات مالی در واحد مالی انجام می گردد ولیکن در کمتر سازمانی مدیریت مالی دیده می شود.در این جلسات بیش از بیست شاخص مالی در حوزه مدیریت مالی تبیین گردید و ارتباط آنها با فعالیتهای مهندسی ، تولید ، نگهداری و تعمیرات و لجستیک سازمان بررسی شد.(به زودی شرح خدمات حوزه مالی شرکت رسا تدبیر پارس برای سازمانهای صنعتی را اعلام می شود)

جالب اینجاست که تمامی شاخص های مالی برای مدیریت مالی موثر کارخانه منتج به اقدام اصلاحی و بهبود در سیستم های مهندسی ، تولید ، کیفیت و نگهداری و تعمیرات می گردد.

تاکید می شود در سازمانهای صنعتی کشورمان مدیریت مالی نداریم بلکه محاسبات مالی انجام می شود و امروز راز اصلی بقا سازمان مدیریت مبتنی بر هزینه های و مدیریت مالی صحیح و موثر است.

یکی از تکنیک های موثر در کاهش هزینه های سازمان سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان است ، اما مدیریت مالی سازمان است که هزینه های نگهداری و تعمیرات سازمان را بخوبی می تواند تصویر کند و چراغ راه فعالیتهای سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات کارخانه باشد.کجا ، چه سیستمی ، چگونه و به چه مقدار و توسط چه افرادی باید انجام و هزینه شود که در نهایت منجر به کاهش هزینه های اتلاف و پنهان سیستم نگهداری و تعمیرات کارخانه شود.امیدوارم مباحثی که در همایش مذکور ارائه می شود منجر به بهبود ها و کاهش هزینه ها خوبی شود.انشالله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + یک =