شاخص MTBF را در چه بازه های زمانی محاسبه کنیم بهتر است!؟

[تعداد: 6    میانگین: 2.5/5]

در خصوص شاخص MTBF  در سایت مطالب زیادی درج شده است. در آخرین مطالب نگاهی انتقادی بروی تناوب محاسبه و تحلیل شاخص متوسط بین دو خرابی MTBF Mean time between failures ارائه شد و اشتباهات رایج در محاسبه و تحلیل این شاخص اشاره شد.

در این مطلب سعی بر آن داریم موضوع تناوبهای محاسبه این شاخص را بیشتر باز شفاف شود.همان طور که در مطلب قبلی اشاره شد اکثر سازمانها شاخص MTBF را در تناوبهای نادرستی محاسبه و تحلیل می کنند ؛ بماند که خیلی ها فرمول محاسبه شاخص را حتی در نرم افزار نگهداری و تعمیرات سازمانشان نیز اشتباه است و برحسب تجریه و برداشت شخصی و فردی طرح ریزی کرده اند یا اینکه از منابعی که به صورت کلی و عمومی به تعریف این شاخص پرداخته اند استفاده نموده اند.

یکی از نکات اصلی در تعیین صحیح تناوبهای محاسبه و تحلیل شاخص MTBF مبنای زمان محاسبه این شاخص است.

ممکن است شما در تناوبهای زمانی ماهانه و سه ماه یا شش ماه بخواهید این شاخص را محاسبه ، تحلیل یا گزارش کنید اما مبنای زمانی محاسبه شاخص بر اساس تاریخ اولیه تنظیم اطلاعات اولیه دستگاه باید باشد ، که ممکن است آن زمان از اول راه اندازی دستگاه باشد یا اینکه هر زمانی که شروع به ثبت اطلاعات تعمیراتی دستگاه کرده اید

مثلا تجهیز کمپرسور را حدود ده است که شما اطلاعات تعمیراتی اش را ثبت می کنید .تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۸۱ که مربوط به ده سال پیش می باشد مبنا محاسبات شاخص MTBF می تواند قرار گیرد. و کل این زمان در تاریخچه عملکرد دستگاه و فعالیتهای نگهداری و تعمیرات آن قرار می گیرد و اگر امروز شما گزارش از وضعیت این شاخص برای این تجهیز تهیه می کنید اطلاعات ده سال پیش در وضعیت نرخ خرابی و رفتار خرابی تجهیز باید مدنظر قرار گیرد.

در تحلیل و پیاده سازی شاخص MTBF باید روند رفتاری خرابی های تجهیز را مدنظر داشت تا موقعیت مناسب برای تحلیل ایجاد شود.

پس بازهای زمانی محاسبه شاخص MTBF می تواند یک ماه ، دو ماه ، سه ماه و شش ماه باشد در این زمانها فقط وضعیت دستگاه را با توجه به تاریخچه رفتار خرابی دستگاه مورد بررسی قرار می دهیم نه اینکه در بازه یک ماه بیاییم مقدار کارکرد دستگاه را تقسیم به تعداد خرابی ها ماهش بکنیم !؟ این طوری اگر یک ماه شما خرابی نداشته باشید شاخص MTBF بینهایت می شود و اگر یک ماه یک خرابی داشته باشد مثلا مقدارش ۱۵ روز می شود فاصله بین ۱۵ و بینهایت برای شاخص MTBF مفهومی ندارد.پس نگاه می کنیم به گذشته و تاریخچه خرابی های این دستگاه و بعد محاسبات را انجام می دهیم این طوری همه پیش فرضهای کاری و تحلیلی این شاخص برای کارشناسان نگهداری و تعمیرات سازمان بهم می ریزد. نگرش جدید را پیش روی آنها خواهد گذاشت.

اگر فرصت شود در خصوص محاسبه دقیق این شاخص در آینده بحث خواهیم کرد.موفق باشید.

5 پاسخ
 1. ali
  ali گفته:

  باسلام .
  تمام مطاب شما بسار عالی و جامه است .برای تکمیل مقاله باید چند روش توضیع و مدل سازی برای کامل کردن مقاله انجام داد .

  باتشکر

  پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *