مفهوم اصلی نگهداری و تعمیرات پیش بینانه

مفهوم اصلی نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (پیشگویانه)

حدود دو سال پیش در یکی از کنفرانس های نگهداری و تعمیرات که در شمال کشور برگزار گردید مبحثی تحت عنوان مدل یا الگو پیاده سازی سیستم نگهداری و تعمیرات پیش بینانه در صنایع ارائه دادیم.متاسفانه اکثر سازمانها تجهیزات و ابزارهای پایش وضعیت تجهیزات را تهیه می کنند ، ولیکن از طرح ریزی یک سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات پیش بینانه یا پیشگویانه غافل هستند.در برنامه ای طولانی مطالب تخصصی در این خصوص را برنامه ریزی کرده ایم که در سایت نت بهره ور فراگیر درج شود.امیدوارم که این مطالب بتواند در توسعه فرهنگی و سیستمی مدل های پیاده سازی نگهداری و تعمیرات پیش بینانه موثر باشد.از همکار و دوست گرامی آقای مهندس کاظمی بابت تلاشهایشان در زمینه ترجمه و تدریس تخصصی در زمینه نت پیش بینانه تشکر می کنم.

 اگر چه تکنولوژی های نت پیش بینانه خیلی پیچیده به نظر می رسند، اما مفهوم اصلی آن ساده است:
اغلب تجهیزات صنعتی بطور ناگهانی خراب نمی شوند. بلکه، طی هفته ها و ماهها، بتدریج خراب می شوند و از طرق مختلف علائم هشدار دهنده ای صادر می کنند. این علائم هشدار دهنده، نظیر دما، ارتعاش، یا صوت که با توجه به شرایط تغییر می کنند قابل کشف با تکنولوژی های نت پیش بینانه هستند. در نتیجه، نت پیش بینانه زمان مورد نیاز برای برنامه ریزی و زمانبندی تعمیرات، قبل از خرابی را فراهم می کند، بطوریکه می توان از خرابی های سنگین و توقف های پر هزینه جلوگیری کرد.
منحنی زیر این مفهوم را شرح می دهد:

مفهوم اصلی نگهداری و تعمیرات پیش بینانه

مفهوم اصلی نگهداری و تعمیرات پیش بینانه

نکته حائز اهمیت اینکه: اختلاف هزینه تعمیر زمانی که متخصص نت پیش بینانه مشکل را کشف می کند با زمانی که اپراتور آنرا احساس می کند بسیار زیاد است. در واقع، مطالعات روی نت پیش بینانه نشان داده است، هزینه نت پیش بینی نصف نت اضطراری یا کار تا خرابی است.
هیچ رویکردی از نت نمی تواند به اندازه نت پیش بینانه فرصت برنامه ریزی و زمانبندی بدهد. به همین دلیل است که نت پیش بینانه باید اولین رویکرد نت برنامه ریزی شده باشد.
مطالعات نشان می دهند که کار تعمیراتی برنامه ریزی شده نصف کار بدون برنامه زمان می برد. کار برنامه ریزی شده همیشه راندمان بیشتری نسبت به کار بدون برنامه دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 6 =