آیا پایش وضعیت تجهیزات CM جایگزین خوبی برای نت پیشگیرانه PM است!؟

آیا پایش وضعیت تجهیزات CM جایگزین خوبی برای نت پیشگیرانه PM است!؟

آیا پایش وضعیت تجهیزات CM جایگزین خوبی برای نت پیشگیرانه PM است!؟باید و نبایدهای زیادی در خصوص سیستم نگهداری و تعمیرات مبتنی بر پایش وضعیت تجهیزات CBM وجود دارد.گاهی اوقات تامین و استفاده از ابزارهای پایش وضعیت تجهیزات CM به قدری در سازمانها اولویت پیدا می کند که مسیر فعالیتهای نت پیشگیرانه منحرف می شود. در این خصوص چند سوال مطرح است.

 1. آیا پایش وضعیت تجهیزات CM جایگزین خوبی برای نت پیشگیرانه PM است؟
 2. آیا پایش وضعیت تجهیزات CM راه حل خوبی برای نگهداری و تجهیزات می باشد؟
 3. نت پیشگیرانه PM به پایش وضعیت تجهیزات CM نیازمند است؟ یا اینکه پایش وضعیت تجهیزات CM بی نیاز از نت پیشگیرانه PM است؟

پاسخگویی صحیح به این سوالات به تعریف و مفاهیم این دو موضوع مربوط می شود.حوزه نت پیش بینانه و نت پیشگیرانه اگر صحیح تعریف شود.جایگاه فعالیتهای نگهداری پیشگیرانه و پایش وضعیت تجهیزات به خوبی مشخص خواهد شد.
پایش وضعیت تجهیزات ابزاری برای انجام به موقع نگهداری پیشگیرانه تجهیزات با کمترین هزینه ممکن برای تجهیزات کلیدی سازمان است.حایگزین یا سیستم ویژه ای برای نت پیشگیرانه احتساب نمی گردد.با انجام فعالیتهای نت پیش بینانه زمان های اجرای صحیح نت پیشگیرانه را می توان یافت و اقدام کرد.فعالیتهای تعمیراتی در نگهداری پیشگیرانه می تواند مبتنی بر اطلاعات و تحلیل پایش وضعیت تجهیزات باشد.
همان طور که قبلا نیز اشاره کرده بودیم و نت پیش بینانه یکی از روشها و متدهای مناسب در نگهداری تجهیزات با کمترین هزینه می باشد.متاسفانه در اکثر سازمانهای بزرگ کشور این دو مقوله از یکدیگر جدا دنبال می شود.

2 پاسخ
 1. محمد جواد اسماعیل پور
  محمد جواد اسماعیل پور گفته:

  با درود فراوان حضور جناب مهندس جلالی و سایر دوستان
  یکی از نکات ظریف مقایسه اشتباه بین pm , cm است اگر pm را نگهداری پیشگیرانه فرض کنیم اقدامی که به وسیله cm انجام میشود نیز به نوعی اقدام پیشگیرانه محسوب می شود .
  لذا در مقام مقایسه باید نگهداری بر اساس زمان ( time based maintenance ) را با نگهداری بر اساس وضعیت ( ondition based maintenance ) بررسی نماییم
  اینجانب در بحثهایی که با دوستان در شرکت خود داریم برای تفسیر نگهداری بر اساس وضعیت یا پیشگویانه عنوان نموده ام که همه اینها برای مسایل پیشگیرانه است فقط تکنیک و برنامه ریزی نگهداری متفاوت است.
  اینگونه مقایسه ها منحصر به مورد بالا نیست به عنوان مثال مدتی است تلاش میکنم مفهوم بازرسی فنی ( inspection ) را با ممیزی نت ( audition) را تشریح کنم و برای همکاران محترم شرکتمان روشن کنم که اولی بخشی از تعمیرات است و دومی بررسی و کنترل عملکرد کل مجموعه نگهداری و تعمیر !!!! و جایگاه اولی در دل روند و چرخه نت است !!!!! ( فعلا” که مشغول اثبات هستیم و برایمان دعا کنید !!!!!!)

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز آقای مهندس اسماعیل پور
   شما مفاهیم را خیلی خوب درک کرده اید و هر دو موضوع را درست می فرمایید مقاله ممیزی نت را از سایت دانلود کنید برایشان تکثیر نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − چهار =