فرق بین پیش بینی و پیشگیرانه چیست!؟

پاسخ این سوال را با تعریف اقدامات موردی ، اصلاح ، اصلاحی ، پیشگیرانه ، پیش بینانه و بهبود در کلاس آموزش مجازی  نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM آورده ایم. اما در پاسخ کوتاه به دوست گرامی اشاره کردیم که تفاوت این دو مفهوم در سه موضوع است :
۱- زمان
۲- نوع داده ها
۳- نحوه تحلیل داده ها

اما اقدام پیشگیرانه :

—اقدامی است که برای جلوگیری از وقوع برخی حوادث انجام می دهیم مثلا با بازدید هفتگی روی پشت بام می توانیم وضعیت آشغال های آنجا را چک کرد اگر بود جارو کرد و آنها را دور ریخت و اگر نبود هیچ! این بازدید و جارو کردن باعث جلوگیری گیر کردن ناودان و جمع شدن آب در پشت بام می گردد.

—لذا اقداماتی که مثل تعویض قطعات ، بازدید ، نظافت ، بازرسی ، تعویض روغن و فیلتر هوا همه از می تواند از نوع جلوگیری از وقوع برخی علل خرابی ها تجهیزات شود.
—دقت داشته باشید این اقدامات قابلیت برنامه ریزی زمانی داد.
.
ولی اقدام پیش بینانه :

—هر گونه اقدامی که توام با پایش وضعیت یک سیستم یا تجهیز باشد و منجر به تجزیه و تحلیل آماری برای تخمین احتمال وقوع یک حادثه یا خرابی شود را اقدام پیش بینانه می نامیم.
—مثلا اگر در بیرون مشاهد کنید که ابری سیاه باران زا در دور دست وجود دارد تحلیل هواشناسی شما این است که یک ساعت دیگر احتمال دارد این ابر بروی منزل شما باشد و باران بیاید لذا شما یک ساعت قبل از وقوع هر حادثه به پشت بام رفته و آشغال های آنجا را جمع آوری می کنید که از وقوع حادثه محتمل باران آمدن و گیر کردن آشغال ها و ایجاد خطای سیستم ناودان جلوگیری کرده باشید.
—انجام اقدامات هواشناسی و پایش وضعیت هوای اقدامی پیش بینانه است و جمع آوری آشغال ها پشت بام اقدامی پیش بینانه !

آیا توانستید تفاوت سه موضوع :
۱- زمان
۲- نوع داده ها
۳- نحوه تحلیل داده ها
در این تعاریف تشخیص دهید!؟
3 پاسخ
 1. حسین بیجاری
  حسین بیجاری گفته:

  سلام و خسته نباشید.

  در سازمانی که نمیتواند ابزارهای لازم برای نت پیش بینانه در همه تجیهزات رو فراهم کند، روش های ابتدایی یا کم هزینه ای برای این مسئله وجود دارد تا از اون طریق بشه کار رو شروع کرد؟

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   در این گونه سازمان ها با توجه به نوع تجهیزات و نیاز فعالیت های پیش بینانه می توان از روش های نت دیداری استفاده کرد البته شرط مهم آن است که آموزش های لازم را دیده باشند.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. محمد جواد اسماعیل پور
  محمد جواد اسماعیل پور گفته:

  1. نت بر اساس پیشگویی همانند سرندی است که پرسنل و مسئولین تعمیرات و حتی مدیریت ذیربط را از لحاظ تشخیص و توانایی برنامه ریزی غربال میکند به زبان دیگر هنرمندان و متخصصان در این روش سربلند خواهند بود
  2. روش نت پیشگویانه شرایطی را فراهم میکند که برای هر تجهیز همانند یک پرونده پزشکی واقعی تمامی جزییات در بستر زمان را در اختیار میگذارد و یک متخصص به راحتی میتواند از اطلاعات گرد آوری شده برای هر اقدامی برنامه ریزی نماید
  3. از همه مهمتر استرس ناشی از عدم اطلاع از وضعیت یک تجهیز نیز در روش پیشگویانه وجود نخواهد داشت . وقتی شما قبل از عزیمت به مسافرت اگر ازوضعیت تمامی اجزای ماشین خود اطلاع کافی کسب کنید چه حسی در طول سفر خواهید داشت ؟
  4. حفظ زمان وانرژی مهمترین نتیجه اقدام پیشگویانه محسوب میشود این مسئله در فرسایش توان نیروی انسانی بسیار مهم است
  درود بر همه دوستان

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پنج =