آیا مدیریت ابزار نگهداری و تولید فراموش شده است !؟

planned-maintenance-ppm-facilities-softwareدر اکثر ممیزی ها نگهداری و تعمیرات که در سازمانهای بزرگ صنعتی انجام شده است حوزه مدیریت ابزار کمترین امتیاز را به خود تخصیص داده است.مدیریت ابزار نگهداری و تولید چیست!؟ دو واژه نگهداری و تولید را به کار می بریم که نشانگر آن باشد که ابزارهایی که در واحد نت سازمان برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات استفاده می شوند نیز همانند ابزارهای خط تولید نیاز به مدیریت و نگهداری دارند.

ما در نت از این ابزارها برای مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات اصلی سازمان استفاده می کنیم حال اینکه خود این ابزار نیز نیاز به نگهداری و برنامه ریزی مدیریتی دارند که بتوانند نقش کلیدی خودشان را در انجام وظایف نگهداری و تعمیرات تجهیزات به خوبی بازی کنند و طول عمر مناسبی داشته باشند و در کاهش هزینه های سازمان سهم داشته باشند.

نه تنها ابزار های نت که بلکه بسیاری از ابزار های کمکی و جانبی خط تولید نیز در این حوزه نگهداری و مدیریتی قرار می گیرند ابزارهای تولید همانند فیکسچر ها ، قالب ها ، مدل ها ، ابزار اندازه گیری و ابزار های عمومی ، گیج ها و غیره سهم زیادی در تسهیل فعالیتهای خط تولید دارند و گاها نقش اصلی در تیراژ و کیفیت محصول را دارند.

مدیریت  ابزار نگهداری و تولید به مجموعه فعالیتهای سیستمی گفته می شود که ابزار های واحد نگهداری و تعمیرات و واحد تولید سازمان را تحت کنترل قرار می دهد که بیشترین طول عمر ممکن برای آنها مهیا گردد و از قابلیتهای کیفی و کمی استفاده از آنها کسب اطمینان گردد.

در مدیریت ابزار نگهداری و تولید بدنبال چه هستیم!؟

 1. شناسنامه ابزار
 2. تعریف انواع ابزار و جایگاه آنها
 3. داده های خرید ابزار
 4. کالیبراسیون ابزار
 5. تعریف انبار ابزار
 6. نحوه نگهداری ابزار
 7. سیستم کد گذاری
 8. نحوه نگهداری ابزار در انبارابزار
 9. فرآیند تحویل و دریافت ابزار از انبار ابزار
 10. کنترل موجودی ابزارهای مصرفی
 11. ثبت سوابق استفاده از ابزار
 12. اندازه گیری مبزان استهلاک ابزار
 13. ثبت اطلاعات کارکرد ابزار
 14. دستوالعمل های کار با ابزار
 15. مدیریت استفاده کنندگان ابزار
 16. هزینه مدیریت ابزار

نرم افزار مدیریت ابزار می تواند کلیه فعالیتهای فوق را پوشش دهد ولیکن در اکثر سازمانها اصلا به خود حوزه مدیریت ابزار پرداخته نشده است چه برسد به تهیه نرم افزار مدیریت ابزار! اما با این وجود در برخی از سازمان ها برحسب نیاز مبرم مثل صنایعی که قطعه سازی هستند و از قالب و فیکسچر زیاد استفاده می کنند در حوزه انبارهای سازمان انبار ابزار در نظر گرفته اند ولی آن طور که باید و شاید کلیه مباحث فوق را پوشش نمی دهد.

این مهم است که سازمان به موضوع مدیریت ابزار به شکل جدی نگاه کند بسیاری از هزینه های پنهان اتلافی در سازمان در همین حوزه مدیریت ابزار نگهداری و تولید خوابیده است که بهره مندی از یک سیستم مدیریتی مناسب می تواند در کاهش هزینه های خط تولید کمک شایانی کند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =