آیا نت پیشگیرانه تجهیزات سازمان بهینه و موثر است!؟

آیا نت پیشگیرانه تجهیزات سازمان بهینه و موثر است!؟

pmdاکثرا در کارخانجات  قبل از اینکه طرح ریزی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا بهتر بگوییم طرح ریزی نت برنامه ریزی انجام بشود ، برای هر تجهیزی چک لیست های نت پیشگیرانه به فرمت های هفتگی ، ماهانه و سالانه تهیه می گردد.بعد از مدتی حجم این مستندات و فعالیتها بقدری می شود که مدیر نت به فکر کمبود نیرو برای انجام آنها می افتد و از طرفی سازمان حاضر به تامین نیروی اضافی نیز نمی باشد و هم چنین انجام فعالیتهای تعمیرات اضطراری نیز هر روز زنگ خطری برای آینده طول عمر تجهیزات می باشد.

عموما چون اولویت کار فعال بودن خط تولید است انجام تعمیرات مقدم می شود و کم کم همان حجم از نت برنامه ریزی شده که در قالب چک لیست های پیشگیرانه انجام می شد نیز افت می کند و بحدی که برخی از تجهیزات از لیست انجام کارها حذف می شود.

این سناریو یک بُعد داستان است.

بُعد دیگر این است که گاهی نیز  با وجود آنکه نیروی انسانی و زمان در اختیار واحد نت می باشد و فعالیتهای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نیز انجام می شود و حجم زیادی از مستندات و ورود داده ها در نرم افزار نت CMMS می گردد با این وجود میزان توقفات و خرابی های تجهیزات کاهش نیافته و روند قبلی را طی می کند!

اگر دو موضوع فوق را شما نیز تجربه کرده اید و یا در طی سال به صورت سینوسی با این موضوعات مواجه می شود باید گفت که نگهداری و تعمیرات سازمان نیاز به بهینه سازی دارد.برای بهینه سازی نت پیشگیرانه سازمان مراحل زیر را مدنظر داشته باشید:

  1. میزان مهارتهای پرسنل نگهداری و تعمیرات سازمان را سنجش کنید و این سنجش را تبدیل به معیار و عدد کنید و برای ارتقاء آن طرح ریزی داشته باشید.
  2. دانش فنی و تعمیراتی پرسنل سازمان باید به روز داری و بهبود یابد در این خصوص می توانید از مشاوران فنی و یا نیروی های انسانی با تجربه در نت سازمان بهره ببرید.
  3. محتوی نت پیشگیرانه تهیه شده در چک لیست باید بازنگری و بروزداری شود در این خصوص شفافیت شرح انجام کار یا دستور العمل های اجرای فعالیتهای نت پیشگیرانه تهیه و تشریح کامل گردد.
  4. برای انجام فعالیتهای نت طرح ریزی شده نیروی انسانی متخصص و فنی تربیت کنید و آنها را در جلسات تحلیل تعمیرات اضطراری مشارکت حداکثری بدهید.
  5. از قانون پاراتو برای تمرکز در انجام فعالیتهای نت پیشگیرانه حداکثر استفاده را ببرید یادتان باشد که فقط 20 از فعالیتهای نت پیشگیرانه سازمان کلیدی هستند و می توانند بیش از 80 درصد از توقفات اضطراری و خرابی های اتفاقی را کنترل و پیشگیری کنند.تمام تخصص فنی و سیستمی شما در واحد نت به آن بستگی دارد که این 20 درصد فعالیت را بخوبی شناسائی و در انجام به موقع و حتمی آن کوشا باشید.

موفق باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − نه =