حکایت نت اضطراری و تولید آخر سال

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

marine03_evo208ماه آخر سال از همه ماه های سال برای واحد نگهداری و تعمیرات سازمانها پر اضطراب و پر کار تر است.سازمان سعی در پاسخ گویی تمام سفارشات و احتمالا درج رکورد تولیدی برای سال جاری است و کلیه تجهیزات خط تولید در حال بهره برداری بابیشترین ظرفیت ممکن در ساعات کاری  است.حتی در برخی از سازمانها یک شیفت به لاین شیفت یا چند شیفته شدن منجر می شود.به حدی که روز های تعطیل نیز خط تولید کار می کند.

این موضوع دراکثر صنایع صنعتی و تولیدی صادق است صنایع مواد غذایی ، خودرو سازی ، قطعه زنی و غیره تا رسیدن به یک هفته مانده به سال جدید بیشترین بار تولیدی دارند.در این لحظات کوچک ترین توقف در تجهیزات تولیدی به دلیل خرابی قطعات و غیره یعنی فشار روانی! و نت اضطراری به فشارهای  اضطراری بر پرسنل نت و تولید منجر می شود.

در این چند ماه بیشترین فشار کاری بروی تجهیزات وارد می شود و شاهد بیشترین سرعت استهلاک و کاهش عمر تجهیزات نیز هستید.تنها سازمانهایی می توانند در این دوره زمانی با کمترین ریسک ،اتلاف هزینه های و استهلاک تجهیزات پیش بروند که محتوی نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده واحد نت سازمان شامل موارد زیر باشد:

  1. دانش فنی فعالیتهای نگهداری پیشگیرانه تجهیزات کافی و کامل باشد
  2. فعالیتهای برنامه ریزی شده برای نگهداری پیشگیرانه متناسب به تناوبهای زمانی مورد نیاز قطعات تجهیزات تهیه شده باشد(تئوری های تصمیم گیری در جایگزینی قطعات و بازرسی ها)
  3. پرسنل نگهداری و تعمیرات آموزش ها کافی و مهارت لازم را در انجام فعالیتهای نگهداری پیشگیرانه داشته باشند.
  4. پرسنل خط تولید در فعالیتهای نگهداری تجهیزات مشارکت حداکثری داشته باشند.
  5. حدود چند ماه پیش تمامی فعالیتهای نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM مبتنی بر نت پیش بینانه PdM تحلیل و اقدام شده باشد.

و این وقتی محقق می شود که سازمان از یک سیستم مدیریت نگهداری وتعمیرات طرح ریزی شده متناسب با تجهیزات و فرآیند تولید برخوردار باشد و به صورت متناوب و همیشگی شاخص های نگهداری و تعمیرات KPI را پایش و تحلیل نماید و برای هر کدام از ۵ بند فوق در طول سال برنامه ریزی و اقدام داشته باشد.

 

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *