مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات Maintenance Cost Management

kpiمحاسبه هزینه های نگهداری و تعمیرات یکی از مباحث کلیدی در تجزیه وتحلیل و سنجش عملکرد موثر فعالیت های نگهداری و تعمیرات سازمان می باشد.از طرفی گردآوری هزینه ها در سازمان ها بسیار سخت است.واحدهای نگهداری و تعمیرات اکثر کارخانجات و سازمانهای صنعتی کشور هزینه های نگهداری و تعمیرات را محاسبه نمی کنند و اگر این کار را کرده اند بسیار مقطعی و گذرا یا در قالب یک پروژه کوتاه مدت بوده است.

دلایل بسیار زیادی برای عدم محاسبه هزینه های نگهداری وتعمیرات در سازمانها وجود دارد که چند مورد آن عبارت است از:

 1. نبود استراتژی کلان در سازمان برای محاسبه هزینه های نگهداری و تعمیرات
 2. عدم آشنایی واحد نت به مباحث مالی و هزینه ای
 3. عدم مدل سازی و الگو برای محاسبه هزینه های نگهداری وتعمیرات
 4. عدم هماهنگی بین واحد مالی سازمان و واحد نت نبود زبان مشترک هزینه ای بین این دو واحد بدلیل بند 3 بیشترین نقش را داشته است.
 5. در برخی از سازمانها هم که شروع کردن جز شدن زیادی در ریزی داده ها باعث ایست و توقف کار شده است!

اینکه هزینه های نگهداری وتعمیرات را چگونه محاسبه کنیم و چه سرفصل هایی مدنظر باشد یکی ازنکات کلیدی در طرح ریزی هزینه های نت می باشد اینجا فقط به چند توصیه می پردازیم نکاتی که در طرح ریزی هزینه های نت سازمانها در طول مشاوره و آموزش مدنظرداریم :

 1. پیاده سازی هزینه های نت منوط به یک برنامه بلند مدت و گام به گام است پس یک دفعه اقدام نکنید.
 2. در ابتدا بیش از دو گام در جزئیات ریزتر نشوید.
 3. سعی کنید فقط به دانه درشت های هزینه های نگهداری وتعمیرات بپزدازید قانون پارتو را فراموش نکنید بیست درصد از آیتم های هزینه ای 80 درصد هزینه های نگهداری وتعمیرات را شامل می شوند پس به همان ها بپردازید.
 4. از مشارکت افراد های وسواسی و ایده آل گرا در پیاده سازی هزینه های نگهداری و تعمیرات اجتناب کنید معمولا کار  با انبوهی ازداده های پراکنده قفل می شود!
 5. ابتدا به طرح ریزی فکر کنید بعد به اجرا !
 6. مدل سازی هزینه های نگهداری و تعمیرات متناسب با فرآیند تولید و تجهیزات سازمان باید انجام شود.
 7. یادتان باشد محاسبه هزینه های نگهداری وتعمیرات یک مقوله است ولی مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات چیز دیگر و اصل مطلب است دومی را فدای اولی نکنید و غرق نشوید!
 8. یک محاسبه ساده و سرانگشتی از هزینه های نگهداری وتعمیرات در اوایل کار برای تصمیم گیری و مدیریت هزینه های نگهداری وتعمیرات ارزش بیشتری دارد تا محاسبه ریزی و صرف زمان زیاد برای محاسبه آنها و عدم  امکان تحلیل درست مقدار زیادی داده هزینه ای در نت!

گروه بندی هزینه های نگهداری و تعمیرات را در سازمان می توان به قرار زیر تقسیم بندی کرد:

 1. هزینه های نیروی انسانی نگهداری و تعمیرات
 2. هزینه های قطعات یدکی
 3. هزینه های مواد مصرفی
 4. هزینه های پیمانکاران تعمیراتی تجهیزات
 5. هزینه های اتلاف تولید از دست رفته بدلیل خرابی و توقف تجهیزات
 6. هزینه های استهلاک تجهیزات (این آیتم را کلا بی خیال شوید و خیلی درگیر کتابها و محاسبات نشوید سهم کمی هم نسبت به بقیه موارد دارد)

maintenance cost

2 پاسخ
 1. احمد
  احمد گفته:

  با سلام. برای تعیین مدل و ساختار هزینه ای سازمان، چه عواملی اثرگذار است؟ برای تعیین این مسئله به چه عواملی باید توجه کنیم؟

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   مبحث مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات مفصل است ولی عموما در محاسبات هزینه مقدار نفر ساعت فعالیت های نگهدازی و تعمیرات ، هزینه پیمانکاران ، هزینه قطعات یدکی و غیره مدنظر است هر چند که با توجه به بزرگی و کوچکی سازمان مباحث دیگری هم چون کالیبراسیون و مدیریت ابزار و غیره نیز می تواند اضافه شود.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =