پیاده سازی مدل S. O. S در مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات

[تعداد: 2   میانگین:  3.5/5]

sosاین ۱۳۶ امین و آخرین مطلب نت بهره ور فراگیر در سال ۱۳۹۱ می باشد و با توجه به اینکه به سال جدید وارد می شویم برنامه ریزی و هدف گذاری های شخصی و کاری یکی از نیازمندیهای ضروری در آخر هر سالی برای سال آینده می باشد.خودارزیابی از فعالیتهای شخصی زندگی و هم چنین فعالیتهای کاری می تواند ما را در بهبود برنامه ریزی و دست یابی به اهداف یاری رساند.

حوزه مدنظر ما مبحث نگهداری و تعمیرات تجهیزات می باشد برای رسیدن به اهداف نگهداری تجهیزات مدل S. O. S را پیشنهاد می کنیم.یکی از اشتباهات معمول در برنامه ریزی و هدف گذاری کاری حوزه نگهداری و تعمیرات عدم آشنایی کافی از وضعیت موجود سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان است.شاید بگوییم ما سابقه زیادی در این سازمان داریم و در واحد نت به تمامی مسائل اشراف داریم ولی برخی اوقات آنقدردر دانسته های معمول و جاری خودمان غرق هستیم که متوجه نمی شویم کجای کار هستیم و آنچه را که می پنداریم خوب یا بد است ممکن است عمش بیشتر یا کمتر از آن باشد!شناخت اصولی و استاندارد از وضعیت نگهداری و تعمیرات  کمک می کند که مکتوب و ترسیم شده بدانید کجا هستیم.

مدل S. O. S روشی است که در هدفگذاری فعالیت های نت سازمان نظام یافته گام برداریم:

اولین حرف S مخفف Situation  در حال حاضر وضعیت سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان چگونه است؟

دومین حرف O مخفف Objective  می خواهیم در حوزه نگهداری تجهیزات به کجا برسیم و اهداف مان چیست؟

سومین حرف S مخفف Strategy استراتژی و مسیر رسیدن به اهداف حوزه مدیریت نگهداری وتجهیزات کدام است؟

ابتدا باید بدانیم که در کدام نقطه هستیم مثلا نقطه M  وضعیت نگهداری و تعمیرات سازمان است. نقطه A  هدف ما می تواند باشد! و  بین M , A فاصله و چندین نقطه دیگر در مسیرشان وجود دارد ، که باید گام به گام به سمت آن پیش برویم.دانستن نقطه M  وضعیت اولین حرف مخفف  S را برایمان مشخص می کند این نقطه را چگونه بیابید؟ ممیزی نگهداری و تعمیرات در ارزیابی وضعیت حاضر نت سازمان یاری رسان است.

نقطه A وضعیت دومین حرف O  را بعنوان هدفگذاری نت سازمان مشخص می کند و در این راستا شاخص های کلید عملکرد نگهداری و تعمیرات KPI یاری رسان در مفهوم و هدف گذاری می توانند باشند.مسیریابی نقاط و گام های رسیدن از M به نقطه A استراتژی و سومین حرف S  را در مدل S. O. S تعریف می کند.نقشه مسیر رسیدن به اهداف را می توان ترسیم کرد.

مطمئنا باید توجه داشت که رسیدن به اهداف در نحوه صحیح تعاریف اهداف و شفافیت آنها وابستگی تام دارد و نقشه مسیر نگهداری و تعمیرات باید مبتنی بر واقعیات ، امکانات و وضعیت فعلی سازمان باشد.اینجاست که هنر طراحی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات حرف اول در موفقیت مدل S. O. S را می زند.لذا باید متد و روش پله گذاری را در دست یابی به اهداف پیش برویم.همیشه بدانید سنگ بزرگ علامت نزدن است لذا باید سنگ های متناسب با توان مالی و بضاعت دانش فنی و تخصصی پرسنل انتخاب گردد و پله به پله و گام به گام به سوی اهداف نشانه رفت.موفق باشید

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *