تسمه‌های V شکل

تسمه‌های V شکل

تسمه‌ vتسمه‌های V شکل در صنعت و کاربردهای تجاری استفاده گسترده‌ای دارند. از آن‌ها برای انتقال انرژی از محرک به متحرک استفاده می‌شود ومعمولا با استفاده از پولی‌هایی با اندازه‌‌های مختلف نسبت دور را تغییر می‌دهند. تسمه‌های V شکل از سه جز اساسی ساخته می‌شوند که از سازنده‌ به سازنده متفاوت هستند:
1- بخش حمال بار برای انتقال توان
2- بخش لاستیک فشرده برای منبسط شدن طرفین آن در پولی
3- پوشش کتانی یا فیبرسینتتیک برای مقاومت در مقابل سایش.
شناخت ساختار تسمه به درک نگهداری و تعمیر آن کمک می‌کند. تسمه V شکل استاندار باید به‌طور صحیح روی پولی سوار شود. اگر تسمه یا پولی ساییده شود، لغزش تسمه و اتلاف در انتقال توان حادث خواهد شد، و تغییر سرعت در نتیجه تغییر سرعت یک قطعه تجهیز بوجود خواهد آمد. اگر تسمه V شکل نزدیک روغن، گریس، یا مواد شیمیایی باشد ممکن است قابلیت‌‌هایش را به خاطر فساد مواد سازنده‌اش از دست بدهد، و باز هم باعث کاهش انرژی انتقال یافته و تسریع در خرابی تسمه یا لغزش زیاد تسمه شود.
مقدمه
تسمه‌ها بخش مهمی از سیستم تسمه نقاله هستند. آن‌ها برای انتقال قدرت مورد نیاز از واحد محرک به بخش سیستم تسمه نقاله مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فصل موارد زیر را مورد پوشش قرار خواهد داد:
1- انواع مختلف تسمه‌ها که برای انتقال توان استفاده می‌شوند.
2- مزایا و معایب استفاده از تسمه‌ها
3- اصلاح فرآیند نصب تسمه‌ها
4- چگونه از تسمه‌ها نگهداری کنیم
5- چگونه سرعت و نسبت آن‌ها را محاسبه کنیم که باعث خواهد شد اصلاحاتی را انجام دهید یا سرعت تسمه را تنظیم کنید.
6- چگونه طول تسمه و اندازه پولی را هنگام تنظیم سرعت تنظیم کنیم.
تسمه‌ها
تسمه‌ها برای انتقال توان بین واحد محرک و متحرک استفاده می‌شوند. برای مثال، اگر یک موتور الکتریکی و یک غلتک تماسی روی یک نوار نقاله داشته باشیم، به روشی برای انتقال قدرت از موتور به غلتک نیاز داریم. این کار را به راحتی و موثر می‌توان با استفاده از یک تسمه انجام داد. تسمه‌های محرک می‌توانند شامل یک یا چند تسمه باشند که بستگی به باری دارد که باید انتقال یابد. تسمه‌ها نیاز به پولی دارند که با آن‌ها انطباق یابد، و باید به اندازه کافی سفت باشند تا از لغزش آن جلوگیری شود.

مثال‌هایی از تسمه‌های مختلف و اندازه‌های پولی‌ها در زیر اورده شده است:
1- تسمه های قدرت کسری: 2L، 3L، 4L و 5L
2- تسمه‌های متعارف: A، B، A-B، C، D و Eتسمه‌های متعارف دنده‌ای: AX، BX، CX
3- تسمه‌های باریک: 3V، 5V و 8V، تسمه‌های باریک دنده‌ای 3VX و 5VX
4- تسمه‌های نواری قدرت: در این‌ها همان علائم پهنای رویی استفاده می‌شود مانند تسمه‌های ذکر شده در بالا، اما تعداد تسمه‌ها بوسیله عدد مقدم بر علامت‌گذاری پهنای رویی می‌آید. مثلا یک تسمه 5V سه نواره به شکل 3/5V برچسب زده می‌شود.
5- تسمه‌ها ی محرک-مثبت: XL، L، H، XH و XXH.
اندازه تسمه باید منطبق با اندازه پولی باشد. اگر باهم منطبق نباشند، تسمه تماس درستی با پولی نخواهد داشت و میزان باری که می‌تواند انتقال یابد کاهش می‌یابد

متن کامل  تسمه های v شکل دانلود کنید.(ترجمه توسط آقای مهندس غلامرضا کاظمی)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − شش =